Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja, internet, zasilanie w jednym gniazdku.

27 Lut 2016 13:28 4008 27
  • Poziom 19  
    Witam, planuję przenieść instalację telewizji i internetu na kompletnie inną ścianę, a co za tym idzie przeprowadzenie zmian w swoim domu.
    Obecnie podłączenie wygląda tak:
    Po zmianach chciałbym przenieść wszystko w inną część domu, a do pokoju gdzie będzie stał telewizor wyprowadzić podtynkowo złącza:
    - gniazdko elektryczne x2,
    - gniazdko do podłączenia telewizji (do dekodera tv, w przyszłości podłączenie przez moduł CAM do tunera w TV DVBS2 - pomijam zewnętrzny dekoder),
    - złacza RJ45 x 2, wyprowadzone z routera dwoma kablami.
    Zrobiłem sobie taki moduł, czy wszystko będzie działało?
  • Szafy Rack
  • Poziom 23  
    Będzie wszystko działało, pod warunkiem, że wszystko zostanie prawidłowo wykonane.
    Pamiętaj, że niektóre gniazda rj wymagają posiadania noża krosowego do podłączenia skrętki.
  • Moderator
    plejaz napisał:

Zrobiłem sobie taki moduł, czy wszystko będzie działało?

Będzie, ale zaraz będziesz pisał, że coś nie tak, masz zakłócenia, obudowa "kopie" i tym podobnie.
    Gdzie jest kołek przewodu ochronnego w gniazdkach? Poza tym gniazdka podwójne, to taki erzatz, jak różowa czapka na głowie mężczyzny. Żaden przyzwoity elektryk ich nie montuje, o wiele rozsądniej jest wykonać dwa gniazdka obok siebie.
  • Szafy Rack
  • Poziom 23  
    retrofood napisał:
    Gdzie jest kołek przewodu ochronnego w gniazdkach?

Jest oznaczony jako "Srebrne Kółeczko". Schemat jest czołowy więc go nie widać :)
  • Moderator
    polaklbn napisał:
    retrofood napisał:

Jest oznaczony jako "Srebrne Kółeczko". Schemat jest czołowy więc go nie widać :)

Sorry, nie zauważyłem. Jednak ta uwaga o gniazdkach podwójnych pozostaje.
  • Poziom 23  
    retrofood napisał:
    polaklbn napisał:
    retrofood napisał:

Sorry, nie zauważyłem. Jednak ta uwaga o gniazdkach podwójnych pozostaje.

Żeby autor wiedział o co Ci chodzi (Bo tak było by lepiej):

• Poziom 21  
    I profesjonalnie wygląda ;)
  • Poziom 19  
    Macie racje, znacznie lepiej wygląda jak jest wszystko rozbite na dwa gniazdka elektryczne obok siebie.
    Zauważyłem, że kolega polaklbn wstawił gniazda RTV z 3 wejściami w tym gniazdo SAT. To znaczy, że jak zmienię dostawcę TV na satelitarnego to nie podłącze telewizora przez to gniazdo, które ja zaproponowałem opisane jako "TV" ?
    Czy różni się czymś przewód dostarczany przez lokalnego operatora telewizji kablowej od tego satelitarnego ? Czy jak wymienię telewizor na taki wyposażony w tuner DVBS/S2 to będę mógł pozostać z rozwiązaniem "Gniazdo TV" z podłączonym przewodem z anteny satelitarnej i z gniazda do telewizora wyposażonego w tuner satelitarny ?
  • Poziom 23  
    Przewód koncentryczny składa się z 2-ch istotnych części w których miedziana "nitka" nie występuje.
  • Specjalista elektryk
    plejaz napisał:
    Witam, planuję przenieść instalację telewizji i internetu na kompletnie inną ścianę, a co za tym idzie przeprowadzenie zmian w swoim domu.

Zwrotnicę multimedialną z kablówki zostawiasz bez zmian ? Jeżeli z tego miejsca puścisz tylko jeden koncentryk, nie będziesz miał możliwości korzystania z wyjścia radiowego, chyba, że nie potrzebne.
  • Poziom 31  
    Jak masz internet z kablówki, podłączony do modemu przewodem koncentryczznym to obawiam się że to rozwiązanie nie przejdzie.
  • Poziom 23  
    bartek_p napisał:
    Jak masz internet z kablówki, podłączony do modemu przewodem koncentryczznym to obawiam się że to rozwiązanie nie przejdzie.

plejaz napisał:
    - złacza RJ45 x 2, wyprowadzone z routera dwoma kablami.
  • Specjalista elektryk
    Osobiście przeniósł bym gniazdko kablówki w docelowe miejsce - minusem jest jednak to, że nie dopasujesz go do docelowej ramki.
    Minusem pozostawienia zwr. multimedialnej w obecnym miejscu jest to, że musisz wyjść przewodem z gniazda i wprowadzić go pod tynk oraz brak radia o którym już pisałem.
  • Poziom 19  
    Myślałem o takim rozwiązaniu jak zrobiłem poniżej.
    Podłączenie z DATA do MODEMU jest przez taki kabel jak zaznaczony w kółku.
    Podłączenie z gniazdka od dostawcy z wyjścia TV do DEKODERA jest kablem antenowym.
    Podłączenie z DEKODERA do TV jest kablem HDMI.
    Z MODEMU do ROUTERA kabel RJ45.
    Z ROUTER do nowych gniazd kablem RJ45 + zaciśnięcie specjalnym nożem.
    Do gniazdka od dostawcy idą pewnie dwa przewody, które wchodzą do domu właśnie w tym miejscu co chcę przenieść stare gniazdo.

Czy są gniazda keyston, które podłącza się na zasadzie zwykłych wtyczek jak do routera czy karty sieciowej, bez konieczności używania noża do zaciskania ?
  • Specjalista elektryk
    Napisz jeszcze raz, czy fizycznie przenosisz obecne gniazdo kablowe (zwrotnice) - czy zostawiasz je tam gdzie jest ? Jeżeli zostawiasz w tym samym miejscu, cały rysunek jest poprawny.
    Do RJ-tek służy specjalna zaciskarka - będzie Tobie potrzebna.
    do gniazda kablowego na 99% doprowadzony jest jeden przewód koncentryczny (przyłącze do mieszkania)
  • Poziom 31  
    Większość keystonów nie wymaga użycia narzędzi, są samozaciskowe.
  • Poziom 19  
    Nie widziałem samozaciskowych, najlepiej pasowałoby mi zakup keystona, który podłącza się na zasadzie mufy z jednej strony wejście i z drugiej wejście.
    Jakie narzędzie kupić do ściągania izolacji z przewodów:
    - RJ45 i zaciskanie na wtyczki,
    - koncentrycznych,
    - elektrycznych.
  • Specjalista elektryk
    http://www.proficentrum.pl/1995,sciagacz-izolacji-wielofunkcyjny-yato-yt-2313.html do przewodów elektrycznych ydy, linek, całkiem nieźle radzi sobie z przewodami UTP
    izolacja przewodów koncentrycznych: http://archiwum.allegro.pl/oferta/sciagacz-izolacji-knipex-16-60-100-sb-i3051340377.html równie dobrze poradzisz sobie nożem i ucinaczkami
    gorzej z zaciskaniem F-ek stożkowych: http://www.telef.pl/sklep/product.php?id_product=1153
    ale jak nakręcisz zwykłe, to zaraz mikroodbić pewnie nie zrobisz ;)
    do zaciskania tulejek na linki przewodów elektrycznych:
    http://www.elektronika.bialystok.pl/pl/p/ZACISKARKA-DO-TULEJEK-0,08-6MM2-NA-KWADRAT-YAC8/1884
  • Poziom 20  
    retrofood

Mógłbyś uzasadnić, dlaczego jest "be" montować gniazda podwójne?
  • Poziom 23  
    IMO są niepraktyczne i też bym wolał dwa osobne.
    Spróbuj włożyć dwie wtyczki kątowe (np. jak do komputera stacjonarnego) to w tej dolnej jest normalnie przewód w dół a w tej górnej przewód jest wykręcony do góry i w dół.
    Albo chcesz wpiąć jakieś większe urządzenie (gniazdko na pilota, miernik energii, rozdzielacz) to automatycznie blokujesz drugie gniazdko.
    Mój ojciec poradził sobie w drugim przypadku pozbywając gniazdko styku ochronnego. :-x
  • Poziom 28  
    haneb napisał:
    I
    Mój ojciec poradził sobie w drugim przypadku pozbywając gniazdko styku ochronnego. :-x

To wprowadził zagrożenie, a nie poradził sobie.
  • Poziom 23  
    haneb napisał:
    Mój ojciec poradził sobie w drugim przypadku pozbywając gniazdko styku ochronnego.

Czyli sobie nie poradził.
  • Poziom 20  
    haneb napisał:
    IMO są niepraktyczne i też bym wolał dwa osobne.
    Spróbuj włożyć dwie wtyczki kątowe (np. jak do komputera stacjonarnego) to w tej dolnej jest normalnie przewód w dół a w tej górnej przewód jest wykręcony do góry i w dół.
    Albo chcesz wpiąć jakieś większe urządzenie (gniazdko na pilota, miernik energii, rozdzielacz) to automatycznie blokujesz drugie gniazdko.

U mnie w szafce RTV posiadam:
    1. Telewizor
    2. Dekoder
    3. DVD
    4. X-Box
    5. Dysk

Tyle potrzebuję gniazd zasilających. Do tego mam gniazdo RTV i internetowe. Razem 7.

Ramki, które widziałem, to max 5 (oprócz Legranda, które można łączyć w nieskończoność, ale estetyka tego na kolana nie powala...)

Nie mam tam żadnej wtyczki kątowej. I naprawdę nie rozumiem dlaczego jestem dupa, nie elektryk, ponieważ zainstalowałem sobie gniazda podwójne.
  • Specjalista elektryk
    beam_beer napisał:
    U mnie w szafce RTV posiadam:
    1. Telewizor
    2. Dekoder
    3. DVD
    4. X-Box
    5. Dysk

Tyle potrzebuję gniazd zasilających. Do tego mam gniazdo RTV i internetowe. Razem 7.

W takim miejscu jak "kącik RTV" najrozsądniejszym rozwiązaniem jest listwa zasilająca. Wystarczy 1-2 gniazda w ścianie, można wszystko wyłączyć z sieci jednym przyciskiem, jak dobra listwa to i dodatkowo mamy ochronę przeciwprzepięciową (do sprzętu elektronicznego zawsze się przyda). Montaż tylu gniazd w ścianie mija się z celem.