Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka długość anteny aby odbierać to pasmo na dipolu?

26 Lut 2016 23:18 987 24
  • Poziom 5  
    Potrzebuje odbierać pasmo służb policyjnych na dipolu roboty własnej, czyli ok. 173Mhz...

Dodam że mam wzmacniacz do tego.

Oraz pytanie co jeżeli będę miał dłuższa antene niż określona na dane pasmo, nie będę nic odbierał?
  • Poziom 19  
    Dipol 1/4 fali około 43 cm. Dłuższa antena będzie też odbierać choć jej zysk nie będzie optymalny.
    Miłych nasłuchów :wink:
  • Poziom 5  
    Może na 1/2 fali długość ramion skrócić?
  • Poziom 25  
    "Dodam że mam wzmacniacz do tego."

Chyba odbiornik...

Skup się i pisz bardziej precyzyjnie. Piszesz do ludzi, którzy nic nie wiedzą o Twoich projektach, a więc należy przekazać jak najwięcej istotnych informacji.
  • Poziom 5  
    Setel napisał:
    "Dodam że mam wzmacniacz do tego."

Chyba odbiornik...

Skup się i pisz bardziej precyzyjnie. Piszesz do ludzi, którzy nic nie wiedzą o Twoich projektach, a więc należy przekazać jak najwięcej istotnych informacji.

Posiadam dipola zrobionego własnoręcznie, posiada od wzmacniacz antenowy, który zasilany jest przez zasilacz 12V.

Do tego długość ramion mam 2 metry, czyli metr na ramie, szerokość rur aluminiowych to 14mm.

Potrzebuje informacji czy skracać ramiona, czy nie. Jak najlepiej pasmo 173Mhz chciałbym odbierać.
  • Poziom 19  
    Opis Twojej anteny pasuje do radiowego pasma FM.
    W przypadku częstotliwości o której piszesz długość "ramion" (dipola) powinna wynosić uwzględniając współczynnik korekcyjny około 840 mm. A i czy nie miałeś na myśli 14 mm pisząc o średnicy (szerokości)? Optymalna średnica dla tej częstotliwości to 5-6 mm.
  • Poziom 19  
    SilverWalk napisał:
    Średnica 14mm tak jak napisałem wyżej, nie miałem rur 5/6mm - niestety, czyli najlepiej ramiona skrócić do 84cm? po 42cm na ramie tak?

http://iv.pl/images/15397520206330874641.jpg

Tak, tylko przy tym wzmacniaczu powinieneś użyć dipola pętlowego ze względu na wymagane dopasowanie do 300Ω. Na rysunku nie widać całej anteny, domyślam się że to dipol otwarty, czy się mylę?

Dipol pętlowy:

Jaka długość anteny aby odbierać to pasmo na dipolu?
  • Poziom 5  
    Tak otwarty.
  • Poziom 19  
    W sumie mówimy cały czas o odbiorze więc nie będzie to aż tak krytyczne. Żeby nie iść w koszty i nakład pracy po prostu skróć do podanej wyżej długości.
  • Poziom 5  
    42cm na ramie, w sumie żeby było 84cm?

I to wtedy bedzie 1/2 fali, dobrze rozumiem?
  • Poziom 19  
    SilverWalk napisał:
    42cm na ramie, w sumie żeby było 84cm?

I to wtedy bedzie 1/2 fali, dobrze rozumiem?

Dokładnie tak i nie zapomnij o prawidłowej polaryzacji (pionowa).
  • Poziom 5  
    Powiesz mi może jak rozpoznać na które ramie przypadła gorąca żyła? Bo oczywiście w moim wypadku wzmacniacz rozprowadził gorącą żyłę, lecz nie wiem na które ramie, bo chciałem ustawić ramie z gorącą żyłą na górze, aby otrzymać charakterystykę dookólną
  • Poziom 19  
    To nie tak jak myślisz, po zastosowaniu symetryzatora pracują oba dipole więc będzie bez znaczenia który będzie na górze a który na dole. Ważne by były elektrycznie odizolowane od masztu (chyba że maszt będzie z dielektryka). Charakterystyka dookólna zostanie zachowana.
  • Poziom 5  
    Jak posiadam wzmacniacz to charakterystyka zostaje dookólna także?

Odizolowałem ramiona po srodku korkiem od wina, drewnianym.
  • Poziom 19  
    Tak, wzmacniacz nie wpływa na charakterystykę anteny.
    Porcję teorii już dostałeś pora przejść do praktyki.
  • Poziom 43  
    SilverWalk napisał:
    Potrzebuje odbierać pasmo służb policyjnych

W celu?.
  • Poziom 5  
    Ogólnie z ciekawości, i odbieram, lecz rzadko nadają cokolwiek ;)
  • Poziom 19  
    SilverWalk napisał:
    Zapoznałem się z tym ;) Kolejna rzecz nie prowadzę hodowli konopi indyjskich w szafie :)

http://www.ifp.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=2228&start=103

I jakby nie było Dipola używam też do słuchania stacji radiowych, a tunery w domu mam 3, także no nie wiem... do tylu zastosowań mogę używać anteny że głowa mała :) Ale dzięki za przydatny news.

Poza tym podmioty, który nie życzą sobie podsłuchiwania przechodzą np. na TETRĘ. (Którą tez da się podsłuchać choć wyżej ustawia poprzeczkę).

Ale my tu o sprawach technicznych a dyskusja zmierza w innym kierunku. Proponuję trzymać się tematu.
  • Poziom 43  
    jmnlabs napisał:
    Poza tym podmioty, który nie życzą sobie podsłuchiwania przechodzą np. na TETRĘ.

A co to za określenie "nie życzą sobie" - nie jesteś uprawniony do takich działań - nie jesteś uprawniony do podsłuchu, nasłuchu takich transmisji - bo nie są do Ciebie kierowane.
  • Poziom 19  
    KOCUREK1970 napisał:
    A co to za określenie "nie życzą sobie" - nie jesteś uprawniony do takich działań - nie jesteś uprawniony do podsłuchu, nasłuchu takich transmisji - bo nie są do Ciebie kierowane.

Dobre :D. Powiedz to Tym od Echelona.

Poza tym o ile się nie mylę to elektroda jest forum ogólnotechnicznym z naciskiem na ele* a nie forum dla prawników.

I wróćmy do techniki.

Keep Calm, Regards
    jmnlabs
  • Poziom 43  
    jmnlabs napisał:
    Powiedz to Tym od Echelona.

Wspomina o tym odpowiednia ustawa, prawo telekomunikacyjne i K.C - to wszystko.

Wszyscy "gieroje" tylko potem przed prokuratorem każdemu "mięknie rura"...
  • Poziom 19  
    KOCUREK1970 napisał:
    Wspomina o tym odpowiednia ustawa, prawo telekomunikacyjne i K.C - to wszystko.

Wszyscy "gieroje" tylko potem przed prokuratorem każdemu "mięknie rura"...

Z tym się akurat zgodzę.

I OT:

Autor wątku dostał informacje, które są jawne, ba nawet chyba w podręcznikach od fizyki o tym piszą, a co zrobi z tą wiedzą to już sprawa jego sumienia.
    Mam nadzieję, że jest rozsądny - inaczej zadziała selekcja naturalna. Od podobnych działań zaczęła się kariera wielu krótkofalowców. Sama wiedza jak zrobić bombę nie zabija - zabijają zamiary.