Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt automatycznego sterownika przydomowej instalacji fotowoltaicznej

trzyk 27 Lut 2016 03:36 783 3
  • #1 27 Lut 2016 03:36
    trzyk
    Poziom 4  

Witam.
    Mam prośbę związaną z tematem mojej pracy inżynierskiej. " Projekt automatycznego sterownika przydomowej instalacji fotowoltaicznej ", cały system ma się opierać o sterownik PLC, LOGO 8. Wybierając taki temat we wrześniu, myślałem nad stworzeniem projektu, systemu który w sposób najefektywniejszy wykorzystuję energie słoneczną w ciągu dnia, kiedy zapotrzebowanie na energie w domu jednorodzinnym jest najmniejsze. Na dobrą sprawę lodówkę i grzałkę od bojlera mogę napędzać fotowoltaiką, bez konieczności stosowania LOGO 8. Żeby mieć o czym pisać, chcę rozbudować pracę o projekt inteligentnej instalacji elektrycznej.
    Główne składowe:
    - Instalacja Fotowoltaiczna - dobrana w taki sposób aby pokryć zapotrzebowanie obiektu na energie elektryczną, plus akumulatory i reszta aparatury niezbędna do prawidłowego funkcjonowania
    - Inteligentna instalacja - kable rozłożone w układzie gwiazdy, obwody gdzie może wystąpić obciążenie powyżej 10A - przewód 3x2,5, poniżej 10A - linka 3x1 , punkty sterowalne, np. włącznik oświetlenia, okolice pieca/pompy/rekuperatora - dodatkowo zaopatrzone w skrętkę UTP
    - Siemens LOGO 8,
    - przekaźniki,
    - czujniki (wew/zew temperatury, wilgotności, nasłonecznienia, deszczu, ruchu, dymu, gazu, itp)
    -prosta apka na androida, pozwalająca na podgląd i sterowanie paroma parametrami.
    - alarm(ropam, albo satela)
    - punkty sterowalne(lampy, rekuperator, pompa ciepła, klimatyzacja, rolety, zawór wody od natryskiwaczy, itp.)

Z powyższych składowych chcę uzyskać możliwość sterowania źródłem zasilania każdego z odbiorników(sieć, PV, akumulatory). Moje pytanie, czy to ma sens? Widzi ktoś w tym jakieś możliwości, zastosowanie?

• Megger
  • #2 29 Lut 2016 00:00
    jaszczur1111
    Poziom 28  

Może odpowiem nie wprost, ale istnieje obecnie możliwość oddawania prądu do sieci i płacą za to. Ponieważ jak słusznie zauważyłeś najmniej prądu potrzeba w domu gdy świeci słońce, więc można w tym czasie oddać nadwyżki choćby za 1/2 ceny by potem pobrać gdy potrzebujemy.Taki system nie wymaga gromadzenia prądu w aku. Aku są najdroższe z całego zestawu i w dodatku szybko się starzeją w porównaniu z pozostałymi składowymi.

Żeby zagospodarować nadwyżki, bez oddawania do sieci nie trzeba skomplikowanych patentów, tylko zwykłą grzałkę do boilera i CO i prosty regulator napięcia. Oczywiście można wszystko podrożyć, by na siłę zrealizować Twój projekt. Temat eko a więc chwytliwy, szansa jest :D

Jeśli jesteś poważnie zainteresowany mogę na priv podzielić się moimi doświadczeniami z solarami a także mam kolegę, który akurat przypadkiem zajmuje się kompleksową obsługą w tym zakresie, włącznie z przyłączeniem do energetyki. (ja nie korzystałem mam swoje patenty na aku)

• Megger
  • #3 12 Mar 2016 17:46
    michal_r1998
    Poziom 14  

Ja na przykład chciałem zrobić taki system, żeby odciąć się od sieci w domku letniskowym. Mieć własne aku, inwerter i solary + jakąś turbinę wiatrową. Instalację na 230V zrobić tylko tam, gdzie to niezbędne, a tam gdzie można to podpiąć prosto z PV/akumulatora. Właśnie najdroższa część tej instalacji to inwerter który uciągnie to wszystko a także akumulatory, które muszą mieć wystarczającą pojemność żeby mieć zapas na pochmurne dni. Dodatkowo trzeba je wymieniać co kilka lat. Niestety to trochę kosztuje. Chwilowo planuję zrobić swój własny inwerter żeby zminimalizować koszty i spróbować swoich sił w tym temacie.

• Megger
  • #4 28 Mar 2016 10:21
    jaszczur1111
    Poziom 28  

Inwerter sinusoidalny wystarczający w zupełności 1500W ciągła 3000 chwilowa to koszt na poziomie 500-600zł Natomiast bateria aku na całą noc dla zamrażarki i lodówki to wydatek kilkukrotnie większy. W teorii. U mnie występuje odwieczny problem trwałości aku. Ich pojemność szybko spada z wiekiem. Zaznaczam że automatyka utrzymuje napięcie ładowania na poziomie 27V dla 24V aku i nie muszę dolewać wody częściej niż 1 raz na pół roku. Ostatnio nie było prądu przez 3h i zdechły mimo że mają łączną pojemność ponad 530Ah. Zasiłały lodówkę 90W zamrażarkę 300W, 2 kompy pompę obiegową 60-80W i trochę ledów. Teoretrycznie powinny wystarczyć na min 12h.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME