Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Praca magisterska - Określenie tematu, elementy badawcze

rufek90 28 Feb 2016 19:53 831 2
 • #1
  rufek90
  Level 24  
  Muszę napisać pracę magisterską z informatyki. Pomyślałem więc, że najlepiej będzie wykorzystać choć częściowo coś, co już mam. Jestem autorem aplikacji wspomagającej zarządzanie firmą produkcyjną. Są tam elementy zarządzania zamówieniami, dostawami, produkcją, pracownikami, magazynem. Różne zestawienia i raporty. Aplikacja jest rozbudowana i na pewno można na ten temat napisać jakąś ciekawą pracę. Pracownicy wykorzystują drukarki etykiet i czytniki kodów do obsługi programu - myślę, aby dość wyraźnie to zaznaczyć w pracy bo to dość ciekawy temat.

  Problem jest w tym, że panuje powszechne przekonanie, że praca magisterska nie powinna być czysto implementacyjna. Potrzebuję jakiejś tezy bądź czegoś, co można zbadać - a wspomniany wyżej program byłby jedynie pomocą do tego.

  Myślę o:  - jednoosobowy projekt informatyczny vs wieloosobowy -> mogę wypisać wady i zalety tych dwóch. Nie posiadam jednak zbyt dużej wiedzy na ten temat. Moje podejście do wspomnianej aplikacji też na pewno nie zawiera zbyt wiele dobrych praktyk związanych z prowadzeniem projektu jednoosobowego :)

  - porównanie, jak firma działała przed wprowadzeniem oprogramowania - tylko jak to ubrać w słowa? Co konkretnie zbadać?

  - zbadanie, jaki wpływ na korzystanie z aplikacji ma sprzęt współpracujący z oprogramowaniem - czytniki kodów kreskowych, drukarki etykiet.

  Mam problem z określeniem zarówno tematu pracy, jak i elementu badawczego/tezy. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomysły.
 • Helpful post
  #2
  marcinj12
  Level 40  
  Ja na swoją pracę magisterską z informatyki też robiłem taki projekt - wdrożenie (teoretyczne, bo w końcu projektu nie wdrożyli...) podobnej aplikacji w firmie, w której pracowałem. Dokładnego tematu teraz nie pamiętam, ale było to coś w stylu: "Analiza działania i implementacja systemu klasy MRP w firmie produkcyjnej."

  Dużo zależy od promotora - czy "łyknie" taki temat i co będzie chciał w nim widzieć. Akurat ja trafiłem na praktyka który też uważał, że lepiej zrobić coś, co działa i przydaje się w praktyce niż przeprowadzać po raz setny analizę porównawczą protokołów zabezpieczeń wifi...
  Ale że teorii nie dało się uniknąć, to jakieś 30-40% pracy zajęła jakaś bzdetna teoria porównująca systemy: MRP, MRP II i ERP. Na pozostałych stronach - opis procesu w firmie, działanie mojej aplikacji, obrazki i opisy funkcji - taka trochę dokumentacja projektowa.
 • #3
  Fajfer2
  Level 20  
  Nie wiem czy to ma sens badać, tak mi się wydaje :) Bo równie dobrze można by badać wpływ podłączenia myszki na wydajność pracy projektanta względem touchpada-a.
  Chociaż wybranie za ciężkiego tematu też nie jest dobrym pomysłem.
  Ja robię "Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych za pomocą tylko i wyłącznie sieci neuronowych". Trochę to trudne, chociaż nie niemożliwe. Ale ciekawe. Można sporo się nauczyć.
  Ogólnie to co bardzo dobrze poznane nie bardzo nadaje się na pracę magisterską, raczej bardziej na inżynierską.