Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Masa i Pomiary oscyloskopem

bq666 28 Feb 2016 20:56 5196 17
IGE-XAO
 • #1
  bq666
  Level 4  
  Witam
  Mam takie dwa pytania, chwilę się z tym borykam, czytałem, oglądałem VVblog itp. Potrzebuję się upewnić czy dobrze myślę.
  1) chciał bym zobaczyć przebieg napięcia z instalacji sieciowej. Oscyloskop jest uziemiony. Sprawdzam wskaźnikiem napięcia w którym wtyku świeci i tam wpinam plus sondy a minus do drugiego. Nie zabije się ? Dwa czy mogę bolec uziemienia połączyć z tym bolcem w którym nie świeci wskaźnik ?
  2) chcę zrobić charakterystykę prądowo napięciowa diody. Buduję układ z tranzystorem npn. W układzie wtórnika emiterowego i jako obciążenie daję diodę i rezystor. Na rezystorze ustawiam oscyloskop aby mierzył prąd, na diodzie napięcie. Dioda minusem idzie do Masy, plusem do rezystora a rezystor do emitera. Sądy idą plus do emitera masa pomiędzy diodę i rezystor, i odwrotnie podpinam drugą sondę (tak jak to wszystkich instrukcjach piszą). Oscyloskop i generator są uziemione. I za chiny mi to nie działa

  Mam mały transformatorek do druku pojedynczy na którym to się udaję.
  Stawiam browka za pomoc :)
  Pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  m_wozniak
  Level 16  
  Zakładam, że jesteś młody.
  1) Eksperymenty z napięciem sieciowym są naprawdę niebezpieczne. Może jednak lepiej badać napięcie sieciowe poprzez transformator obniżający napięcie do kilkunastu woltów. Zapewniam Cię, że przebiegi na ekranie są takie same.
  2) Charakterystykę prądowo - napięciową np. diody rzeczywiście można oglądać na ekranie oscyloskopu, jest to ciekawe doświadczenie. Po pierwsze napięcie zasilające musi się zmieniać od zera do wartości maksymalnej (co najmniej kilkanaście razy na sekundę) aby plamka kreśliła krzywą. Punkt wspólny, a więc połączenie diody i rezystora musi być masą, odchylanie poziome - z diody, a pionowe z rezystora (albo na odwrót). Pewną niedogodnością jest, że charakterystyka będzie odwrócona (albo do góry nogami, albo z prawa na lewo)
  W swoim poście powinieneś podeprzeć się schematem, byłoby o czym dyskutować.
 • #3
  bq666
  Level 4  
  m_wozniak
  1) 34 wiosenki, można powiedzieć że jestem młody :) ale to nie zmienia faktu że odpowiedzialny i zdecydowany do ROZWAŻNEGO poznawania świata elektroniki.
  Dlatego hipotetycznie :) a co się stanie jeśli podepnę oscyloskop który jest uziemiony (myślę czy nie podpiąć go przez http://www.tme.eu/pl/details/pfs250_230_230v/transformatory-ochronne/breve-tufvassons/) do gniazda 220V, masa sądy do bolca uziemienia lub wtyku gdzie nie świeci mi się próbnik a plus od sądy do wtyku gdzie próbnik napięcia się świeci ?

  2) zamieszczam rysuneczek, szybciutko nakreślony i pewnie dostanę OPR za brak wszystkich info ale nie wiem jak oznaczyć uziemienie urządzenia a uziemienia sondy czy zasilania bezpośrednio układu (mam na myśli generator bo zasilacz jest uziemiony ale do układu uziemienia z zasilacza nie podpinam)
 • IGE-XAO
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  m_wozniak
  Level 16  
  Porażenie elektrycznością poprzez transformator separujący jest równie niebezpieczne jak bezpośrednio z sieci. Oscyloskop musi mieć odpowiedni zakres napięcia wejściowego. Trzeba pamiętać, że szczytowa wartość napięcia sieciowego to 315V! Sondy oczywiście izolowane.
  2) Najpierw warto sprawdzić (np. oscyloskopem) czy na wyjściu wtórnika rzeczywiście jest napięcie oczekiwane. Ze schematu wynika, że nie. Najprościej zasilać (szeregowo połączone dioda i rezystor) wyprostowanym napięciem z transformatorka obniżającego do kilkunastu woltów nawet jednopołówkowo ( bez żadnego kondensatora filtrującego!)
  Polecam Panu miesięcznik Elektronika dla Wszystkich. Lektura ciekawa, pouczająca zarówno dla ucznia jak i dla inżyniera.
 • #7
  bq666
  Level 4  
  full_metal_jacket:
  Oscyloskop na którym chcę to zobaczyć Rigol DS1054Z. Input 300V RMS CATI a sonda ustawiona X10 może 300V CATII.

  m_wozniak:
  Układ z rysunku robiłem w EveryCircuit, tam jest beta 100 i tak tylko rysowałem poglądowo oby aby :) Natomiast piszesz żeby układ zasilać z transformatorka a nie z zasilacza ?( Korad Ka3005P) Uziemienie z Korada nie jest podpięte do płytki, ten zielony wtyk GND mam odłączony, zasilacz jest uziemiony bo na multimetrze mam przy pomiarze rezystancji zwarcie jak łącze GND zasilacza z bolcem z któregokolwiek gniazdka.


  ps.
  Wojtek, bliżej mi do chłopa pańszczyźnianego niż do Pana ;)

  ps do ps :)
  m_wozniak:
  Aktualnie "studiuję" poniższe pozycje. A że z elektroniką nie miałem nic wspólnego w szkole studiach i nigdzie to właśnie wykładam się na takich głupich tematach jak masa, może nie głupich tematach co ja jestem po prostu głupi.
  Sztuka elektroniki (SE)
  Układy Półprzewodnikowe (UP)
  Elektronika analogowa w zadaniach (EAWZ)
  Przygoda z Elektroniką (PE)
  Ośla Łączka (OŚ)
  Od praktyki do teorii (PT)
  ElPortal cykl artykułów http://elportal.pl/podstawy-elektroniki/ (EL)
  FORBOT http://forbot.pl/blog/artykuly/elektronika/kurs-elektroniki-ii-1-spis-tresci-id10746 (FB)
  PKE--- https://sklep.avt.pl/webpage/praktyczny-kurs-elektroniki.html (http://elportal.pl/pke/) (PKE)
 • #8
  m_wozniak
  Level 16  
  Elektryczność to dobry sługa lecz zły pan. Sugeruję ostrożność przy zabawie z prądem. Winszuję zainteresowania elektroniką. Jak brzmi pytanie?
 • #9
  bq666
  Level 4  
  m_wozniak
  Pytanie 1) :)
  Czy jeśli podepnę sondę oscyloskopu w/w do zasilania sieciowego (masa sondy do bolca z gniazdka lub do wtyku gdzie próbnik napięcia nie świeci) zobaczę sinusoidę czy fajerwerki ? Ew. jeśli fajerwerki to jak podłączyć oscylo bezpośrednio, nie poprzez transformator.
  Pytanie 2)
  Z ostatniego rysunku dlaczego "krzyżowo" podpięte sondy do takiej konfiguracji wtórnika emiterowego nie dają charakterystyki prądowo-napięciowej gdzie takie samo podłączenie bezpośrednio przez transformator daje charakterystykę, jestem skłonny postawić browka że coś robię źle z masami.
 • #10
  m_wozniak
  Level 16  
  1) Nie mam 100% pewności. Skąd ten upór aby podłączać sondę do przewodu fazowego?
  2) Napięcie zasilające musi przemiatać wartości od zera do max. Tylko jeden punkt układu może być masą i musi to być miejsce połączenia diody i rezystora. Jeżeli uziemiony jest zarówno zasilacz i oscyloskop to do masy podłączony jest dodatkowo drugi koniec rezystora, czyli faktycznie rezystor jest zwarty.
 • #11
  m_wozniak
  Level 16  
  Uziemienie oscyloskopu oznacza, że obudowa (masa) oscyloskopu podłączona jest do bolca zerującego. Jeśli są wątpliwości czy między bolcem zerującym a przewodem zerowym jest napięcie (a nie powinno) to można sprawdzić woltomierzem. Zatem "zimna sonda"- masa, powinna być już podłączona do przewodu zerowego (z faktu uziemienia), drugą "gorącą sondę oscyloskopu (dla pewności) można podłączyć do przewodu fazowego poprzez rezystor np. 100kom (zachowując ostrożność) i pamiętając o przebiciu rezystora (musi mieć przynajmniej 1cm między elektrodami). Proszę się jednak dobrze zastanowić, czy ten pomiar jest konieczny?
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #13
  freebsd
  Level 39  
  bq666 wrote:
  Pytanie 1)
  Czy jeśli podepnę sondę oscyloskopu w/w do zasilania sieciowego (masa sondy do bolca z gniazdka lub do wtyku gdzie próbnik napięcia nie świeci) zobaczę sinusoidę czy fajerwerki ? Ew. jeśli fajerwerki to jak podłączyć oscylo bezpośrednio, nie poprzez transformator.


  Jaki masz układ sieci elektrycznej w domu? Czy masz sprawne wyłączniki różnicowoprądowe zabezpieczające obwód elektryczny mierzony i ten z oscyloskopem?

  Zobacz kilka filmów:
  EEVblog #279 - How NOT To Blow Up Your Oscilloscope!
  https://youtu.be/xaELqAo4kkQ

  Oscyloskop: pomiar różnicowy 230 V
  https://youtu.be/0Z7cbPhmUI4?list=PL_1sNvAafW16mnFjgruGGSJt53X83STYl

  Oscyloskop: pomiar napięcia sieci elektrycznej 230 V
  https://youtu.be/MtYILhStOVI?list=PL_1sNvAafW16mnFjgruGGSJt53X83STYl

  Oscyloskop: pomiar napięcia sieci elektrycznej 230 V - skopometr cz.1
  https://youtu.be/Xyed-m-0k6A?list=PL_1sNvAafW16mnFjgruGGSJt53X83STYl

  Oscyloskop: prawdziwy pomiar różnicowy napięcia sieci elektrycznej 230 V, analiza widma (FTT)
  https://youtu.be/LQMCjLjOlW4?list=PL_1sNvAafW16mnFjgruGGSJt53X83STYl

  Oraz przeczytaj:

  Napięcie w sieci elektrycznej:
  http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/06/jakie-napiecie-w-gniazdku-miesci-sie-w.html

  Transformator separacyjny
  http://jackiewiczowie.blogspot.com/2015/04/transformator-separacyjny.html

  Dodano po 21 [minuty]:

  Jeszcze to może być przydatne (i tanie):
  http://ep.com.pl/artykuly/9048-Roznicowa_sonda_pomiarowa_z_izolacja_galwaniczna.html
  dostępna jako kit:
  https://sklep.avt.pl/avt5378.html
 • #14
  cinepi
  Level 15  
  Problem pomiaru napięcia sieciowego da się dość prosto rozwiązać za pomocą transformatora separującego - do takiego oscyloskopu powinien wystarczyć o mocy około 50-60VA, a może i jeszcze mniejszej. W ten sposób mierzy się np. przebiegi w przekształtnikach z transformatorem w.cz. gdzie wszelkie napięcia np. na diodach mostka prostowniczego nie są "odseparowane" od sieci. A problemem w oscyloskopie jest to że masa (pierścień złącza BNC) jest połączona z PE we wtyku zasilającym. Dlatego w transformatorze separującym (koniecznie umieszczonym w obudowie izolacyjnej) nie jest zachowana ciągłość PE (wtyk i gniazdo bez bolca). Jest to jednak dość niebezpieczna zabawa, bo podczas pomiaru na pierścieniu drugiego gniazda może się pojawić niebezpieczne napięcie. Dlatego jeśli koniecznie chce kolega sprawdzić kształt napięcia w sieci - to tak jak radzą inni koledzy - najlepiej przez mały transformatorek obniżający napięcie. A żeby nie uszkodzić oscyloskopu, warto zaopatrzyć się w sondę z dzielnikiem 1:10.
 • #15
  bq666
  Level 4  
  Rewelacja. I mam pospane :) serdecznie dzięki za materiały. Zostaje mi pytanie jak zrobić charakterystykę prądowe napięciową z wykorzystaniem wtórnika emiterowego.
 • #16
  KJ
  Level 31  
  Napięcie sieci i wyższe - sam mierzyłem moim rigolem przebiegi o amplitudzie rzędu 1600V p-p w cewkach tesli, oczywiście za pomocą sond 1:100 z izolacją do 2,5kV - najlepiej i chyba najbezpieczniej zarówno dla operatora jak i dla sprzętu pomiarowego jest mierzyć metodą różnicową. Oczywiście to także jest skrajnie niebezpieczne i pamiętać trzeba że takie napięcia błędów nie wybaczają. Pomiar różnicowy polega na tym że do jednej i drugiej "dziurki" w gniazdku podłączamy gorące przewody obu kanałów oscyloskopu a masy nie podłączamy nigdzie. Oczywiście należy użyć sond co najmniej 1:10 z izolacją na co najmniej 350V. Następnie ustawiamy oba kanały na tą samą wartość V/dz a w oscyloskopie włączamy wyświetlanie różnicy między kanałami. Wadą metody są zajęte oba kanały. Można też użyć specjalnej sondy różnicowej ale to niestety zabawka dość kosztowna.
 • #17
  m_wozniak
  Level 16  
  Charakterystykę prądowo - napięciową z wykorzystaniem wtórnika można uzyskać jeżeli zapewni się galwaniczne odseparowanie oscyloskopu i układu zasilania wtórnika.
 • #18
  bq666
  Level 4  
  THX za pomoc, douczam się nadal :)