Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik SWR VHF/UHF Arduino

27 Lut 2016 17:39 1503 4
  • Poziom 23  
    Witam,
    Zrobiłem ustrój pomiarowy z opisu EP Link
    Całość podłaczyłem pod układ zbudowany na arduino wg projektu Link
    Podczas uruchamianiu okazało się że napięcie (Forward) za diodą GD507A w paśmie 2m przy małej mocy jest za wysokie (>5V) więc za diodą zrobiłem dzielnik rezystorowy 1 na 10 (10k/1k) dla obwodu padającej i odbitej, automatycznie zakres się obniżył i miernik po kalibracji działa prawidłowo.

Ale jest problem z pasmem 70cm.. Mianowicie bez dzielnika napięcie (Forward) na diodzie germanowej przy mocy ~5W oscyluje w okolicy 19V za dzielnikiem 1,9V ale tutaj miernik pokazuje głupoty. Moc padająca pływa a SWR przy sztucznym obciążeniu 50ohm oscyluje w różnych zakresach.

Nie wiem co może być powodem takiego zachowania.. czy dioda jest za bardzo obciążona czy coś innego...

Proszę o pomoc kolegów bardziej doświadczonych w temacie...
    Poniżej kod (troche przerobiony co do oryginału)
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 19  
    ukffun napisał:
    Ale jest problem z pasmem 70cm.. Mianowicie bez dzielnika napięcie (Forward) na diodzie germanowej przy mocy ~5W oscyluje w okolicy 19V za dzielnikiem 1,9V ale tutaj miernik pokazuje głupoty. Moc padająca pływa a SWR przy sztucznym obciążeniu 50ohm oscyluje w różnych zakresach.
    GD507A ma max dopuszczalne napięcie wsteczne 20V - może dostaje za dużo? Jeśli jej nie usmażyłeś, to zmniejsz moc i sprawdź wtedy.
  • Poziom 23  
    Dioda żyje, co więc zrobić by mierzyć większe moce? można dać dzielnik na lini sprzęgającej i dopiero podłaczyć diodę?

Dodano po 7 [minuty]:

Dioda żyje, co więc zrobić by mierzyć większe moce? można dać dzielnik na lini sprzęgającej i dopiero podłaczyć diodę?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ukffun napisał:
    można dać dzielnik na lini sprzęgającej i dopiero podłaczyć diodę?

To jest logiczne że dzielnik trzeba dać na wejściu diody, a nie na wyjściu. Jeśli zastosujesz dzielnik na wyjściu diody to i tak będzie zasilana zbyt wysokim napięciem :D . Na wejściu czyli między linią pomiarową, a diodą już nie. Dioda będzie pracować na 10 razy mniejszym napięciu. Ciekawe czy jak dałeś dzielnik za diodą to kondensator podłączyłeś zaraz za diodą lub za dzielnikiem? Za dzielnikiem na pewno dobrze nie działał. Na pewno odczyt "pływał" tak jak to opisałeś.
  • Poziom 23  
    kondensator mam prawidłowo zamontowany bezpośrednio na diodzie..
    zrobię testy z dzielnikiem przed diodą i zobaczymy jak się sprawa będzie miała...
    napięcie pływało za pewne dlatego że dioda dostawała kopa z linii pomiarowej..