Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS-502 - Różnice w budowie

27 Lut 2016 11:19 1359 7
  • Poziom 13  
    Dostałem płytę główna na wymiane uszkodzonej ale płyta zawiera dodatkowe elementy R L C przy gniazdach głosnikowych oraz potencjometr regulacyjny . Tych elementów nie ma w pierwowzorze.

Co to jest i czy nie powoduje pogarszania brzmienia? Urzadzenie jest sprawne to znaczy gra ale ma bardxzo słabą dynamikę. praktycznie nie ma nawet co porównywac z jakimkolwiek renomowanym wzmacniaczem japońskim sprzed 20 lat o podobnej mocy.

Zdjęcie:

Diora WS-502 - Różnice w budowieSN8501..JPG Download (281.59 kB)

Diora WS-502 - Różnice w budowieSN8501..JPG Download (283.39 kB)
  • Poziom 35  
    To w Twoim "pierwowzorze" ktoś usunął (albo nie wstawił) układu RLC, który tłumi sygnały zakłócające wyższych częstotliwości - są to elementy C513,R529,L503,R531,C515 (C514,R530,L504.R532,C516).
  • Poziom 27  
    Gienek napisał:
    To w Twoim "pierwowzorze" ktoś usunął (albo nie wstawił) układu RLC, który tłumi sygnały zakłócające wyższych częstotliwości - są to elementy C513,R529,L503,R531,C515 (C514,R530,L504.R532,C516).

W moim również nie ma tych elementów, widocznie producent uznał, że stosowanie dwóch filtrów połączonych szeregowo jest bezcelowe.
    artur.we napisał:
    Urzadzenie jest sprawne to znaczy gra ale ma bardxzo słabą dynamikę. praktycznie nie ma nawet co porównywac z jakimkolwiek renomowanym wzmacniaczem japońskim sprzed 20 lat o podobnej mocy.

Nic nie wiemy o pochodzeniu układu STK.
  • Poziom 13  
    Gienek napisał:

Nie Gienku, mój pierwowzór pochodzi z fabrycznego wzmacniacza. Jedyne co tam usunał serwisant to rząd kołków lutowniczych.

Ogładałem inne płyty od tych Dior WS-502 i na nich także nie było tych elementów R L C przy gniazdach głosnikowych. Aczkolwiek na wszystkich było dla nich przygotowane miejsce więc układ taki prawdopodobnie był tam przewidywany.

Róznic jest trochę więcej, ale drobnych i wszystkie sprawdzone przez serwis.

Zastanawiam się czy duże ograniczenie dynamiczne wzmacniacza nie jest wynikiem działania tych elementów RLC.
    Czy to może jest wynik ograniczenia lub awarii przedwzmacniacza, bo nie wiem już gdzie dalej szukać przyczyn.

Dodano po 1 [minuty]:

Józio17 napisał:

W moim również nie ma tych elementów, widocznie producent uznał, że stosowanie dwóch filtrów połączonych szeregowo jest bezcelowe.

To jest tam jeszcze jeden taki filtr RLC ?

Dodano po 4 [minuty]:

Józio17 napisał:

Nic nie wiemy o pochodzeniu układu STK.

Czyli tyle samo co ja. Dostałem te płytę z wlutowanym STK.
    Na oko widac że to jakiś chiński zamiennik STK 4181V 2A17
  • Poziom 43  
    Józio17 napisał:
    widocznie producent uznał, że stosowanie dwóch filtrów połączonych szeregowo jest bezcelowe.
    Raczej to wynik oszczędności moim zdaniem...
    artur.we napisał:
    czy duże ograniczenie dynamiczne wzmacniacza nie jest wynikiem działania tych elementów RLC.
    Wątpię. One (elementy ponad kołkami lutowniczymi) miały inne zadanie i działały POZA częstotliwościami akustycznymi.
    artur.we napisał:
    ograniczenie dynamiczne
    Raczej wynikają z :
    artur.we napisał:
    chiński zamiennik STK 4181V 2A17
    Elementy przy samym STK się zgadzają ze schematem?
  • Poziom 27  
    artur.we napisał:
    To jest tam jeszcze jeden taki filtr RLC ?

Powinien być przy układzie STK, L501, R523, R525, C511 - dla lewego kanału, L502, R524, R526, C512 dla prawego.
  • Poziom 35  
    Code:

Tak, są dwa filtry, ale o różnym przeznaczeniu. Ten układ RLC na wyjściu wzmacniacza (R523,R525,L501,) i (R524,R526,L502) kompensuje wzrost obciążenia w funkcji częstotliwości.

Brak tego drugiego układu RLC (ktoś to już zaznaczył) podyktowany był oszczędnościami.

Pierwsze wzmacniacze były w 100% "uzbrojone", posiadały wszystkie elementy opisane na płycie bazowej, później "zaczęli ulepszać" (czytaj - oszczędzać) i wypuszczano modele pozbawione wielu elementów (liczyli chyba na to, że użytkowników o muzycznym słuchu jest niewielu :D ).

Słaba jakość dźwięku wynika z zastosowania nieoryginalnego wzmacniacza mocy.
  • Poziom 13  
    Teraz mi to mówisz? A to chyba jest Twoja płyta :-)

W takim razie po czym poznać STK najbliższy oryginałowi (bo oryginalnych Sanyo już nie ma, a North Elektronik ma w katalogu układy STK, które zwie oryginalnym, które są także chińskie, tylko u nich stoją po 200 złotych.

Tak czy inaczej gra to obecnie fatalnie.
    Interesuje mnie wersja płyty w pełni uzbrojona oczywiście, przy tym jeszcze takie szczegóły jak - blaszka ekranująca bliżej prawej krawędzi plyty - taki kawałek cienkiej blaszki wlutowanej w ścieżkę. Do czego ona tam jest bo nie bardzo widać potrzebę - na mojej płycie jej nie ma.

Najlepszy sposób wykonania regulacji napięcia. Taki który nie przypala płyty. Radiator regulatorów napięcia rozgrzewa się niesamowicie. Wiem ze były przynajmniej trzy rodzaje rozwiązań tego regulatora a podobno można zrobić to jeszcze lepiej.

Najlepszy sposób prowadzenia masy. Mnie serwisant podłączył masę od gniazd cinc do obudowy. Oryginalnie jest punkt lub kilka punktów z których wychodził kabelek do masy.

Inny kabelek z oczkiem wychodzi od transformatora do obudowy. Ten nie był podłączony podczas odsłuchu.
    Nie było wyraźnego przydźwięku czy bardzo wyraźnego szumu od pętli masy. Ale wyraźne ograniczenie dynamiki.

Kolejnym winowajca może być (podobno) ta część odpowiedzialna za regulacje głośności. Nie doszedłem do tego czy ta regulacja szumiała sama z siebie czy tylko w wyniku jkiś awarii.
    Producent podaje s/n dla tego wzmacniacza 100db. A wrażenia sa takie jakbyśmy słuchali go na środku ruchliwej ulicy i jakoś ten odstęp od szumów zupełnie nie jest odczuwalny.

Dodano po 39 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Elementy przy samym STK się zgadzają ze schematem?

tak na oko elementy przy STK sa takie same jak w płycie która była fabrycznie. Zakładam, że jest, to zgodne ze schematem. Płyta była sprawdzana przez serwis. Tylko że serwis dostał rozebrany wzmacniacz i takiż mi oddał. Jego zadaniem było sprawdzenie płyty i uruchomienie tak żeby niczego nie zepsuć.