Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalówka Samsung GW 73E - Pali bezpiecznik przy otwieraniu drzwiczek.

28 Lut 2016 01:15 3321 16
  • Poziom 30  
    Witam. Dostałem mikrofalówkę jak w temacie. Stan bardzo dobry, brak tylko talerza i żarówki. Sprzęt działa, załącza się prawidłowo, silniczek talerza kręci...

Nie wiem jak sprawdzić czy grzeje, jeszcze do tego nie doszedłem. Po włączeniu pustej u góry w okolicy grzałki rozgrzewa się.

Problem natomiast znalazłem następujący:
    W przypadku wciśnięcia przycisku otwarcia drzwiczek na włączonej mikrofali wyrzuca bezpiecznik B10 w domu oraz przepala się bezpiecznik topikowy 2A w elektronice mikrofali.

Ktoś wie gdzie szukać usterki? W środku wszystko wygląda w porządku, nic nie jest przypalone.

Oraz czy jest to jakiś w miarę dobry sprzęt? Jest sens to naprawić i skompletować?

Liczę na odpowiedź.

Pozdrawiam.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    To jest prawidłowo - układ crowbar, powodujący zwarcie w sieci chroni ciebie przed porażeniem mikrofalami.

Oczywiście przed crowbarem powinien być normalny rozłącznik, ale widocznie się uszkodził, stąd zadziałanie crowbara.

Zrobiłem rysunek:

W momencie otwarcia drzwiczek, łącznik drzwiczek powinien się otworzyć, a crowbar zamknąć.

W twoim przypadku łącznik timera jest zamknięty, bo mikrofalówka była w stanie pracy. Łącznik drzwiczek powinien być otwarty, ale jest uszkodzony i się nie otwiera, na szczęście crowbar zamyka się prawidłowo, ratując ci życie.
  • Poziom 30  
    Dzięki ;)

Ale i tak sprzęt jest uszkodzony, skoro ten łącznik się nie otwiera. Opłaca się to naprawiać? Sprzęt jest dosyć fajny.

Talerz pasuje od jakiejś innej mikrofali?

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Przepraszam za post pod postem ale nie mogę edytować poprzedniego.

Zrobiłem parę zdjęć tego sprzętu:

Tak to wygląda w środku:

Tutaj widać bezpiecznik, który uległ przepaleniu po otwarciu drzwiczek:

A tutaj trochę zdjęć środka i zewnątrz, jak widać brakuje żarówki wraz z oprawką i talerza:

Mikrofalówka Samsung GW 73E - Pali bezpiecznik przy otwieraniu drzwiczek. Mikrofalówka Samsung GW 73E - Pali bezpiecznik przy otwieraniu drzwiczek. Mikrofalówka Samsung GW 73E - Pali bezpiecznik przy otwieraniu drzwiczek. Mikrofalówka Samsung GW 73E - Pali bezpiecznik przy otwieraniu drzwiczek. Mikrofalówka Samsung GW 73E - Pali bezpiecznik przy otwieraniu drzwiczek. Mikrofalówka Samsung GW 73E - Pali bezpiecznik przy otwieraniu drzwiczek.

Uratowana od śmietnika, więc nóż widelec uda się tanio naprawić? :)
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    ToJestNick napisał:
    Dzięki ;)

Ale i tak sprzęt jest uszkodzony, skoro ten łącznik się nie otwiera. Opłaca się to naprawiać?

No łącznik drzwiczek chyba znacznie tańszy od transformatora, czy magnetronu. Proponuję, żebyś zaczął od usunięcia tej usterki.

A jeśli chcesz sprawdzić czy magnetron działa, to po prostu wstaw do środka szklankę wody i włącz na jakąś minutę.
  • Poziom 30  
    I woda powinna się zagotować? Bo dokładnie tak się stało i to już po 30sek na mocy 750W.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    ToJestNick napisał:
    I woda powinna się zagotować? Bo dokładnie tak się stało i to już po 30sek na mocy 750W.

No to działa. A ile tej wody było? Bo mnie wychodzi:

750 W * 30 s = 22500 J
    22500J / 90K = 250 J/K (zakładam zimną wodę o temp. 10°C)
    250J/K / 4200 J/(kg*K) = 60 gramów

Przetestuj prawidłowość dawkowania mocy używając pewnej stałej porcji wody, np. 100 gramów o znanej temperaturze początkowej, np. 10°C włączając mikrofalę na różnych poziomach mocy i mierząc czas. Przymij 4200 J/(kg*K)
  • Poziom 30  
    Wody było niecałe pół szklanki więc obstawiam jakieś 100ml. Co do liczenia to daj spokój z matematyki jestem noga :D

Takie pytanie:

Czy jeśli chce jej używać tylko do np odgrzewania obiadu to muszę zakładać talerz? Czy da się to robić bez obracania? Woda się zagotowała.
  • Poziom 13  
    ToJestNick napisał:

Czy jeśli chce jej używać tylko do np odgrzewania obiadu to muszę zakładać talerz? Czy da się to robić bez obracania? Woda się zagotowała.

Bez talerza obrotowego obiad odgrzeje się tylko z jednej strony, z drugiej będzie zimny. Tak taki talerz i pierścień z rolkami pod niego można kupić w sklepach z mikrofalami. Jak podasz sprzedawcy model, na pewno ci odpowiedni dobierze. Ewentualnie na allegro może być.
  • Poziom 30  
    A drogie to może być? Żarówkę z oprawką też tam dokupię?

Wracając do przepalania bezpiecznika- jak usunąć tą usterkę? Te takie ,,krańcówki" są sprawne.
  • Poziom 13  
    ToJestNick napisał:
    A drogie to może być? Żarówkę z oprawką też tam dokupię?

Wracając do przepalania bezpiecznika- jak usunąć tą usterkę? Te takie ,,krańcówki" są sprawne.

Może zacznij od zdobycia schematu. A do wyszukiwania zwarć/przerw to najlepszy jest multimetr z pomiarem ciągłości.
  • Poziom 30  
    Szukałem schematu i nie znalazłem. Multimetr posiadam i to taki za prawie 300zł więc powinien się nadać :)

Takie pytanie: Używanie mikrofalówki bez talerza nie spowoduje jej uszkodzenia?
  • Poziom 13  
    ToJestNick napisał:

Takie pytanie: Używanie mikrofalówki bez talerza nie spowoduje jej uszkodzenia?

Uszkodzeniem grozi uruchamianie pustej mikrofalówki, bo wtedy fale odbijają się w pustej komorze i wracają do magnetronu (zjawisko podobne do niedopasowania impedancyjnego anteny).

Jeśli będziesz uruchamiał mikrofalówkę mając w środku coś, co absorbuje mikrofale (np. jedzenie), to nic złego się nie stanie. Natomiast jak mówiłem - bez talerza obrotowego potrawa z jednej strony się spali, z drugiej będzie zimna.
  • Poziom 30  
    Dzięki, to już co nie co wiem :) Jestem tak ciemny bo nigdy nie miałem mikrofali ta jest moja pierwsza :) Talerz muszę zakupić napisałem już ogłoszenie tutaj na forum i czekam na oddzew. Do przygrzewania napoi (a do tego najczęściej będzie używana) talerz chyba nie jest konieczny?
  • Poziom 30  
    Dzisiaj zakupiłem żarówkę wraz z oprawką :) Trochę słaba (15W) ale już coś widać w środku podczas pracy. Niestety wtyczka nie pasowała i nie obyło się bez ,,rzeźby ale najważniejsze, że działa :) Naprawiłem też wywalanie bezpiecznika, faktycznie jeden mikroprzełącznik przy drzwiczkach był uszkodzony,a dokładniej się skleił.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    ToJestNick - nie jestem w stanie odpisać na PW, gdyż już wykorzystałem limit prywatnych wiadomości. Proszę o kontakt na mamona13(malpa)interia.pl.
  • Poziom 30  
    Już piszę wiadomość .