Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona elektronika dysku Transil?

Vulkanwawa 28 Lut 2016 16:17 888 8
  • #1 28 Lut 2016 16:17
    Vulkanwawa
    Poziom 9  

Witam,
    Dostałem uszkodzony dysk twardy.
    Nie jestem elektronikiem ale mam podstawową wiedzę.

Po podłączeniu dysk w ogóle nie startuje.
    Zmierzyłem omomierzem 15-pinowe złącze zasilania SATA i chyba jest zwarcie dla zasilania 5V pomiędzy pinami 10(masa) a 7,8 i 9. Omomierz pokazuję 100 omów.
    Czy dobrze sprawdzam?
    Z tego co wyczytałem czy to może być uszkodzony transil?
    jeśli tak czy mogę przełożyć z innego dowolnego dysku twardego?

0 8
  • #2 28 Lut 2016 16:26
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

Ba... dysk nawet bez trasila powinien się uruchomić.

Dasz dokładne zdjęcie Twojej elektroniki?

0
  • #4 28 Lut 2016 16:34
    Vulkanwawa
    Poziom 9  

Uszkodzona elektronika dysku Transil?

chodzi o wymianę transila i który to jest na płytce?

0
  • Pomocny post
    #5 28 Lut 2016 16:56
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Uszkodzona elektronika dysku Transil? Transile to zapewne te dwa zaznaczone przy złączu zasilającym. Jednak najpierw sprawdź czy nie masz wypalonej obudowy układu sterującego silnikiem, zaznaczone na zdjęciu.

0
  • #6 28 Lut 2016 17:30
    Vulkanwawa
    Poziom 9  

podłączyłem na chwilę cała płytkę (elektronikę) od innego dysku i silnik startuje.

Ten transil (bez wylutowania) zaznaczony po lewej zmierzyłem miernikiem (ustawiłem na mierniku symbol diody) i w obydwie strony ma zwarcie
    ten drugi transil tylko w jedna stronę przewodzi (miernik pokazuje wartość 600)

Dodano po 23 [minuty]:

sylweksylwina napisał:
    Uszkodzona elektronika dysku Transil? Transile to zapewne te dwa zaznaczone przy złączu zasilającym. Jednak najpierw sprawdź czy nie masz wypalonej obudowy układu sterującego silnikiem, zaznaczone na zdjęciu.

Faktycznie na tym układzie scalonym jest dziurka a na gąbce ochronnej dokładnie w tym miejscu jest ślad po wypaleniu. Czyli może być uszkodzony nie tylko transil?

0
  • #8 03 Mar 2016 23:02
    Vulkanwawa
    Poziom 9  

Żeby nie zakładać drugiego tematu.
    To wpadłem na pewien pomysł tylko nie wiem czy jest to wykonalne?

Mam drugi taki sam dysk jak uszkodzony
    ale prawdopodobnie z innym BIOS-em (sterowanie dyskiem/talerzami itp.)
    ponieważ po przełożeniu elektroniki nastąpił połowiczny sukces, dysk wystartował, jest widziany prawidłowo w Biosie komputera ale po uruchomieniu Windows dysk też jest widoczny w Windows ale nie może go prawidłowo zainstalować/dobrać sterownik a głowica wydaje ciche cykliczne dźwięki.

Wiem że można prze-lutować scalak z bios em z uszkodzonego dysku do płytki ze sprawna elektroniką ale wtedy bym zaryzykował uszkodzenie elektroniki z sprawnego dysku.
    Czy można zatem jakoś za pomocą np jakiegoś interfejsu i programu zgrać biosy dysków programowo? żeby nie podmieniać fizycznie układów scalonych z BIOS-em.

0
  • #9 04 Mar 2016 23:50
    Scenic111
    Poziom 11  

Ala pamietajcie,ze nie wolno od tak przekładac elektroniki nawet jezeli jest to taki sam model.
    Zawsze trzeba lutowac rom. Inaczej możecie uszkodzić wnętrze dysku

Elektroniki mają czesto rózne rewizje .

0