Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty czujnik kierunku przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym w mieszkaniu

28 Lut 2016 19:41 1407 12
 • Poziom 15  
  Mam problem z wentylacją grawitacyjną w mieszkaniu. Mam 2 kanały wywiewne, okap z wentylatorem mechanicznym oraz mały nawiew przy drzwiach.

  Chcę zmierzyć przez które kanały wchodzi mi powietrze a przez które ucieka z mieszkania. W tym celu w każdym kanale chcę zamontować jakiś czujnik kierunku przepływu powietrza typu "zrób to sam" który będzie mógł zmierzyć nawet najmniejszą zmianę kierunku przepływu.

  Myślałem o jakiejś malutkiej chorągiewce i transoptorze szczelinowym - po jednym takim zestawie na jeden kierunek - na wyjściu chciałbym mieć 3 stany: wieje do mieszkania, wywiewa z mieszkania, nie wieje w ogóle.

  Potem ten sygnał chcę bezprzewodowo przesłać z każdego z kanałów do jakiejś stacji centralnej i dodać wizualizację, ale to już osobna historia,
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Mały silniczek prądu stałego ( prądniczka ) z wiatraczkiem na osi zabudowany w kanale wentylacyjnym . W zależności od kierunku obrotów zmienia się polaryzacja biegunów . Do tego układ elektroniczny reagujący na tę zmianę + sygnalizacja . To tak w skrócie jedno z rozwiązań .
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Ja proponuję bez (zawodnych) elementów mechanicznych, jeden mały grzejnik (rezystor) i dwa termistory wykrywające w którą stronę przemieszcza sie ogrzane powietrze, mozna uzyskać dużą czułość, metoda niezawodna stosowana w ciężkich warunkach przemysłowych.
 • Poziom 15  
  pawelloo3 napisał:
  Kartka papieru przyklejona do osi i prowizoryczne styki z kawałka miedzianego drutu.
  Tanio i szybko.


  To chyba najprostszy ze sposobów. Łatwy do zrobienia w przypadku gdy kanał wentylacyjny jest w poziomie. Jednak jeden z kanałów mam w pionie, jakiś pomysł jak można to obejść? (siła ciągu może być za mała aby pokonać grawitację)
 • Poziom 14  
  Nie może być za mała, jeśli jest to masz kiepską wentylację... Kanał jest w pionie a więc kartka papieru może być zamocowana na stałe w poziomie i na niej przymocowane prowizoryczne styki. Albo sposób proponowany przez kolegę wyżej, bardziej precyzyjny i z możliwością pomiaru siły siągu czy ilości przepływanego powietrza. Polecam jego rozwiązanie. Kombinuj :)
 • Specjalista elektronik
  Pytanie, ile kosztuje termistor - może znacznie taniej wyjdzie użycie tranzystorów: dobiera się dwa jednakowe, łączy ich emitery i bazy (E z E, B z B), podaje na bazy taki prąd, żeby były w stanie aktywnym (pewnie z 1uA) i porównuje prądy kolektorów - cieplejszy przepuści większy prąd. Przy dobieraniu nie wolno dotykać tranzystorów palcami, ani dmuchać na nie, żeby ich nie nagrzać (szacuję, że ostygnięcie potrwa wiele minut), i jeśli to są tranzystory małej mocy (np. BC548), to i przy dobieraniu, i w układzie używać małego prądu (może do 100uA) i niskiego napięcia zasilania (ze 2V) - po to, żeby same się nie nagrzewały. Niewielką różnicę tranzystorów można skorygować dobierając oporniki w kolektorach. W czujniku tranzystory blisko górnej powierzchni wnętrza rury, opornik tylko odrobinę niżej (żeby strumień ciepłego powietrza nie ominął tranzystora) i raczej długi i poziomy (żeby przy szybkim przepływie powietrze zdążyło się nagrzać).

  Robiłem doświadczenia z rejestrowaniem temperatury przy użyciu DS18B20 - "zauważał" wejście osoby do pomieszczenia nawet poprzez szybę (promieniowanie cieplne) - ma rozdzielczość 1/16 stopnia - chcąc sprawdzić stabilność odczytów musiałem umieścić go w pudełku, z tym czujnikiem pewnie będzie podobnie. Tranzystory przy różnicy temperatur o 1 stopień będą miały prądy różniące się o jakieś 7% - może do wzmocnienia sygnału użyć kolejnej pary tranzystorów (o tej samej polaryzacji) w układzie różnicowym (połączyć ich emitery, od nich opornik do masy = -zasilania, i opornik ze 200k do baz tranzystorów czujnika, żeby mieć stabilizację punktu pracy tranzystorów - przy przepływie powinien przewodzić jeden z tranzystorów układu różnicowego, przy braku przepływu oba).
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Pytanie, ile kosztuje termistor - może znacznie taniej wyjdzie użycie tranzystorów: dobiera się dwa jednakowe, łączy ich emitery i bazy (E z E, B z B), podaje na bazy taki prąd, żeby były w stanie aktywnym (pewnie z 1uA) i porównuje prądy kolektorów - cieplejszy przepuści większy prąd.

  Pomysł mi się podoba, choć zaproponowałem termistory nie bez powodu, mają dużą czułość (4%/°C) można z nich złozyc dzielnik wtedy skompensujemy wpływ temperatury otoczenia a co do ceny, termistory 1% można dostać ok 1zł. Dzielnik w równowadze będzie dawał połowę napięcia zasilania, za dzielnikiem dwa komparatory które wykryją wyjście poza obszar "zera", w obie strony i to cały układ.

  Rozwiązanie z tranzystorami wymagało by jakiegoś sposobu kompensacji wpływu tempratury otoczenia ja bym dodał lustro pradowe tak aby prądy dwóch tranzystorów-czujników odjąć od siebie.


  Cytat:
  W czujniku tranzystory blisko górnej powierzchni wnętrza rury, opornik tylko odrobinę niżej (żeby strumień ciepłego powietrza nie ominął tranzystora) i raczej długi i poziomy (żeby przy szybkim przepływie powietrze zdążyło się nagrzać).
  Ja bym zamontował czały zespół w rurce o małej średnicy, tak aby ciepłe powietrze nie mogło minąć czujnika, przy pracy w pionie trzeba by jakoś skompensować konwekcję, może wystarczy zastosować inne progi, albo zamocować czujnik pod kątem ... (rozwinę jeśli będzie dalszy ciąg dyskusji)
 • Poziom 43  
  Autor chciał wykrywać stan trzeci "nie wieje w ogóle" to tego trzeba wprowadzić pewien zakres na który układ nie będzie reagował.


  Ja bym zrobił taki prototyp, do testów, żeby mieć napięcie proporcjonalne do różnicy temperatur. T1 i T2 robią za czujniki, W symulacji jeden miał ustaloną temperaturę 20°C a drugi zmienianą.

  Prosty czujnik kierunku przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym w mieszkaniu Prosty czujnik kierunku przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym w mieszkaniu
 • Specjalista elektronik
  W takiej wersji Q4 i Q5 też mogłyby być czujnikami (Q4 powinien być umieszczony razem z Q1, a Q5 razem z Q2, żeby wpływy temperatury się dodawały). Ale masz małe wzmocnienie prądowe i obciążenie opornikami R2 R4 znacznie zmniejsza napięcie wyjściowe - uzyskałeś około 0.5V/°C.

  A co by wyszło z mojego układu, gdyby wprost do kolektorów T3 i T4 podłączyć LED-y? Czy zmiany ich świecenia przy przepływie powietrza byłyby wystarczająco widoczne?
 • Poziom 15  
  farmazon3000 napisał:
  Mam problem z wentylacją grawitacyjną w mieszkaniu.


  pawelloo3 napisał:
  Nie może być za mała, jeśli jest to masz kiepską wentylację...


  (nie ma to jak zacytować samego siebie :D )

  tak mam problem z wentylacją i właśnie próbuję go zdiagnozować na zadadach "zrób to sam"
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Ale masz małe wzmocnienie prądowe i obciążenie opornikami R2 R4 znacznie zmniejsza napięcie wyjściowe - uzyskałeś około 0.5V/°C.
  Celowo zmniejszyłem wzmocnienie. za duża czułość spowodowała by niestabilność przy przepływach bliskich zera.

  Cytat:
  A co by wyszło z mojego układu, gdyby wprost do kolektorów T3 i T4 podłączyć LED-y? Czy zmiany ich świecenia przy przepływie powietrza byłyby wystarczająco widoczne?
  Do sprawdzenia, wzmocnienie prądowe powinno być wystarczające.