Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwrócone wahadło ze starej drukarki - pytania początkującego

27 Lut 2016 13:45 642 4
  • Poziom 2  
    Witam,

chciałbym zbudować wahadło odwrócone ze starej drukarki HP. Jako, że jestem kompletnym nowicjuszem, mam kilka pytań.

Silnik z drukarki operuje na zasilaniu 32V, takie samo napięcie wyjściowe ma też zasilacz dołączony do drukarki (jestem zmuszony użyć zasilacza z drukarki, z racji tego, że nie mam innego zasilacza o podobnej mocy).

Do sterowania kierunkiem obrotu silnika chciałbym użyć relay switcha (Dwukanałowy moduł przekaźników RM5 z izolacją optoelektroniczną 5V 10A/125VAC na np. technovade.pl). Co oznacz ten napis na izolacji 10A 30VDC? Napięcia maksymalne to 30V, gdy natężenie wynosi 10A? Czy niezależnie od natężenia, maksymalne napięcie obsługiwane przez ten relay to 30V DC?

Drugie pytanie dotyczy tego jak kontrolować prędkość z jaką działa silnik? Relay (zgodnie z moim rozumieniem) pozwala na kontrolowanie czy prąd płynie na danym styku czy też nie. Połączenie dwóch relay'ów pozwala na sterowanie w którym kierunku i czy w ogóle obraca się silnik. Jak wobec tego kontrolować prędkość obrotów (chciałbym, by prędkość obrotów była automagicznie obliczana przez Arduino, a nie manualnie zmieniana np. potencjometrem).

Mam coś takiego jak dwukanałowy sterownik silników L293D, czy to pozwoli na sterowanie prędkością obrotów silnika. Jeśli tak, to czy mogę tym także sterować kierunkiem obrotów bez użycia relay'a?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    artur513 napisał:
    Silnik z drukarki operuje na zasilaniu 32V, takie samo napięcie wyjściowe ma też zasilacz dołączony do drukarki

Silnik aby nie jest krokowy?

artur513 napisał:
    Co oznacz ten napis na izolacji 10A 30VDC? Napięcia maksymalne to 30V, gdy natężenie wynosi 10A? Czy niezależnie od natężenia, maksymalne napięcie obsługiwane przez ten relay to 30V DC?

Maksymalne napięcie DC to 30V.

artur513 napisał:
    Drugie pytanie dotyczy tego jak kontrolować prędkość z jaką działa silnik?

Przekaźnikiem nie da rady.
    Zacznij od ustalenia jaki to silnik, bo bez tej informacji to dalsza dydkusja pozbaiona jest raczej sensu.

artur513 napisał:
    sterować kierunkiem obrotów bez użycia relay'a?

Mostek H - to słowa kluczowe.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    jdubowski napisał:
    Silnik aby nie jest krokowy?

Nie, poniżej zdjęcie. Do kontrolowania pozycji użyty był enkoder liniowy z taśmą i ja zamierzam go też wykorzystać do tego samego celu.

jdubowski napisał:
    Maksymalne napięcie DC to 30V.

W takim razie, żeby uniknąć uszkodzeniu zapewne będę musiał ograniczyć napięcie - mogę użyć rezystora o odpowiednio wysokiej rezystancji czy przy wartościach typu 32V 750mA spali się/zniszczy i lepiej poszukać czegoś innego? Odwrócone wahadło ze starej drukarki - pytania początkującego
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    artur513 napisał:
    W takim razie, żeby uniknąć uszkodzeniu zapewne będę musiał ograniczyć napięcie - mogę użyć rezystora o odpowiednio wysokiej rezystancji czy przy wartościach typu 32V 750mA spali się/zniszczy i lepiej poszukać czegoś innego?

Prąd jest daleko mniejszy od 10A więc raczej nic się nie stanie przekaźnikom.
  • Poziom 2  
    Fajnie, w takim razie ponowię jedno z pytań z tematu, jak kontrolować prędkość? Mam tranzystory 2N2222 (do 40V, 800mA) i wydaje mi się, że w ten sposób mógłbym kontrolować napięcie, a więc i prędkość - mógłbyś mi napisać czy dobrze myślę?

Tranzystor powinien znaleźć się przed połączeniem akumulatora z przekaźnikiem czy za?