Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

cyfrowka pomocy!!

21 Jun 2005 17:05 3228 8
  • Level 31  
    witam! mam prosbe do kogos zeby wyjasnil mi jak sie dodaje 2 liczby 2 bitowe za pomoca tabicy karnoughta i przedstawia na bramkach?
  • Helpful post
    Level 23  
    Cześć :-) .. w załączniku masz zrealizowany taki sumator i krótkie wyjasnienie, a jeżeli dysponujesz EWB (electronic Workbench) to jest tam też plik który mozesz sobie odpalić :-) Przepraszm za kiepską jakość tabelek karnaughta.. ale troszeczkę sie spieszyłem .... Jakbyś miał jakies wątpliwości to pisz ... Pozdro
  • Level 31  
    a nie da sie tego zorbic w jednej tabelce? bo nie bardzo to rozumiem
  • Helpful post
    Level 23  
    Musze Cie zmartwić ale nie da się tego zrobić na jednej tabelce .. dla kazdej sumy i przeniesienia musisz robić oddzielną funkcje. W załączniku masz skan z ksiązki przedstawiający sumator jednobitowy, tablice karnaughta dla niego i symbol graficzny .. aby zrobić sumator dwubitowy ... trzeba takie dwa sumatory jednobitowe połączyć ze sobą równolegle pamiętając o tym aby wyjście przeniesienia pierwszego podac na wejście przeniesienia drugiego sumatora ... tak jak to zrobiłem wcześniej ... mam nadzieję że to Ci pomoze zrozumieć idee tworzenia sumatora równoległego:-) .. pozdrowionka:-)
  • Level 23  
    Musze Cie zmartwić ale nie da się tego zrobić na jednej tabelce .. dla kazdej sumy i przeniesienia musisz robić oddzielną funkcje. W załączniku masz skan z ksiązki przedstawiający sumator jednobitowy, tablice karnaughta dla niego i symbol graficzny .. aby zrobić sumator dwubitowy ... trzeba takie dwa sumatory jednobitowe połączyć ze sobą równolegle pamiętając o tym aby wyjście przeniesienia pierwszego podac na wejście przeniesienia drugiego sumatora ... tak jak to zrobiłem wcześniej ... mam nadzieję że to Ci pomoze zrozumieć idee tworzenia sumatora równoległego:-) .. pozdrowionka:-)
  • Level 31  
    dobra wracamy do 1 schematu powiedz mi skad wiesz jak wypelnic te 1 w tabelce? bo sygnaly Bo i Ao to wiadomo skad takie ale nadal nie moge dojsc skad te 1 na P0-1. jak to sie sumuje?
  • Helpful post
    Level 23  
    Tabelka dla S0 ... Robisz sumę bitów A0 i B0 dla przeniesienia równego 0 i 1 ... i wpisujesz wyniki w tabelce .. tak samo postępujesz dla tabelki S1... A dla tabelki P0 .... robisz sumę z bitów A0 i B0 oraz przeniesienia P0-1 i sprawdzasz czy występuje przeniesienie .. jeżeli nie .. to 0 .. jażeli tak .. to 1 identycznie dla tabelki P1(w tabelkach S masz po prostu sumę .. w tabelkach P masz sprawdzenie czy dla określinej sumy występuje przeniesienie na następną pozycję np. dla A0 = 1, B0 = 0, P0-1 = 1 .. jest przeniesienie więc piszeny 1).
  • Level 31  
    zobacz na tebelke So na pozycji jest 1+0+0=0 nie powinno tam byc 1? tak samo dla 1 : 1+0+1=1 nie powinno byc 0? wlasnie tego nie rozumiem
  • Helpful post
    Level 23  
    Masz rację .. zrobiłem mały błąd

W tabelkach powinno być
    A0 B0
    0 0
    0 1
    1 1
    1 0

u mnie jest

A0 B0
    0 0
    0 1
    1 0
    1 1

Nie w tej kolejności napisane są bity .. ale poza tym wszystko jest dobrze ... Przepraszam za kłopot ... popraw to sobie i wszystko bedzie grać:) Pozdrowionka

Porównaj skan z ksiażki ... i tabelki które ja zrobiłem .. popraw tak jak jest w ksiazce i bedzie wszystko pasować :-)