Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.

TechEkspert 27 Feb 2016 12:50 2037 0
 • "Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.
  Auke Ijspeert w ramach TEDTalks zaprezentował konstrukcję, którą określił jako biorobot. Jest to mechaniczny robot, wzorowany na sposobie poruszania się salamandry. Robot nie tylko naśladuje ruchy salamandry, lecz pozwala na lepsze zrozumienie naszej biologii, robot jest narzędziem do badań zasad działania układu nerwowego. Określenie biorobot może być mylące, sugerując że robot zbudowany jest z organicznych tkanek, nazwa odnosi się do odwzorowania mechanizmów pozwalających na poruszanie się organizmów żywych. Model matematyczny oraz mechaniczna konstrukcja, pozwala na łatwiejsze badanie mechanizmów ruchowych, niż w przypadku samego modelu matematycznego.

  W procesie poruszania się, duże znaczenie odgrywa rdzeń kręgowy. Mechanika ciała pozwala na sprawne poruszanie, jednak bez odpowiedniego kontrolowania mięśni nie byłoby to możliwe. Podstawowym mechanizmem są odruchy pozwalające na kontrolowanie napięcia mięśni.
  Kolejnym elementem są struktury w rdzeniu kręgowym generujące wzorce ruchowe pozwalające na sprawne poruszanie się.

  "Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.

  Co ciekawe można powiedzieć, że mózg generuje sygnał którego amplituda steruje strukturami rdzenia kręgowego, co pozwala na automatyczne ruchy zapewniające poruszanie się.

  "Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.

  Przykładowo zwiększenie amplitudy sygnału spowoduje, że kot zamiast chodzić zacznie biegać, natomiast salamandra przejdzie z kroczenia do pływania.
  Mocniejsze stymulowanie prawej strony spowoduje skręcanie w prawo.

  "Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.

  Badacze starają się odwzorowywać w biorobotach coraz bardziej skomplikowane struktury pozwalające na poruszanie się organizmów żywych.  "Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.

  Jednym ze sposobów obserwacji ruchu poszczególnych kości, jest wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego.

  "Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.

  Odpowiednia konstrukcja mechaniczna robota pozwala na stabilne poruszanie się, nawet przy sterowaniu w otwartej pętli. Dodanie czujników i algorytmów sterowania pozwala na utrzymanie stabilności nawet przy większych przeszkodach i nierównościach terenu.

  "Bio"Robot który biega i pływa jak salamandra.

  Badania pozwalają na uzyskiwanie robotów zdolnych do poruszania się w terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu. Przykładowe osiągnięcia zespołu Boston Dynamics.

  Źródło:
  https://www.youtube.com/watch?v=K926HAKRFvw

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 4137 posts with rating 3431, helped 12 times. Been with us since 2014 year.