Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SOLE 20572702 - Przezwojenie na 3 fazy

28 Lut 2016 13:37 945 2
  • Poziom 9  
    Cześć!
    Wpadł mi w ręce silnik z pralki SOLE 20572702 i chcę go przerobić na 3 fazy do wrzeciona frezarki. Chciałbym się dowiedzieć, jak najlepiej ułożyć zezwoje tego silnika, żeby wykorzystać w pełni jego potencjał i osiągnąć minimalne wibracje.
    Czy ułożenie w pierwszej wersji (po lewej) jest poprawne dla obrotów 3000?. Wersja druga zakłada przetasowane zezwoje i jak rozumiem więcej biegunów, więc 2x mniejsze obroty. Dobrze myślę?

Nie zajmuję się szerzej silnikami, stąd pytanie: czy takie rozwiązanie jest stosowane, a może istnieje lepszy sposób nawijania w chałupniczych warunkach? Ile orientacyjnie można władować w ten silnik zwojów, żeby nie przesycić wirnika?

Rzeczywisty silnik ma 48 rowków, średnica wirnika 94mm, wysokość 55mm. Chcę zastosować po 8 jednakowych zezwojów na fazę z poskokiem średnicowym = 8 rowków. Możecie mi powiedzieć ile mocy dałoby się z tego wycisnąć? Planuję sterowanie falownikiem i obroty 3000 wzwyż.

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Serio średnio to widzę, chyba że masz taką zajawkę.
    Silnik ma tyle biegunów bo do prania potrzeba niskiej prędkości obrotowej i dużego momentu.
    Nie wiem jak by się zachował przy 1 parze biegunów.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    Jeszcze nie miałem przyjemności wymiany uzwojeń, a skoro silnik jest to myślę, że można poeksperymentować. Kierując się danymi nawojowymi polskich silników wygląda na to, że SZJe 24a jest podobny wymiarowo do mojego. Skoro tak, to zastosowałbym drut DNE 0.91mm(1.11mm iz), co przy połowicznym zapełnieniu żłobka daje do 40 zwojów zezwoju i opór na fazę 2.71Ω (ok. 100 metrów).

Mógłby się któryś z kolegów wypowiedzieć jak może wyglądać sprawa grzania się silnika po takim zabiegu? Silnik ma pracować ciągle. Jeśli induktancja okaże się za mała, to można ją podkręcić falownikiem, ale pewnie wzrosną straty na prądach wirowych.

Pozdrawiam