Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomóżcie co wybrać 2x15

Radolinho 21 Jun 2005 16:43 1995 17
    Radolinho
    Level 11  
    Witam,
    Chciałbym zakupić dwie kolumny 2x15 dla zespołu muzycznego, ale nie wiem co wybrać, w zasadzie górna granica ceny to 4000 za wszystko, miałoby to chodzić pod powermikserem zeck pd 14-10 - 2 x 350 watt na 4 ohmy. Imprezy grane to od 100 do 250 osób (wesela, bankiety,koncerty. Zależy mi tylko aby miały wystarczająco basu, żeby nie trzeba było dokupywać osobno subów).
    znalazłem na razie kilka propozycji ale chciałbym wysłuchać waszej opinii

-http://www.sound.pl/prod/4923/94.htm

-yone ZD-600 DR specyfikacja (4ohm szerokopasmowe dwudrożne
    kolumny głośnikowe typu bass-reflex w konfiguracji
    głosników 2 x 15" Eminence Gamma 15
    wysokotonowym dynamicznym driverem 1" Eminence
    PSD 2002 , pasmo przenoszenia 35-20 000Hz,
    skuteczność 101 dB, wys 107cm szer 50cm głęb 50cm, )

-community "MVP-215HO 2X15/0,75'' http://www.sound-and-drumland.de/item.php?itemno=217658

-JBL jrx 125 http://www.sound-and-drumland.de/item.php?itemno=298819

więcej nie znalazłem, może ktoś ma jakieś propozycje. Dziękuję
  • Helpful post
    Pyroaniah
    Level 28  
    te 2 linki do sound and drumland to kicha, ta mniejsza ma 98 dB.. Niedużo jak na 400euro za sztukę....
    Co do samsona to na oczy nie widziałem, wygląda na mniejszą niż yone (te 15 cali tak trochę w niej stłamszone) i nie wiem na jakich głośnikach jest zrobiony, a jeżeli nie podają to pewnie na g.
  • Helpful post
    plik4
    Level 26  
    a koniecznie to musi byc taki zesta 2x15 +driver czy moze byc cos innego typu zyrafa ??
    Radolinho
    Level 11  
    plik4 wrote:
    a koniecznie to musi byc taki zesta 2x15 +driver czy moze byc cos innego typu zyrafa ??

a co to jest żyrafa?

Chodzi o coś co będzie najbardziej odpowiadało zeckowi w tej cenie , podobno do powermikserów tego typu najlepiej zastosować 2x15 gdyż łączą w sobie zalety subów i górek i o takie rozwiązanie mi chodzi.
  • Helpful post
    plik4
    Level 26  
    Powiem tak :

Jak bym mial to bym cos innego kupil nie zecka oraz kolumienki typu zyrafa.

Żyrafa to sestaw kolumn połączonych rurą (statywem) pomoiedzy soba. Taki zestaw składa sie z subbasu oraz satelity.

Przykładem moze byc:(sorki ze allegro ale nie chce mi sie szukac)

http://allegro.pl/show_item.php?item=55110937

http://allegro.pl/show_item.php?item=54079166

Taki zestaw jest duzo lepszy od teakiej kolumny poniewaz na takie imprezy jak pisales nie potrzeba kolumn 2x15. A jak na wieksze imprezy to potrzeba by i tak wspomoc je subem. Kolejnym plusem takiego zestawu jest to ze jest trojdrozny. Czyli kazdy głosnik wydaje dana dla siebie czestotliwosc. A nie jest to jak w 2x15 z basowego głosnika jest otrzymywane srednie pasmo. Dalej taki zestaw jest latwiejszy w transporcie. A jak nie potrzeba to i mozna wziasc same satelitki a sub zostawic. Dalej bas jest nie kierunkowy wiec jest na dole ale srednie i wysokie tak wiec sa na gorze nad głowami i nie wali tak w ludzi stojacych blisko a ci dalej juz nie słysza.

Ten PEAvey jest nawet interesujaca propozycja. I Co najwazniejsze cena. y. A ten zeck sobie poradzi z tym. Pozniej jak bedziesz chcial rozbudowac zestaw to kup kolejne i koncowki i juz zupelnie bedzie git. [/url]
    Radolinho
    Level 11  
    no tak , zakładam że te peavey'e są jakoś ze sobą dopasowane pod względem podziału, żeby je podłączyć (góra+dół) pod zecka, muszę brać pod uwagę to, iż nie mogę puścic ich przez crossover a zakup drugiej końcóki nie wchodzi w rachubę.

Dodano po 13 [minuty]:

może się powtarzam, pisałem już w jednym temacie, bo mam właśnie taki problem, że nie moge nic konkretnego dopasować do tego zecka, sprawa niby banalna, ale jednak. Najprościej byłoby kupić coś co jest dopasowane ze sobą - chodzi mi o góry i dół aby nie trzeba było używać zwrotnicy gdyż przez powermikser nie da się podłączyć zwrotnicy.
    Na razie zeck zasila kolumny yamaha 112 V , może jakieś firmowe suby yamahy dobrać tak żeby były ze sobą dopasowane pod względem podziału pasma. Jeśli nie to yamahy do sprzedania i dalej będę szukał, gdyż zecka nie chcę zmieniać bo jestem z niego w pełni zadowolony.
    A chciałem 2x15 ponieważ dają dużo basu i są na 4 ohmy zazwyczaj.
  • Helpful post
    aca
    Level 30  
    Witam w nowym poscie !
    Moj stosunek do tych konstrukcji juz znasz ! A teraz co do tych modeli:
    community "MVP-215HO 2X15/0,75'' - mozna zapomniec (tanie glosniki-wyzucone pieniadze)i calkowitym bledem jest stosowanie glosnika wysokotonowego 3/4" w takiej konstrukcji.Tu potrzeba dobrego glosnika 1" lub lepiej 1,25".
    Samson tez wyrzucone pieniadzenie - tanie glosniki - zapomnij !!!
    JBL - wysokie nie sa za specjalne, ale jesli sie troche pobawi z EQ to ok.
    Yone- nie znam (za moich czasow w PRL-u nie bylo takich firm;-)), ale z opisu moglo by to cos byc (2xGamma) tylko ten wysokotonowy !!! BMS albo Oberton byly by o niebo lepsze.
    Musialbys posluchac co Tobie bardziej odpowiada- JBL lub Yone . Bez probnego sluchania nie kupilbym kolumn.
    Jedna rzecz jeszcze. Twoj Zeck ma tylko 350 W to malo jak na kolumny 500- 600 watowe i brzmienie nie bedzie takie jak sobie wyobrazasz( podczas testow sluchaj tez na polowie mocy i na max. wtedy bedziesz slyszal roznice )
    Pozdrowienia.
    Radolinho
    Level 11  
    pogrzebałem troszkę i znalazłem z tej samej serii suby, YAMAHA SW115V ,
    producent podaje pasmo - s112v 60hz-16khz
    -sw115v 35hz- 2khz

więc wspólne pasmo wychodzi od 60hz do 2khz,
    trzeba to ciąć zwrotnicą czy z racji tego iż jest to ta sam seria będzie grało dobrze razem.
    Tak ja to widzę,napiszcie czy warto się w to ładować,
    Powtarzam , że chodzi o to aby podłączyć wszystko pod powermikser zeck pd 14-10

Dodano po 4 [minuty]:

dzięki aca o taką pomoc mi chodziło, ale proszę o dalsze instrukcje

Dodano po 21 [minuty]:

Aca pisałeś w poprzednim temacie, że:" Niektóre firmowe suby( nie firmowe rownierz np. DAP) maja modele z wbudowanymi zwrotnicami np Peavey czy HK ktore pasuja do topow tychze firm."
    Mógłbyś podać jakie, takie żeczy warto kupować gdyż potem wszystko łatwiej jest podłączyć i przypasować.
    Chodzi mi o np. peavey'e

Dziękuję

Dodano po 53 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

a może problem rozwiązałoby kupienie subów marki HK które są bardzo nisko cięte, np. HK RS 115sub HK są cięte do 150 hz, więc problem zwrotnicy byłby przynajmniej po części rozwiązany. Mają 300 watt na 8 ohm więc tyle samo co yamahy. Jest to roziązanie tanie nawet bardzo tanie. Może warto. Za te pieniądze nie spodziewam się super jakości ale to tylko suby, i chodzi o to aby po prostu uzupełnić nasz zestaw
    yamahy s112v + zeck ;czy razem z tymi subami mogłoby się sprawdzić lepiej niż te jbl-e?

http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp/artnr/2404104/sid/!04071934/quelle/listen

Proszę Pomóżcie Szanowni Koledzy!!
  • Helpful post
    plik4
    Level 26  
    Widze ze przekonałes sie do zyraf.

Ja powiem tak : YAMAHA robi bardzo dobry sprzet jak na nim pracowałem (dokłądnie Yamaha s112v) dałem je na ok 2,2 m statyw. No i zdarzył sie wypadek. Ktos zaczepil o kabel. Było łubudu. Juz myslalem ze kolumna w czeciach. A tu nic. LEzy i gra dalej. Postawilem i tak jak by sie nic jej nie stalo. Co do wytrzymalosci mocowej. Jest duza producent podaje 350 W RMS a szczytowa 1000W. Jak cos to ja to puszczalem na ok (juz nie pamietam) 300W koncowce. Efektywnosc na przyzwoitym poziomie. CO do basów nie powiem ci bo nie wiem ale sadzac po wytrzymałosci tych kolumn to wydaje mi sie ze jest to ddobra propozycja.

PS: Yamaha poprostu wie co robi. NIe napisalem ale te kolumny duzo przerzyly i tak zdezelowane jeszcze gdzies graja.
  • Helpful post
    aca
    Level 30  
    Hi,
    HK model PR 115 Sub(ma wbudowana zwrotnice- 150 Hz z wyjsciem na satelity) i do tego topy np. PR 112. Masle ze Yamahy tez by chodzily bez problemu, ale zawsze posluchac przed kupnem !!! .W PR 115 Sub jest glosnik Eminenca Delta 15" OEM i jakosc tego suba mozna o wiele polepszyc wymieniajac pozniej ten glosnik na Emi 15"Kappa LF.
    Lepsze rozwiazanie( i drozsze! ) to HK model LR 118 (Linear 3 lub Linear 3 Classic) z topami LR 112 lub LR 115 ( z Twoja Yamaha tez, ale moc wzmacniacza musi byc wieksza).
    Z modelem HK RS 115 niestety nie pracowalem ani nie slyszalem, ale ma tylko pasywny filtr obcinajacy pasmo ponad 150 Hz. A w tym przypadku (jak juz pisalem w poprzednim poscie ) moze dojsc do problemow z przesunieciami fazowymi, a co za tym idzie z rozmytym dziwiekiem lub wygaszaniem niektorych czesci pasma akustycznego ( do 150 Hz).Czasem pomaga podlaczenie suba odwrotnie ( zmiana + i - ) niz topow. Trzeba wyprobowac.

Peavey tez mial lub ma modele ktore w subie maja wbudowana zwrotnice pasywna do podlaczenia topow. Starsze modele Hi-Sys( mozna czasem dostac uzywane ), a z nowych to seria Messenger sub UL 118 ( lub UL 115)i do tego topy UL-12 lub UL-15. Ale tu tez jest problem malego wzmacniacza.
    Pozdrowienia.
    Radolinho
    Level 11  
    plik4 wrote:
    CO do basów nie powiem ci bo nie wiem ale sadzac po wytrzymałosci tych kolumn to wydaje mi się ze jest to ddobra propozycja.

CHodzi ci o to co proponowałem - żeby do tych yamah dokupić te suby HK i wszystko puścić z zecka?

Suby z yamahy wymagają jakiejś zwrotnicy a te HK mają wbudowaną i są cięte od 130hz.

s112v grają wyśmienicie i dlatego żalby było się ich pozbywać,

więc : czy będzie wszystko ok jak na każdą stronę dam żyrafę HK sub 300 watt rms + yamaha s112v 300wat w rms łączone zasilane z zecka.
    ( a kabel z zecka powinien najpierw lecieć do suba czy góry? jest jakaś różnica?)

Dodano po 16 [minuty]:

aca: jedna sprawa - czy model HK PR 115 sub były 8 ohmowe ? Jeśli tak to sprawa rozwiązana i kupuję właśnie ten model.
  • Helpful post
    plik4
    Level 26  
    najpierw powinien leciec do suba a pozniej do nadstawki a co do tego suba HK to ci nic nie powiem bo nic o nim nie wiem. Tu juz musi sie aca wypowiedizec.
    Radolinho
    Level 11  
    Jeśli chodzi o peaveye to są cięte od 300 hz, i mają 4 ohm, więc całkowicie odpadają.

Dodano po 4 [minuty]:

jeśli chodzi o HK serię LR to strony sklepowe podają , że też mają 4 ohmy więc odpada.

NIestety nigdzie nie podaja ile mają HK PR 115sub
  • Helpful post
    aca
    Level 30  
    Tak PR 115 sub jest 8 Ohmowa kolumna. Plik4 juz napisal jak podlaczyc.
    Ale posluchaj zanim kupisz. Jesli Ci bedzie odpowiadalo to wez.
    Pozdrowienia.
    Radolinho
    Level 11  
    Dziękuję wszystkim serdercznie za pomoc,
    Znalazłem to czego szukałem, kupuję HK pr 115 sub.

Jeszcze raz dziękuję!!!

Dodano po 12 [minuty]:

szukam teraz tego sprzętu po niemieckich sklepach i krew mnie zalewa, bo niektóre podają cięcie 300hz i dane wyssane z palca np. 106dB, 1W/1m
    To możliwe żeby w jednym sklepie podawali cięcie od 150 a w innym od 300, tego samego modelu?

Dodano po 15 [minuty]:

Postanowiłem spradzić jak jest z tym na stronie producenta - i okazało się , że szanowny producent zapomniał o tym produkcie, ale zakładam że parametry cięcia ma identyczne jak PR18sub ale PR18 jest na 4 ohmy

Dodano po 13 [minuty]:

znalazłem jeszcze taką propozycję LDM-a z crossowerem http://kami.sklep.pl/sklep/product_info.php?cPath=411_412_532&products_id=2984

Dodano po 43 [minuty]:

w tych LDM-ach jest głośnik celestion, i jest tańszy niż HK , może bardziej się opłaca te LDM-y?
    Cięte są crossoverem również od 150hz,
    słyszałem dużo pochlebnych komentaży na ich temat - co wy o tym sądzicie?
  • Helpful post
    aca
    Level 30  
    Nie! Producent nie zapomnial tylko pare miesiecy temu zmienily sie modele i teraz ta linia nazywa sie HK PR:O, ale juz nie maja suba na 15" glosniku tylko 18". PR 115 Sub mozna jeszcze kupic. Cena ok. 335 Euro

Na stronie HK idz na --> Service --> Frühere Modelle --> Premium Series i kliknij na slowo --> hier( tlusto zaznaczone).
    Dane techniczne znajdziesz tu idz na --> Downloads --> Premium
    Ten LDM tak ja to rozumiem ma filtr tylko dla basu( ogranicza ten sub do 150 Hz), a nie pelna zwrotnice .
    Zapytaj dla pewnosci. Ale tu tez radzilbym posluchac przed kupnem.
  • Helpful post
    plik4
    Level 26  
    Crosover ==> krosownica jak by patrzył krosownica to wiele ma znaczen moze sumowac pierdolly w jedne kabel tak aby nei wchodzilo na siebie (Np. mulicore tak maja) a drugie to rozdzielacz sygnalu ale wedlug mnie to w tym subie jest zrobione tak ze jest glosnik podlaczony pod cewke i do gniazda a wyjscie jest rownoległe to wejscia. Tak sie zazwyczaj robi.
    Radolinho
    Level 11  
    napisałem jeszcze maila do LDM electronics z zapytaniem jaki głośnik został użyty do tego suba i jaka zwrotnica, jak odpiszą to poproszę jeszcze o opinie jak to się ma w odniesieniu do HK PR115sub.