Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry Pi 3 - nowa malina ze zintegrowanym Wi-Fi i BT LE

ghost666 27 Lut 2016 16:09 5676 38
  • Raspberry Pi 3 - nowa malina ze zintegrowanym Wi-Fi i BT LE
    Pojawiły się pierwsze, nieoficjalne informacje, dotyczące nowego modułu Raspberry Pi. Wyciekły dokumenty, jakie Fundacja Raspberry Pi składała do FCC (amerykańska Federalna Komisja Komunikacji) w związku z nowym modułem swojej produkcji. Ma to sens - Raspberry Pi 2 prezentowane było w lutym 2015, Raspberry Pi 1 B+ w lutym 2012... luty wygląda na perfekcyjny miesiąc na ogłoszenie nowego produktu.

Raspberry Pi 3, z tego co udało się nam dowiedzieć, będzie pierwszym członkiem rodziny Raspberry Pi wyposażonym w zintegrowaną komunikację bezprzewodową. W module zintegrowane mają być transceivery Wi-Fi oraz Bluetooth Low Energy. Zgodnie z dokumentami, jakie wpłynęły do FCC, urządzenie pracować ma na częstotliwości 2,4 GHz, więc najpewniej obsługiwać będzie standard 802.11n, a nie szybszy i nowszy 802.11ac.

Dokumenty złożone w FCC wskazują, że nowy moduł będzie miał większe możliwości sprzętowe od swoich poprzedników, ale nieznane są dokładne specyfikacje - rysunki i inna dokumentacja techniczna nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości, zgodnie z prośbą Raspberry Pi Foundation. Dokładną specyfikację poznamy wkrótce. Jak zobaczyć można na zdjęciach, jakie wyciekły z FCC, moduł wyglądać będzie podobnie do swoich poprzedników; posiadać będzie wyjście HDMI, gniazdo sieci Ethernet i karty microSD. W komputerze znajdziemy także cztery porty USB oraz znane 40-pinowe złącze rozszerzeń.

Tak prezentuje się nowy moduł:

Raspberry Pi 3 - nowa malina ze zintegrowanym Wi-Fi i BT LE Raspberry Pi 3 - nowa malina ze zintegrowanym Wi-Fi i BT LE
    Raspberry Pi 3 - nowa malina ze zintegrowanym Wi-Fi i BT LE Raspberry Pi 3 - nowa malina ze zintegrowanym Wi-Fi i BT LE

Dane premiery nie są jeszcze znane, podobnie jak specyfikacja i cena modułu.

Źródło: http://fossbytes.com/raspberry-pi-3-is-coming-soon-with-onboard-wi-fi-bluetooth-le/

//EDIT

Udało mi się dotrzeć do kolejnych przecieków - chyba już wiadomo, jakie parametry będzie miał nowy moduł. Oparty będzie o CPU ARM7 (BCM2837 Broadcoma; 64 bit, taktowanie 1,2 GHz) i wyposażony będzie 1 GB RAMu. Za Wi-Fi odpowiadać będzie BCM43143.

Źródło: http://imgur.com/exuZy58

• #3 27 Lut 2016 17:49
    piotr_go
    Poziom 27  

BCM43143 nie obsługuje bluetooth więc coś się nie zgadza.

Mogli by zero wypuścić z armem v7 w celu zwiększenia kompatybilności.
    No i dostępne żeby było a nie kolejki jak za komuny.

• #4 27 Lut 2016 17:53
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

piotr_go napisał:
    BCM43143 nie obsługuje bluetooth więc coś nie nie zgadza.

Słuszna uwaga, może chodzi tutaj o BCM4334?

• #5 27 Lut 2016 20:43
    MasMas
    Poziom 16  

I co to za nowość w tym Raspberry, że procek 1,2 GHz i 1 GB ramu.

Banana Pi M3 ma 2 GB ramu i 8-rdzeniowy procesor 2 GHz. Coś słabo przy tym R Pi 3...

Nie mówiąc, że Bluetooth i WiFi w standardzie.

• #6 27 Lut 2016 21:41
    oshii
    Poziom 19  

@MasMas do większości ciekawych projektów wystarczają możliwości RPi zero/B/B+, ważniejsza jest cena i wsparcie dla każdego użytkownika niezależnie od tego na ile się zna (a częściej - nie zna) na elektronice i linuksach a nie wyścig na cyferki. Potrzebujesz mocniejszego sprzętu to masz dostępne liczne alternatywy, jeśli decydujesz się na RPi to dlatego, że potrzebujesz/chcesz RPi. Rev 3 to drobna ewolucja w dobrym kierunku i tyle; nie oczekiwałbym rewolucji w najbliższym czasie.

Heh, z ciekawości zerknąłem na ceny, faktycznie jest co porównywać:
    - RPi 2B+ 180-220 zł
    - Banana Pi M3 400+ zł ;)

• #7 27 Lut 2016 22:00
    MasMas
    Poziom 16  

@oshii Ale RPi 2B+ jest znacząco słabsze niż B Pi M3. Zobaczymy jaka będzie cena R PI 3, choć pewnie i tak tańsza, gdyż słabsza.

Skoro mówisz, że jest wiele alternatyw, to mógłbyś mi polecić mocniejsze płytki niż B Pi M3, ale w formie jedno-płytkowego komputerka? Może być nawet ciut droższe.

• #8 27 Lut 2016 22:25
    oshii
    Poziom 19  

MasMas napisał:
    Ale RPi 2B+ jest znacząco słabsze niż B Pi M3

...a i tak ma dużą nadwyżkę mocy do bardzo wielu projektów, z kolei tańszym alternatywom brakuje wsparcia dla nowicjuszy.
    MasMas napisał:
    Zobaczymy jaka będzie cena R PI 3, choć pewnie i tak tańsza, gdyż słabsza.

Prawdopodobnie bez zmian 35$ a cenę 2B+ symbolicznie obniżą.
    MasMas napisał:
    Skoro mówisz, że jest wiele alternatyw, to mógłbyś mi polecić mocniejsze płytki niż B Pi M3

Mogę polecić hasło "RPI alternatives" w google'u ;) Każdy wybiera wedle potrzeb. Jeśli B Pi M3 jest wyraźnie lepsza od RPi 2B+ kosztem dodatkowych 200 zł, tak inne komputerki kosztujące kolejne 200 zł więcej są lepsze od B Pi M3. Proste.

• #9 27 Lut 2016 23:47
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

W jednym z linków jest cena około 35 USD, więc najpewniej właśnie taka będzie (na początku). Czy spowoduje to spadek ceny dwójki - zobaczymy. Ja się raczej zastanawiam jak będzie z dostępnością, czy nie tak jak z Zero...

Dodano po 3 [minuty]:

MasMas napisał:
    @oshii Ale RPi 2B+ jest znacząco słabsze niż B Pi M3. Zobaczymy jaka będzie cena R PI 3, choć pewnie i tak tańsza, gdyż słabsza.

Skoro mówisz, że jest wiele alternatyw, to mógłbyś mi polecić mocniejsze płytki niż B Pi M3, ale w formie jedno-płytkowego komputerka? Może być nawet ciut droższe.

Proszę - https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/advantech/mio-5250 - pierwszy z brzegu.

• #10 28 Lut 2016 00:56
    MasMas
    Poziom 16  

ghost666 napisał:

Dzięki. Niemniej mówiąc "ciut droższe" miałem na myśli np. 500, 600zł, a nie 1500-2300zł... ;p

Co do samej dyskusji to zgodzę się, że zależy od zastosowań i czasem proste wystarczają (moze nawet często). Ale uważam, że robienie prostych układów na R Pi to strzelanie do komara z armaty. Jak mam proste urządzenie to robię własną płytkę z AVR lub STM32, albo biorę arduino.

Dla mnie logiczne jest sięganie po cos takiego jak R Pi gdy potrzeba duzych mocy obliczeniowych, np do przetwarzania obrazów, jakiś złożonych algorytmów czy zaawansowanej obsługi sieci.

Dlatego skomentowałem, że R pi 3 jest dość słabe i uznałem to za pewną wadę, gdyż - wg mnie - dla projektów tworzonych na tego typu komp. mocy nigdy za dużo. A jeśli za dużo, to znaczy, że źle dobrany. A wsparcia dla nowicjuszy nie brałem jakoś pod uwagę - ale z tym sie zgodzę.

• #11 28 Lut 2016 09:33
    oshii
    Poziom 19  

MasMas napisał:
    Ale uważam, że robienie prostych układów na R Pi to strzelanie do komara z armaty

W wielu przypadkach masz absolutną rację, RPi często używane jest do projektów nie wymagających niczego więcej niż prostego mikrokontrolera ale...
    MasMas napisał:
    Jak mam proste urządzenie to robię własną płytkę z AVR lub STM32, albo biorę arduino.

...tu nie do końca się zgodzę. Weżmy jeden z często powtarzanych projektów na RPi, stację pogodową z interfejsem web. Niby na arudiono się da, ale na RPi da się prościej, szybciej, ładniej, jest też więcej opcji, choćby możliwość zestawienia połączenia VPN bezpośrednio na stacji jeśli nie mamy dostępu do routera.
    MasMas napisał:
    Dla mnie logiczne jest sięganie po cos takiego jak R Pi gdy potrzeba duzych mocy obliczeniowych

Dzieciak w pythonie nie napisze programu wymagającego Bóg wie jak dużych mocy obliczeniowych. Paradoksalnie, jeśli nie zmieści się w możliwościach RPi B/B+ to zwykle będzie oznaczało, że kod jest spaskudzony i trzeba go poprawić żeby działał optymalnie. Czyli dokładnie odwrotnie do sytuacji którą mamy na x86, gdzie nikt się nie przejmuje czy program działa optymalnie bo przecież zapas mocy dzisiejszych desktopów jest duży.

Zgodzę się tylko, że "mocy nigdy za dużo" jeśli RPi traktujemy jako pełnoprawny komputer a tak w sumie jest promowany przez fundację. Tylko, że ciągle musimy pamiętać o kryterium ceny i o fakcie, że miał to być w założeniu sprzęt tak tani, żeby stać było na niego absolutnie każdego i w konsekwencji nawet jak w toku eksperymentów płytka pójdzie z dymem to nikt nie będzie z tego robił tragedii.

• #13 28 Lut 2016 11:38
    piotr_go
    Poziom 27  
  • #14 28 Lut 2016 11:46
    Macosmail
    Poziom 33  

A ja ciągle czekam ma RPi Zero za 5$, ale chyba się nie doczekam bo jak na razie to obudowy drożej sprzedają.

• #15 28 Lut 2016 18:20
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Macosmail napisał:
    A ja ciągle czekam ma RPi Zero za 5$, ale chyba się nie doczekam bo jak na razie to obudowy drożej sprzedają.

Ja tak samo, obecnie najtańsza alternatywa to Orange Pi One za 10$ + wys. Tylko jednak szkoda mi tego wrzucać do piwnicy, więc czekam na to Zero za piątaka.

• #16 29 Lut 2016 09:17
    vonar
    Poziom 28  

Jest oficjalna informacja: www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-3-on-sale/

BCM2837 - 4x 1.2 GHz ARM Cortex-A53, 400 MHz VideoCore IV (akcelerator 3D na 300 MHz)
    BCM43438 - Wi-Fi 802.11n + Bluetooth 4.1
    1 GB LPDDR2-900 SDRAM

W sprzedaży za 35 dolarów. Ceny starszych modeli bez zmian.
    Zapowiadają Pi 3 model A+ i Compute Module 3.

Raspbian 32 bitowy i "over the next few months we will investigate whether there is value in moving to 64-bit mode".

• #17 29 Lut 2016 18:48
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Na razie lokalny dystrybutor będzie je sprzedawał od 03.03.2016 za około 43$ netto, 219zł brutto. Taka promocja.

Cytat:
    In celebration of our fourth birthday, we thought it would be fun to release something new. Accordingly, Raspberry Pi 3 is now on sale for $35 (the same price as the existing Raspberry Pi 2), ...

https://www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-3-on-sale/

• #18 29 Lut 2016 19:18
    Egon
    Poziom 11  

MasMas napisał:
    @oshii

ODROID-XU4 , napewno lepsze wsparcie niż "bananek"

• #19 29 Lut 2016 19:48
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

vonar napisał:
    Znowu wzmianka o BCM43143.

Długo te spekulacje nie trwały
    BCM43438

Że też udało im się to utrzymać w tajemnicy prawie do dnia sprzedaży.

• #21 01 Mar 2016 07:17
    rugbygangster
    Poziom 9  

Jako alternatywę można już zamawiać Odroid C2 z 2GHz Soc, 2GB RAM, Gigabyte Ethernet, ale bez WiFi i Bluetooth, za $40.

• #22 01 Mar 2016 09:23
    @GUTEK@
    Poziom 30  

rugbygangster napisał:
    za $40.

Plus 16$ za samą wysyłkę.
    Więc już lepiej jeszcze trochę dołożyć do Banana Pi M3 który jest jeszcze mocniejszy i już ze wszystkim.

• #24 01 Mar 2016 10:39
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Banana Pi R1, ale to raczej typowa płytka do budowy routera/serwera.

• #25 01 Mar 2016 16:11
    giginski
    Poziom 10  

Witam jestem kompletnie zielony w temacie, chodź kiedyś czytałem o pi 2, dlatego moje pytanie może będzie trochę archaiczne .
    Proszę mi powiedzieć czy po podłączeniu do TV pi 3, jest możliwość No wchodzić na strony internetowe i oglądanie jak w moim przypadku filmów online oraz w przypadku mojej żony możliwość gry w wiejskie życie na naszej klasie?. od razu dodam ze nie chcę się bawić w kodi na pi3 gdyż próbowałem na kompie i wiele jest problemów z polskimi repozytoriami. osobiście chodzi mi o typowe wejście na stronę serwisu, tak jak to można na zwykłym komputerze. Dziekuje

• #26 01 Mar 2016 21:27
    rugbygangster
    Poziom 9  

@GUTEK@ napisał:
    Więc już lepiej jeszcze trochę dołożyć do Banana Pi M3 który jest jeszcze mocniejszy i już ze wszystkim.

Trochę? Chyba żartujesz. Jest różnica pomiędzy Odroidem C2 ($68,40 z WiFi, BLE i przesyłką), a Banana Pi M3 (€89,99 = $97,80 bez przesyłki).

Dodano po 6 [minuty]:

giginski napisał:
    Proszę mi powiedzieć czy po podłączeniu do TV pi 3, jest możliwość No wchodzić na strony internetowe i oglądanie jak w moim przypadku filmów online oraz w przypadku mojej żony możliwość gry w wiejskie życie na naszej klasie?

Oczywiście, że można korzystać z każdej dystrybucji Linuxa na TV tak samo jak na monitorze. Natomiast nie ma domyślnie obsługi Flasha. Jako alternatywę dla Kodi polecam RasPlex.

• #27 01 Mar 2016 21:27
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Banana Pi M3 kosztuje 78$ z przesyłką wliczoną w cene.

• #28 01 Mar 2016 21:57
    giginski
    Poziom 10  

napisałeś że domyślnie nie ma obslugi, jednakże jest takowa możliwość?, słyszałem również ze juz w pi2 miało mieć opcję z windows 10, czy pi 3 będzie miało takowa możliwość i czy wtedy będzie możliwość zainstalowania flash?

• #29 01 Mar 2016 23:26
    nici
    Poziom 34  

Win 10 na rpi2 to kpina. Tylko dla developerów.

btw. Podpowie ktoś czy router z rpi2 ma sens ? czy lepiej kupić tplinka za 60zł i mieć z czapki problemy

• #30 01 Mar 2016 23:53
    rugbygangster
    Poziom 9  

@GUTEK@ napisał:
    Banana Pi M3 kosztuje 78$ z przesyłką wliczoną w cene.

Gdzie? Jeśli nawet, to i tak jest o $10 droższy od OC2. Ale wracając do RPi, moim zdaniem 1GB RAM to za mało do zastosowań desktopowych, szczególnie przy intensywnym przeglądaniu Internetu. Chyba że zainstaluje się bardzo lekki system operacyjny jak piCore.

Dodano po 5 [minuty]:

giginski napisał:
    napisałeś że domyślnie nie ma obslugi, jednakże jest takowa możliwość?, słyszałem również ze juz w pi2 miało mieć opcję z windows 10, czy pi 3 będzie miało takowa możliwość i czy wtedy będzie możliwość zainstalowania flash?

Można zainstalować Flasha wg tych instrukcji lub Gnasha używając tego polecenia:
    Code:
    apt get install gnash browser-plugin-gnash

Co do Windows 10, to ma być wspierany na Raspberry Pi 3.

Dodano po 2 [minuty]:

nici napisał:
    Podpowie ktoś czy router z rpi2 ma sens ? czy lepiej kupić tplinka za 60zł i mieć z czapki problemy

Moim zdaniem lepiej kupić używany router np. Linksys i grać do niego DD-WRT lub Tomato. Raspberry Pi ma za wolne I/O na router.

Szukaj w 5mln produktów