Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter DMX512 na WS2812 pasek ledowy

Seba_smd 28 Lut 2016 15:51 8196 24
  • Witam.
    Konwerter DMX512 na WS2812 pasek ledowy Konwerter DMX512 na WS2812 pasek ledowy
    Układ powstał trochę z nudów. Jest to konwerter DMX512 na sygnał do sterowania paskiem ledowym WS2812. Układ zbudowany jest na procesorze 16F1825 firmy Microchip. Schemat bardzo prosty więc każdy sobie z tym poradzi. Niestety nie miałem tylu diod aby sprawdzić wszystkie kanały DMXa czy działają na wszystkich diodach. Adres DMX jest przypisany na stałe nr. 1. Na początku chciałem to zmienić, ale stwierdziłem skoro DMX ma 512 kanałów to można sterować 170 diodami, więc dałem spokój. Protokóły Dmxa i WS2812 zamieszczam niżej jest tam wszystko opisane co potrzeba, czasy jakie trzeba zachować itp. Ja na tym bazowałem.
    Zdjęcia płytki nie wstawiam, jest to płytka na której było sporo projektów więc jest pająk, chyba że ktoś bardzo chce, zresztą jest film.
    Więcej chyba nie trzeba opisywać, bo za bardzo nie ma co. Jeszcze linki do protokółów.
    - protokół DMX
    - WS2812

Link

W załączniku:
    - schemat
    - plik hex
    - plik do FreeStyler (Fixture do sterowania .pff)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Seba_smd napisał 218 postów o ocenie 24, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Toruń. Jest z nami od 2003 roku.
  • PCBway
    DJ_KLIMA
    Poziom 13  
    Bajka, tylko proszę jakoś stworzyć zmianę kanału DMX! :)
    icer_cmg
    Poziom 12  
    Czy mógłbyś zamieścić ramką transmitowaną przez dmx'a?
    Seba_smd
    Poziom 15  
    DJ_KLIMA napisał:

Przez chwile pomyślałem o tym. Tylko czy to jest sens dmx na 512 kanałów czyli 170 diod, więcej się nie da, więc zrezygnowałem. Ale jest to do zrobienia w wolnej chwili.

icer_cmg napisał:

Chyba o to chodzi:
    - protokół DMX
    - WS2812
    DJ_KLIMA
    Poziom 13  
    Zrozumiałem zasadę, fajnie że działa, ale niech będzie miało ustawiany adres startowy, wtedy każdy sobie stworzy tyle ile potrzeba ;) bez wariowania paska z powodu innego sprzętu, np kanał 400, i mamy 112 :) i wolne 400 kanałów do innych lampek.
  • PCBway
    Seba_smd
    Poziom 15  
    DJ_KLIMA napisał:
    Zrozumiałem zasadę, fajnie że działa, ale niech będzie miało ustawiany adres startowy, wtedy każdy sobie stworzy tyle ile potrzeba ;) bez wariowania paska z powodu innego sprzętu, np kanał 400, i mamy 112 :) i wolne 400 kanałów do innych lampek.

Na daną chwilę nie mam czasu na poprawki.
    Wcale nie trzeba mieć ustawianego adresu dmx można to zrobić w inny sposób, od 1 kanału to diody ile ich chcesz czy 20 czy 100 a reszta kanałów to inne urządzenia. Jak się chce to można sobie poradzić. Wiem że to nie zgodne ze sztuka ale na razie tak będzie puki nie znajdę wolnej chwili.
    Seba_smd
    Poziom 15  
    Freddy napisał:
    Poproszę o jakieś zdjęcie gotowej płytki.

Jak napisałem wcześniej takowej nie ma, jest zbudowane na płytce uniwersalnej i na pająku, płytka używana tez do innych schematów, ale proszę.
    Konwerter DMX512 na WS2812 pasek ledowy Konwerter DMX512 na WS2812 pasek ledowy
    Freddy
    Poziom 43  
    Seba_smd napisał:
    Jak napisałem wcześniej takowej nie ma, jest zbudowane na płytce uniwersalnej i na pająku, płytka używana tez do innych schematów, ale proszę.
    Czytałem, ale myślałem, że jednak się zdecydujesz na jakąś.
    Czy możesz udostępnić wersję źródłową, albo dorobić wybieranie adresu DMX?
    Seba_smd
    Poziom 15  
    Freddy napisał:
    Seba_smd napisał:
    Czytałem, ale myślałem, że jednak się zdecydujesz na jakąś.
    Czy możesz udostępnić wersję źródłową, albo dorobić wybieranie adresu DMX?

Wersji źródłowej nie udostępnię każdy jak trochę posiedzi i poczyta napisze swój kod bez problemu. Na razie mam sporo innych zamówień więc nie dam rady zrobić poprawek. Ale pewnie to zrobię w wolnej chwili, chociaż mam inny pomysł sterować takim paskiem przez dmxa po bluetoocie lub wifi, np. lampkami w choince pisząc każdego dnia inny program itp. Ale brak czasu. Niestety żyje się za pieniądze.
    Seba_smd
    Poziom 15  
    Freddy napisał:
    Bleutooth / DMX to akurat bardzo łatwe i tanie do kupienia urządzenie u chińczyka :).

Proszę o jakiś link. Często kupuje u chińczyków i nie widziałem po Bleutooth. DMX po WIFI jest u nich do kupienia bez problemu.
    keso
    Poziom 12  
    Jeżeli znasz chociaż trochę programowanie ESP8266 to proszę projekt Fransa Willema, sterowanie Ws2812/Ws2801 przez WIFI.
    Jeśli potrzebujesz coś wiśkszego to nie ma problemu. Wrzucę Ci projekt pozwalający wysterować 64 uniwersy dmx, czyli około 10880 diod WS2812.
    Seba_smd
    Poziom 15  
    keso napisał:
    Jeżeli znasz chociaż trochę programowanie ESP8266 to proszę projekt Fransa Willema, sterowanie Ws2812/Ws2801 przez WIFI.
    Jeśli potrzebujesz coś wiśkszego to nie ma problemu. Wrzucę Ci projekt pozwalający wysterować 64 uniwersy dmx, czyli około 10880 diod WS2812.

Sterowanie Art-Net stosowane od dawna nic nowego można powiedzieć rozszerzenie DMXa. Jak by kogoś interesowało podaje link z wyjaśnieniem co to takiego.
    http://livesound.pl/tutoriale/artykuly/3973-art-net-co-to-takiego
    Może się przydać.
    Seba_smd
    Poziom 15  
    Freddy napisał:
    Bleutooth / DMX to akurat bardzo łatwe i tanie do kupienia urządzenie u chińczyka :).

Kolega miał wkleić link odnośnie urządzenia Bleutooth / DMX? podobno "łatwe i tanie do kupienia" jak kolega napisał. Więc czekamy.
    icer_cmg
    Poziom 12  
    Seba_smd napisał:
    Kolega miał wkleić link odnośnie urządzenia Bleutooth / DMX? podobno "łatwe i tanie do kupienia" jak kolega napisał. Więc czekamy.
    Co za problem? W komunikacja jest w jedną stronę, więc nadajnik ma sn75176 ustawiony na nadawanie i do tego hc-05 może być, a odbiornik różni się tylko tym, że masz sn75176 jest na odbiór ustawiony. W bluetooth trzeba tylko odpowiedni baud ustawić - z pamięci nie powiem. DMX traktuje się przecież tak, jak rs485, tylko że jednokierunkowy.
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery
    icer_cmg napisał:
    Co za problem? W komunikacja jest w jedną stronę, więc nadajnik ma sn75176 ustawiony na nadawanie i do tego hc-05 może być, a odbiornik różni się tylko tym, że masz sn75176 jest na odbiór ustawiony. W bluetooth trzeba tylko odpowiedni baud ustawić - z pamięci nie powiem. DMX traktuje się przecież tak, jak rs485, tylko że jednokierunkowy.

No nie do końca jest to bezproblemowe. Problemem może być obsługa sygnału BREAK (TX=0) przez moduł bluetooth, a jest to wymagane do rozpoczęcia ramki DMX. Kolejna sprawa to baudrate 250k.
    Seba_smd
    Poziom 15  
    michalko12 napisał:
    icer_cmg napisał:

No nie do końca jest to bezproblemowe. Problemem może być obsługa sygnału BREAK (TX=0) przez moduł bluetooth, a jest to wymagane do rozpoczęcia ramki DMX. Kolejna sprawa to baudrate 250k.

Tu kolega ma rację może być z tym problem, dlatego myślałem o trochę innym rozwiązaniu.
    Byłem ciekaw gotowych rozwiązań których jest pełno i są tanie jak napisał kolega Freddy
    Freddy napisał:
    Bleutooth / DMX to akurat bardzo łatwe i tanie do kupienia urządzenie u chińczyka
    Dlatego poprosiłem kolege o jakiś link. Skoro ktoś coś pisze to chyba wie o czym, chyba że nabija sobie punkty.
    Freddy
    Poziom 43  
    Seba_smd napisał:
    Skoro ktoś coś pisze to chyba wie o czym, chyba że nabija sobie punkty.
    Wpisz sobie w gogle bluetooth DMX i dostaniesz linki na alibabie itp. Mnie się nie chce szukać, zwłaszcza po postach i PW jakie dostałem, a urządzenie widziałem na własne oczy.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Proszę zwracać uwagę na słownictwo, jakim się posługujecie.
    Dotyczy to wszystkich bez wyjątków.
    sledzik1984
    Poziom 14  
    Seba_smd napisał:
    DJ_KLIMA napisał:

Przez chwile pomyślałem o tym. Tylko czy to jest sens dmx na 512 kanałów czyli 170 diod, więcej się nie da, więc zrezygnowałem. Ale jest to do zrobienia w wolnej chwili.

icer_cmg napisał:

Chyba o to chodzi:
    - protokół DMX
    - WS2812

Kolego! 1 linia DMX to 512 kanałów. Ale zakładanie, że to koniec DMX'a jest grubym błędem :) MA2 to 8 linii. MA2 + 2x MA NPU to 24 linie DMX. Generalnie w MA można wysterować 256 linii DMX (131072 kanały). Oczywiście - to są rozwiązania profesjonalne. Jak ktoś kupuje stół za kilkaset tysięcy zł to nie będzie bawił się w samodzielne budowanie paska led :)
    djstrobo
    Poziom 12  
    Testowałem konwerter z ebaya - działa ok. Kosztuje około 65 zł z wysyłką. Sprzedawca to jury_shef z Izraela. Wystarczy wyszukać "DMX TO SPI".
    Seba_smd
    Poziom 15  
    djstrobo napisał:
    Testowałem konwerter z ebaya - działa ok. Kosztuje około 65 zł z wysyłką. Sprzedawca to jury_shef z Izraela. Wystarczy wyszukać "DMX TO SPI".

Rozumiem kolegę 65zł. Jak by przygotować mój układ do produkcji i dodać adresowanie, koszt produkcji wyniósłby przy 100szt. Przy większych szt. koszt oczywiście mniejszy:
    PIC 16F1825 4.56zł
    PCB coś 4 zł
    reszta części około 10 zł
    Zaokrąglając niech będzie 20zł lub 25zł
    Zresztą nie oto chodzi by wszystko kupować, tylko się rozwijać poprzez różne własne projekty, które się wymyśla i tworzy, itp...