Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cyfrowy Polsat + zez na Astrę

28 Feb 2016 12:51 6270 10
 • Level 2  
  Witam,

  Posiadam cyfrowy polsat w domu. Antena typowa parabola(65 cm) + tuner cyfrowego polsatu HD6000. Chciałbym odbierać kanały również z Astry. Pierwszy raz robię coś tego typu, także proszę o wyrozumiałość :) Na początku chciałbym się dowiedzieć czy na tym tunerze będzie to działało, oraz czy tak mała czasza pozwoli mi na stosunkowo dobry odbiór(dodam, że mieszkam w południowej części Polski). Następnie lepiej zdecydować się na "gotowy zestaw"(np. monoblock inverto pro) i w teorii niczym się nie martwić, czy standardowo dokupić jeden konwerter + przełącznik DiSEqC? Zakładając, że instalacja pójdzie gładko i po mojej myśli, to jak odbierać kanały? Rozumiem, że w dekoderze ustawiam sobie DiSEqC i wówczas poza kanałami z cyfrowego polsatu, na kolejnych pozycjach odbieram kanały z Astry? Czy trzeba coś przełączać i alternatywnie oglądać HotBird, bądź Astrę?

  Wiem, że jest dużo podobnych tematów, aczkolwiek nie znalazł żadnego, który pozwoliłby mi odpowiedzieć na wszystkie nurtujące mnie pytania.

  Proszę o pomoc :)
 • Moderator on vacation ...
  Artanor wrote:
  Wiem, że jest dużo podobnych tematów, aczkolwiek nie znalazł żadnego, który pozwoliłby mi odpowiedzieć na wszystkie nurtujące mnie pytania.


  Tak? A choćby to.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1295412.html
  ?
  Artanor wrote:
  Antena typowa parabola(65 cm)
 • Level 2  
  Z podkreśleniem na wszystkie. Widziałem ten temat, aczkolwiek jest sprzed 7 lat, dlatego wolałem upewnić się. Skoro tak, to proszę mi pomóc odpowiedzieć na dalszą część pytań.
  Dzięki.
 • Level 38  
  Artanor wrote:
  Antena typowa parabola(65 cm)

  Chociażby dla stabilnego odbioru CP z Hot Birda zalecana wymiana na 80-85 cm. Tylko wówczas mógłbyś zastosować monoblocka. Jest to rozwiązanie stosunkowo komfortowe (szybki montaż, redukcja ilości połączeń). Biorąc jednak pod uwagę że istotny jest skręt konwerterów (inny dla HB, inny dla Astry), bardziej efektywny jest układ dwóch odrębnych konwerterów. Przy takim układzie, trzeba dobrać odpowiedni - do danego modelu anteny - uchwyt zeza lub zastosować uchwyt uniwersalny. Dodatkową zaletą takiego układu jest - w wypadku usterki - wymiana pojedynczych elementów, a nie całego monoblocka.
  Artanor wrote:
  Rozumiem, że w dekoderze ustawiam sobie DiSEqC i wówczas poza kanałami z cyfrowego polsatu, na kolejnych pozycjach odbieram kanały z Astry? Czy trzeba coś przełączać i alternatywnie oglądać HotBird, bądź Astrę?

  Właściwa konfiguracja Diseqc w menu instalacyjnym dekodera umożliwia automatyczne przełączanie między satelitami. Aby uniknąć bałaganu na liście kanałów, na Astrze możesz zaprogramować sobie (ręcznie) tylko te częstotliwości które Cie interesują.
 • User removed account  
 • Level 2  
  Przepraszam za odświeżenie, jednak pojawiła mi się kolejna potrzeba.
  Chciałbym mieć obraz na dwóch odbiornikach, telewizory będę oglądał alternatywnie. Powiedzmy, że na "głównym" telewizorze chciałbym oglądać kanały kodowane z Polsatu, natomiast na drugim wystarczą mi kanały FTA. Drugi telewizor nie jest pierwszej młodości, w związku z czym nie posiada tunera DVB-T. Mam jakiś starszy dekoder Polsatu(Echostar).
  W jaki sposób to zrobić? Dodam, że nadal chcę pozostać przy dwóch satelitach.
  Wiem, że można rozdzielić ten sygnał na dwa i oglądać na obu telewizorach to samo przy jednym dekoderze. Oczywiście telewizory znajdują się w różnych pomieszczeniach. Zastanawiam się jak w taki sposób zmieniać kanały, jeśli tuner będzie się znajdował w drugim pokoju? Czy jest możliwość, aby zmieniać kanały pilotem od telewizora(nie od tunera)? Następnie czy mogę w jakiś sposób wykorzystać starszy tuner Echostar?
  Kupiłem większą antenę(80 cm), wstrzymałem się z zakupem konwertera. W takim wypadku rozważam zakup monoblock'a twin. Teoretycznie mógłbym na każdy pokój zostawić po jednej niezależnej antenie, lecz domyślam się, że nie jest to zbyt profesjonalne rozwiązanie.


  @edit
  Po zapoznaniu się z ofertą kanałów FTA z Hotbird'a wolałbym pozostać przy współdzieleniu jednego dekodera Polsatu.
 • Level 42  
  Co ma wspólnego DVB-T z DVB-S/S2?
  Do drugiego TV potrzebujesz jakiś odbiornik satelitarny.


  Jak już masz większą antenę (jakiej firmy?) to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch konwerterów TWIN (na znanym portalu po 29 zł) i dodatkowy uchwyt do zeza. Za 42 zł są już QUADy a może w przyszłości będziesz miał dekoder z nagrywarką. Wtedy tylko pociągniesz dodatkowy kabel.
  Co do uchwytu masz dwie możliwości - zakup uchwytu pasującego do wysięgnika lub zakup (uniwersalnego) uchwytu do zeza.

  Kilka zdjęć aby uświadomić o co chodzi.

  Do tego potrzebujesz dwa przełączniki DISEQC (kup od razu na 4 konwertery bo kosztuje tyle samo co na dwie).

  Cyfrowy Polsat + zez na Astrę Cyfrowy Polsat + zez na Astrę Cyfrowy Polsat + zez na Astrę
 • Level 2  
  11111olo wrote:
  już masz większą antenę (jakiej firmy?)

  firma TRIAX

  11111olo wrote:
  Do drugiego TV potrzebujesz jakiś odbiornik satelitarny.


  tzn? Wystarczy stary Echostar?


  Nie lepiej zdecydować się na zakup gotowego rozwiązania(monoblock twin)?


  Podkreślę jeszcze raz, że telewizory będą oglądane alternatywnie, albo jeden, albo drugi. Nie da się w taki sposób tego sygnały rozdzielić z jednego dekodera?
 • Level 35  
  Chcesz mieć przyjemność z oglądania czy oglądać za karę?
  Kup dwa Twiny, do tego dwa diseqc a do operatora po drugi dekoder w usłudze multiroom.
  A Echostar do muzeum.
 • Level 42  
  Monoblok jest fajny ze względu na prostotę montażu i to jego jedyna zaleta.
  Do wad należy zaliczyć cenę oraz brak możliwości skrętu konwertera przez co tracisz na jakości sygnału 20-30%.