Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup pieca CO DEFRO CZY SAS

27 Lut 2016 12:43 15720 30
  • Poziom 9  
    Witam zamierzam kupić piec dolnego spalania z powodu zamontowania go w piwnicy która ma wysokość 203cm i piec górnego spalania raczej się nie zmieści .Powierzchnia do ogrzania to 220m2+bojler 140L komin ceramiczny Bolesławiec fi 180.
    Chciałbym was się poradzić jaki najlepszy piec kupić tak do 4200zł .napiszę że rozwarzam te dwa piece:
    Defro delta plus 22kw
    Sas 23kw NWT dolnego spalania
    Najbardziej mnie interesuje opinia na temat tego pieca Defro delta plus 22kw , z sas miałem już do czynienia
  • Poziom 20  
    To są zwykłe śmieciuchy i zadymiacze otoczenia , a nie kotły dolnego spalania. One są ale dolnego i górnego rozpalania , czyli możesz w nich rozpalić od góry jak i od dołu w zależności czym palisz . Jeśli Ciebie stać na tony węgla puszczone w komin ,to możesz kupić byle który , ale jeśli nie , to zainteresuj się prawdziwym kotłem dolnego spalania , bez dmuchawy na naturalnym ciągu . np: DEFRO DS 20 kw , hef , lub Mpm DS.Najpierw się zastanów ,czym będziesz palił ,drewnem , węglem czy miałem. do każdego rodzaju paliwa , przeznaczony jest inny typ kotła , a po więcej informacji zapraszam na
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/29-kot%C5%82y-zasypowe/.
  • Poziom 9  
    Będę palił drewnem i węglem , chodzi mi o to że by mi się zmieścił w piwnicy która ma 203cm
  • Poziom 20  
    Jeśli będziesz palił tylko drewnem to najlepiej jakiś kocioł zgazowujący ,jeśli jednak masz palić drewnem (80%) i węglem (20%) , to tylko prawdziwy DS ,z dolotem powietrza pierwotnego i wtórnego , chyba ze chcesz pożarów komina i lejącej się smoły . Zastanów się nad HEF DS , kalvis k-2 ,oraz kotłami wymienionymi wcześniej.Drewno powinno być sezonowane i w miarę suche. Wysokość 203 cm spokojnie wystarczy Ci do postawienia tych kociołków i zamontowania osprzętu . Przy montażu pomyśl o zaworze 4D . Nie wiem jaką masz przenikliwość cieplną budynku , ale w kociołek powyżej 22 Kw się nie pchaj(choć i tak uważam , ze to jest za dużo i w ocieplonym budynku 17 Kw spokojnie wystarczy) , bo będziesz w nim wędził a nie palił .
  • Poziom 9  
    Raczej będę palił na odwrót w 80% węglem i w 20% drzewem jeśli będzie trzeba dokupię miału
    A co sądzicie o tych piecach :
    Defro Optima Komfort Plus 20kw wysokość kotła to 1620mm więc zostanie do sufitu jakieś 42cm
    Ten Defro delta plus 22kw odrzuciłem z powodu dymienia u paru osób.
    Zapomniałem dodać że oprócz tych 220m będę jeszcze grzał garaż będzie tam 15 żeberek aluminiowych .
    Dom na jesień będzie ocieplony 12cm styropianu a wybudowany jest z maxa 29cm poddasze jest ocieplone 25 cm wełny.
    Dlaczego nie polecacie sasa albo defro przecież to najpopularniejsze dobrej firmy kotły
  • Poziom 23  
    Polecają i Sasa i Defro ale nie ludzie z forum info-ogrzewanie. Dla nich istnieją tylko kotły górnego spalania lub tylko te polecone wyżej. Żadnych górno-dolnych typu SAS nwt. Miałem Sasa nwt po 7 sezonach poszedł na złom, kupiłem Kamen N ten sam typ co Sas nwt, tylko bez dmuchawy, bo w Sasie na drugi sezon już wywaliłem dmuchawę, zamontowałem miarkownik. Sas palił czyściutko, praktycznie bezdymnie, i nie spalał setek ton węgla na sezon, komin czyszczony raz w roku, piec raz w miesiącu chociaż nie było z czego. Jest to idealny piec do spalania wszystkiego, drewna, węgla, miału,trotów, zrębek, nowy kamen to samo potrafi. I wielki atut pieca górno-dolnego to że przy otwieraniu drzwiczek zasypowych nie wylatuje dym na kotłownię. Polecam ten typ pieców ale z miarkownikiem ciągu (Sas NWG, Camen N), defro nie znam, nie miałem.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź , a czy do tego sasa nwt można dokupić miarkownik i dzwiczki bo u mnie u rodziców mają właśnie tego sasa z dmuchawą tylko nie ma w drzwiczkach klapki uchylnej
  • Poziom 9  
    Widziałem te piece z miarkownikami , miałem do nich trochę obawy ale widzę coraz więcej pozytywnych opinii o nich. mam jeszcze takie ważną informację komin do tego sasa 23kw jest wymagany 20x20 fi220 a ja mam komin fi180 ,czopuch w piecu fi180 czy to wystarczy , zaznaczę że u rodziców piec sas nwt 29kw komin mają fi200mm i wszystko jest w porządku a wymagany jest 21x21 fi240 , jeszcze jedno pytanie będę potrzebował chyba jakiegoś sterownika do załączania pompki
  • Poziom 23  
    Komin będzie wystarczający. Sterownik do pompy kupisz na al........... za 60 zł.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki , a czy kupię gdzieś drzwiczki uchylne do sasa dla rodziców i jaki miarkownik ciągu im kupić , bo faktycznie u nich komin często się smoli i piec też
  • Poziom 20  
    darekbk napisał:
    Raczej będę palił na odwrót w 80% węglem i w 20% drzewem jeśli

Jeśli będziesz tym palił ,to tym bardziej pomyśl o kotłach typowo DS z powietrzem wtórnym i miarkownikiem ciągu np:DEFRO DS
    darekbk napisał:

A co sądzicie o tych piecach :
    Defro Optima Komfort Plus 20kw wysokość kotła to 1620mm więc zostanie do sufitu jakieś 42cm

Jeśli chcesz palić od góry, i codziennie rozpalać od nowa ,to może być.

darekbk napisał:

Ten Defro delta plus 22kw odrzuciłem z powodu dymienia u paru osób.

I bardzo dobrze.
    darekbk napisał:

Zapomniałem dodać że oprócz tych 220m będę jeszcze grzał garaż będzie tam 15 żeberek aluminiowych .

Jeśli chcesz smolić i wędzić w kotle to możesz sobie kupić nawet kocioł 100 Kw ,a 20 Kw Ci w zupełności wystarczy.
    darekbk napisał:

Dom na jesień będzie ocieplony 12cm styropianu a wybudowany jest z maxa 29cm poddasze jest ocieplone 25 cm wełny.

darekbk napisał:

Dlaczego nie polecacie sasa albo defro przecież to najpopularniejsze dobrej firmy
    kotły

Sas był dobry ale kiedyś , teraz produkuje przeważnie kotły uniwersalne, czyli typowe śmieciuchy na wszystko ,kto się nie zna , ten kupuje a potem cierpi i modyfikuje kociołek.(reklama dżwignią handlu)
    darekbk napisał:

Polecają i Sasa i Defro ale nie ludzie z forum info-ogrzewanie. Dla nich istnieją tylko kotły górnego spalania lub tylko te polecone wyżej.

Bo oni już przeszli swoją katorgę z kotłami ,i wiedzą co dobre a co złe.

Żadnych górno-dolnych typu SAS nwt.

Zgadza się , albo bierzesz typowego górniaka , np:defro komfort i palisz od góry , albo typowy dolniak DS i rozpalasz od dołu .

Poczytaj jeszcze tu http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-dolnego-spalania/ ( na dole kliknij w kocioł i przeczytaj info. o kotle ) . ps. Poczytaj uważniej o MPM DS .
  • Poziom 23  
    dzolo35 napisał:
    Sas był dobry ale kiedyś , teraz produkuje przeważnie kotły uniwersalne, czyli typowe śmieciuchy na wszystko ,kto się nie zna , ten kupuje a potem cierpi i modyfikuje kociołek.(reklama dżwignią handlu)
    Modyfikacje kociołków najlepiej przeprowadza się na forum info-ogrzewanie. !00 stron o modyfikacjach kotła MPM. Taki cud a tyle modyfikacji??? W Sasie NWT rozpalałem, dokładałem,grzałem bez żadnych modyfikacji. Zobaczyłem MPM podczas dokładania, kotłownia pełna dymu, ogień zamiast w komin szedł na kotłownię( wada pieców dolnego spalania), w górno-dolnych nawet nie poczujesz dymku przy dokładaniu. Każdy chwali swoje.
  • Poziom 9  
    Defro ds jest bez ruchomego rusztu . wydaje mi się że sas 23kw NWG będzie odpowiedni proszę pisać jeszcze jakieś pomysły . A czy w defro komfort muszę od góry palić miałem czy mogę palić węglem albo drzewem i jeszcze czy kupić defro komford plus czy kupić defro komford z miarkownikiem ciągu.
  • Poziom 9  
    Poczytałem trochę o defro ds i nawet był bym skłonny go kupić ale podobno często pęka tam palnik szamotowy
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    darekbk napisał:
    A czy w defro komfort muszę od góry palić miałem czy mogę palić węglem albo drzewem i jeszcze czy kupić defro komford plus czy kupić defro komford z miarkownikiem ciągu.
    Kupujesz górniaka to zawsze palisz od góry. Chyba, że chcesz zadymiać okolicę bo od przy paleniu od dołu ładnie kopci.
    Ja mam taki właśnie kocioł górnego spalania Defro Komfort 10kW ale jakaś uboga wersja bez miarkownika i otworów powietrza wtórnego w drzwiach.
    Musiałem tylko zablokować blachą lewe powietrze wchodzące przez zespolone dolne drzwiczki.

Moc kotła dobrze dobrałeś? U mnie przy 100m² parteru + 50m² piwnicy i 5cm ociepleniu ścian, 10kW wydaje się za dużo.
    http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/
  • Poziom 9  
    Według kalkulatora to dobrze parter 110 m poddasze 110 i garaż 30 razem 250m wyszło 19,3kw nie liczyłem garażu obok domu ma 30m2 . Liczyłem poddasze jako ogrzewane ale ja na razie tam mieszkał nie będę planuje tam wstawić kilka grzejników , żeby było tam w miare ciepło według tego ciężko mam obliczyć ile dokładnie będę potrzebował .
    A jeszcze co sądzicie o tym piecu MPM DS .
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/

Wersja 2016 wygląda dobrze, naprawiono wszystkie wcześniejsze wady.
    Łącznie z tym napisanym przez kolegę wyżej:
    marek49ae napisał:
    Zobaczyłem MPM podczas dokładania, kotłownia pełna dymu, ogień zamiast w komin szedł na kotłownię

A według tego kalkulatora ile wyszło? U mnie 7kW.
    http://cieplowlasciwie.pl/
  • Poziom 9  
    Wyszło mi że 11,8kw potrzebuje mój dom i że potrzebuje kocioł zasypowy 14-16kw dodam że jeszcze będę ogrzewał bojler 140l. Wymiary domu 11.30m x 12.70m
    A co sądzicie o tym piecu :
    Per-ko KSW Prima 15kw
    Zębiec KWKD 15kw
    Dodam , że palił bym tak jak wyżej napisałem 80% węglem i 20% węglem w tym , że w pierwszym roku więcej drzewem bo zostało mi z wyrzynki sadu .
    dodam że potrzebuje pieca niskiego bo dziś mierzyłem piwnice i ma 1,98m

Dodano po 7 [minuty]:

Proszę o konkretne propozycje i , że by paliło się w nim dobrze bez zbędnych modyfikacji , bo widzę , że niektórzy polecają a inni mają z nimi problemy i muszą je modyfikować
  • Poziom 23  
    Polecają ci, dla których ma się w piecu palić i nagrzewać dom, a modyfikują ci którzy nie mają co robić w wolnym czasie i czytają internety, a potem kombinują. Jak masz palić węglem to piec górnego spalania, jak drewnem to dolnego. Ja palę i tym i tym i mam piec górno-dolny i dobrze mi z tym. A Ty jak nie wiesz co kupić to popisz na karteczkach nazwę każdego pieca, wrzuć do słoika, a potem wylosuj, wybrany piec kup, i przestań czytać o tych piecach bo nigdy nie kupisz, i jeszcze większy mętlik będziesz miał w głowie.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    marek49ae napisał:
    Ja palę i tym i tym i mam piec górno-dolny i dobrze mi z tym.

Tu nie chodzi o to czy się pali, tylko o to, czy się pali ekonomicznie (dla kieszeni właściciela kociołka )i bez dymu na pół wioski.
    Co do kotłów górno - dolnych , nie będę się już wypowiadał , sąsiedzi mają , i widzę co te kociołki potrafią .

darekbk napisał:
    Per-ko KSW Prima 15kw

O tym kociołku poczytaj sobie na:
    http://forum.per-eko.pl/index.php

A o KWKD Zębiec chyba już wszystko napisano w temacie i im bliżniaczym na tym forum:
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3292-z%C4%99biec-kwkd-22-kw/

Jeśli masz dobry ciąg komina ,to nie kombinuj ,tylko kup sobie prawdziwego dolniaka , nie przesadż z mocą kotła , 16 -17 Kw powinno Ci spokojnie wystarczyć .
  • Poziom 9  
    komin mam 180-tke wkład ceramiczny Bolesławiec , chyba kupie KWKD Zębiec 15kw już jestem zdecydowany do niego chyba będzie lepszy od tego sasa NWG którego zamierzałem kupić na samym początku , miałem nawet kupić Defro ds. ale tam napisali że często pękał palnik szamotowy , dobrze że jest to forum bo i tak miałem kupić większej mocy jak u mnie w rodzinie zobaczą że kupie 15 kw to dopiero powiedzą.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Doczytałeś , że Zębiec KWKD nie posiada dolotu powietrza wtórnego (PW) nad palnikiem , oraz ma problemy ze szczelnością dopływu powietrza (montowany jest z dwóch członów ,górnego ( blok wodny) i dolnego (popielnik), a ich połączenia nie zawsze są szczelne i kocioł zasysa lewe powietrze).Poza tym posiada ruszt wodny , którego ja bym się wystrzegał .
    Radził bym ci jeszcze założyć temat na forum :
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/29-kot%C5%82y-zasypowe/
    tam jest więcej speców siedzących w temacie.

Co do defroDS , ja go posiadam , i jego zalety i bolączki opisałem w tym temacie:
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12775-d...idzia%C5%82-s%C5%82ysza%C5%82/page-7?hl=defro

Palnik wymieniałem tylko raz , jeszcze na gwarancji , poza tym , kocioł sprawuje się wręcz wyśmienicie .
  • Poziom 9  
    napisz mi czy w defro Ds palisz też węglem bo wszyscy piszą że raczej na drzewo , doczytałem się że ciągnie lewe powietrze i trochę mam obawy z tego powodu ,a co do dolotu to posiada regulowaną klapkę powietrza wtórnego, napisz jeszcze o defro ds jak się sprawuje na węglu i drzewie . Na stronie ciepło właściwe wyszło mi zapotrzebowanie 14-16KW więc defro ds raczej odpada nie chcę przewymiarować kotła .
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Palę tylko węglem (z kopalni Wieczorek) i jest super , nie ciągnie żadnego lewego powietrza ,chyba , że są żle w fabryce ustawione drzwiczka ,wtedy śrubami reg. drzwiczek, trzeba to z korygować .Tak - posiada regulowaną klapę PW z przodu , pod drzwiami zasypowymi.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    dzolo35 napisał:
    Co do kotłów górno - dolnych , nie będę się już wypowiadał , sąsiedzi mają , i widzę co te kociołki potrafią .
    Jutro kolego nagram filmik jak u mnie dymi dolno-górny przy pełnym otwarciu popielnika, a potem jak dymi u sąsiada górny palony od góry. Jak na mój dom i temperaturę wewnątrz (23-24 stopnie) tona węgla i ok. 7 m3 drewna to niewiele.
  • Poziom 9  
    marek49ae napisz czy o ten kamen chodzi http://www.kamen.com.pl/produkty/kotly-tradycyjne/kamen-ng-classic/ . Czy on lepiej sprawuje się jak sas NWG , czy jest lepiej wykonany i co najważniejsze czy on wytrzyma tyle co sas , wiem że sas jest dobrze wykonany .

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

Na info-ogrzewanie jeden koleś napisał , że w pierwszym roku trzy razy pękł mu palnik w defro ds i taki palnik kosztuje 400zł co będzie po okresie gwarancji
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Kolego miałem Sasa nwt, wytrzymał 7 sezonów grzewczych, to jak dla mnie zbyt słaby wynik. Ale palić to palił pięknie. Dlatego zdecydowałem się na zakup identycznie wykonanego kotła tylko z innej firmy-- Kamen. Mam dokładnie taki Link Fabrykę tych kotłów mam 5 km od domu, widziałem na żywo jak się go produkuje. Myślę że ten wytrzyma dłużej niż SAS.
  • Poziom 9  
    Właśnie zamówiłem Zębiec KWKD 15kw i mam nadzieje że będę z niego zadowolony , jak będą nieszczelności to je jakoś uszczelnię poza tym ludzie z niego są w miarę zadowoleni i cena była niezła 3254zł +miarkownik 95zł
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Sas nwg 2250zł, Kamen N 2200zł o podobnych KW. Życzę powodzenia w ogrzewaniu, i cierpliwości w nauce odpowiedniego sposobu palenia, a to jest kluczem do sukcesu :D