Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subbasu do RCF Art312 MKIII

chalupka1980 28 Lut 2016 21:45 1188 24
  • #1 28 Lut 2016 21:45
    chalupka1980
    Poziom 15  

Posiadam kolumny aktywne RCF Art312 MKIII. Z racji budżetu chciałbym samodzielnie zbudować subbas, który mógłby wspomóc niższe pasmo tych kolumn. Subbas ma być pasywny napędzony mocą z powermiksera Phonic 1062 po przełączeniu końcówki w mostek. W pracach konstrukcyjno-stolarskich jestem biegły, posiadam warunki, sprzęt (nawet frezarkę cnc) i umiejętności. Potrzebuję porady fachowców, lub ludzi ze sprawdzonymi projektami odnośnie wyboru głośnika (15" w cenie około 400zł), systemu budowy skrzyni (mam w planach sklejkę 18-21mm, z usztywnieniami i na koniec pokrytą lakierem strukturalnym). Zależy mi na jak najbardziej mobilnej i lekkiej konstrukcji. Nie ukrywam, ze moim marzeniem byłoby zrobić coś wyglądowo podobne do RCF SUB 705-AS (zdjęcie), ale nie wiem, jak jest rozwiązany w środku. Proszę o sugestie.

• #2 01 Mar 2016 14:24
    Shadowix
    Poziom 25  

Z taką kasą to chyba tylko uBR Granata na STX... Przynajmniej dobrze go wykończysz ;)

• #3 01 Mar 2016 15:45
    chalupka1980
    Poziom 15  

Nie wiesz z jaką kasą przecież. Zapytałem tylko o głośnik w tej kwocie -obudowa, to już odrębna sprawa.
    I nic po za garażowej roboty STX-em się nie wymyśli?

• #4 01 Mar 2016 16:14
    Shadowix
    Poziom 25  

chalupka1980 napisał:
    wyboru głośnika (15" w cenie około 400zł)

Jak dla mnie jest określony budżet na głośnik ;)
    A STX jest całkiem tani (choć mocno windują jego cenę ostatnio) i całkiem się sprawdza.
    chalupka1980 napisał:
    Zależy mi na jak najbardziej mobilnej i lekkiej konstrukcji

Dlatego też poleciłem uBR... Można jakieś hybrydy, tuby, ale wtedy kolumna jest coraz większa - poszukaj na forum są różne rozwiązania ;)

• #5 01 Mar 2016 17:25
    chalupka1980
    Poziom 15  

Widziałem te tematy -o tyle, że te subbasy są brzydkie, zwykły gołębnik z dziurami, a jeszcze nie daj Boże pokryty kocem. Gdybym chciał wykonać taki na wzór RCF (mam dokumentację i rozrys wnętrza), tylko jaki głośnik wybrać, żeby zmieścić sie w budżecie? Dla mnie wykonać taką skrzynię jak RCF jest łatwiej i przyjemniej. Chodzi tylko o głośnik i dobór wymiarów skrzyni pod niego.

• #7 01 Mar 2016 22:42
    chalupka1980
    Poziom 15  

Gdybym mial na tyle kasy, to nawet bym sie nie zastanawial. A zeby bylo smieszniej, taniej (i trudniej niestety) szukam czegos o najblizszych parametrach w nizszej cenie. A noz-widelec sie sprawdzi. Kazdy glosnik ma jakies parametry, ja w tym nie siedze, ale moze ktos cos zaproponuje nablizszego. W zalozeniu to ma byc klon Rcf-a, moze z pomoca forum uda sie zbudowac.

• #8 02 Mar 2016 00:04
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

ZROZUM - OSZCZĘDNY 2-3x PŁACI - dozbieraj hajsu.

• #9 06 Mar 2016 20:02
    chalupka1980
    Poziom 15  

Mam możliwość załatwienia sobie takiego głośnika za bardzo przyzwoite pieniążki:

https://www.diodos.pl/1528_glosniki-glosniki/..._600wmax_300wrms_8_omega_monacor_sp-38_300neo

Chyba zrezygnuję z budowy skrzyni według pomysłu wymienionego wcześniej na wzór RCF. Czy ktoś mógłby zaproponować jakąś obudowę do takiego głośnika opierając się na jego danych?
    Waga: 2.5kg
    Impedancja (Z): 8Ω
    Częstotliwość rezonansowa (fs): 36Hz
    Max pasmo przenoszenia: f3-4 000Hz
    Moc muzyczna: 600WMAX
    SPL (1W/1m): 101dB
    Podatność mech. zawieszeń (Cms): 0.28mm/N
    Masa ruchoma (Mms): 71g
    Dobroć mechaniczna (Qms): 4.13
    Dobroć elektryczna (Qes): 0.48
    Dobroć całkowita (Qts): 0.43
    Objętość ekwiwalentna (Vas): 265 l
    Rezystancja cewki (Re): 5.4Ω
    Współczynnik BxL: 13.5Tm
    Indukcyjność cewki (Le): 0.75mH
    Średnica cewki: 63mm
    Materiał korpusu cewki: włókno szklane
    Wychylenie liniowe (XMAX): ±3.5mm
    Pow. czynna mem. (Sd): 880cm2
    Moc znamionowa (P): 300WRMS

• #10 06 Mar 2016 21:39
    Granat :)
    Poziom 34  

Kup lepiej coś gotowego, może używanego od Kamila 2 posty wyżej. Przynajmniej z pożytkiem dla obu stron.
    Nie mając pojęcia o budowaniu kolumn tylko zawracasz ludziom głowę. Sama stolarka to jak widać nie wszystko.

• Pomocny post
    #11 06 Mar 2016 23:07
    mmaker
    Poziom 18  

Patrząc na parametry to basu z tego głośnika nie będzie. Bardziej się nadaje do kolumny 2-drożnych o ile producent nie skłamał. Popieram pomysł kupna czegoś gotowego niż błądzenie za które czasem nie warto płacić.

• Pomocny post
    #12 07 Mar 2016 00:09
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Tak to midbas chyba. 2.25" cewka, 600W max, czyli z 300w RMS, BL cienkie jak skórka na kaszance, SPL podane chyba przy 150Hz - stary jeżeli ten głośnik byłby tak wspaniały to ktoś by na nim budował cokolwiek w PL(wiadomo, że Polak nie trawi przepłacania za znaczek) a tu...cisza ;)

• Pomocny post
    #13 07 Mar 2016 13:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

PANICZKAMIL napisał:
    czyli z 300w RMS

chalupka1980 napisał:
    Moc znamionowa (P): 300WRMS

Ot taki "chłyt łekamowy" - najpierw dużymi literkami napisać 600W a na samym dole 300...
    Blaszany kosz, mała stosunkowo średnica cewki - co prawda Xmax to AŻ +/- 3,5mm, ale nie odważyłbym się do takiego wychylenia dopuścić przy częstotliwościach w okolicy rezonansu...
    Dla mnie to nie jest żaden głośnik do suba, ale średniej jakości mid-bas do budżetowej kolumny.

• #14 07 Mar 2016 17:28
    chalupka1980
    Poziom 15  

Granat :) napisał:
    Kup lepiej coś gotowego, może używanego od Kamila 2 posty wyżej. Przynajmniej z pożytkiem dla obu stron.
    Nie mając pojęcia o budowaniu kolumn tylko zawracasz ludziom głowę. Sama stolarka to jak widać nie wszystko.

To proszę coś zaproponować, bo jak na razie nie wiem czy ów człowiek sprzedaje subbasy, czy ziemniaki :D

Nie raz widziałem na forum pytania o jakaś naprawę, poradę w konstruowaniu,itp i zawsze znajdzie sie ktoś kto napisze "daj sobie spokój, nie znasz się, zawracasz głowę". Ciekaw jestem czy ci znawcy wyssali wiedzę z mlekiem matki, czy też się uczyli. Mój kolega ze szkolnej ławy 6 razy oblał egzamin na prawo jazdy. Wszyscy dookoła powtarzali mu, żeby sobie darował. Dziś jest zawodowym kierowcą od 20 lat. Gdybym wiedział wszystko jak niektórzy nie pisałbym -osobiście lubię słuchać mądrzejszych od siebie i na takich odpowiedzi liczę.

• #15 07 Mar 2016 17:54
    Poziom 34  

Oczywiście, ale czy nie sądzisz, że jest różnica między nauką, a kopiowaniem cudzych produktów w celach zarobkowych? - mam na myśli odpłatne świadczenie usług związanych z nagłośnieniem.
    Sorki, ale ja to tak odbieram, jako drugą opcję powyżej.

Tanio i skutecznie - kup dobre używane. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy kolega sprzedaje ziemniaki czy kartofle to poprostu do niego napisz. My Cię tylko naprowadzamy, spamować na prywatna skrzynkę nie zamierzamy.

• #16 07 Mar 2016 18:30
    chalupka1980
    Poziom 15  

Ok -rozumiem, chodzi o pieniądze. Nie zamierzam niczego kopiować na handel. Jeśli chodzi o dobre używane jakich szukać. Warunek to niska waga i gabaryty, głośnik 15" -noszę sam. Większość subbasów fabrycznych to 35kg i więcej.

• #17 07 Mar 2016 19:43
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Normalna sprawa - jak ma być przystępne cenowo to będzie ciężkie - jak ma być lekkie to nie będzie przystępne cenowo. Ot takie prawa rynku ostatnio...

• Pomocny post
    #18 07 Mar 2016 20:39
    Poziom 34  

No to tak ja koledzy wyżej radzili. Kup to: http://stx.pl/w-38-800-8-mc.html
    Wsadź w bass refleks, np. taki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14806884#14806884
    A co do gotowych używanych, niech się ktoś inny wypowie. Ja nie orientuję się w konkretnych modelach i ich cenach.

• #19 11 Mar 2016 22:27
    chalupka1980
    Poziom 15  

Posłuchałem rad -pożyczyłem kapusty i kupiłem używany DB Technologies Sub05, przy okazji aktywny. Ma podniszczoną obudowę, ale kosmetyka, to cała przyjemność. Gra bardzo ładnie i nie jest taki ciężki, bo jedyne 27kg :D
    Odebrałem sobie w ten sposób radochę z budowania, ale siostra chce szafkę na balkon, to będę mógł się wykazać :D

• #20 12 Mar 2016 08:20
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

W 90% przypadków lepiej kupić używkę niż samemu rzeźbić - nie tyczy się chyba tylko wieeelkich subwooferów. Dobrze zrobiłeś kolego. Pozdrawiam

• #21 16 Mar 2016 10:17
    chalupka1980
    Poziom 15  

Rozbebeszyłem mój "nowy" subwoofer, bo muszę podziałać z kosmetyką skrzyni. Siedział w nim taki głośnik:
    http://www.oberton.com/index.php?option=com_c...e&id=169:15b450&catid=49:ferrite-loudspeakers

Czy to jest fabryczny głośnik montowany w tego typu subach? Gra bardzo fajnie.

Wiem, że tematy były wałkowane, ale nie znalazłem szczczegółów. Chcę zeszlifować powierzchnię obudowy na gładko, bo ma sporo obić i konieczne będzie szpachlowanie. Czym malować -Warnex, czy nitro? Czy nitro nie zważy mi szpachli? Jaka dysza w pistolecie dla uzyskania struktury niskim ciśnieniem?

• #22 16 Mar 2016 15:36
    Poziom 34  

Wątpię żeby to był oryginał. Tam powinien raczej siedzieć oem B&C. Natomiast głośniki firmy Oberton mają bardzo fajne brzmienie i niezłe parametry. Niektóre modele są lepiej dobrane pod kątem brzmienia do konkretnych zastosowań niż B&C. Dzieje się to kosztem mocy maksymalnej. Nie mniej jednak moc w większości przypadków nie odbiega znacznie od światowego standardu.

• #23 16 Mar 2016 23:26
    chalupka1980
    Poziom 15  

Tak, czy siak gra super. Kiedy na pierwszy rzut oka zobaczyłem "obcy" głośnik wystraszyłem sie, że to jakiś chinol.
    Poradzicie coś w sprawie malowania?

• #24 17 Mar 2016 12:17
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Warnex da lepszy i trwalszy (!) efekt, ale jest droższy i trudniejszy w nakładaniu od Nitro. Wybieraj.

• #25 18 Mar 2016 10:32
    chalupka1980
    Poziom 15  

Doradziłem się i pomyślałem o innej technologii malowania (może ktoś tak robił, albo ma zamiar). Otóż myślałem o aplikacji szpachli natryskowej. Kiedyś używałem takiej szpachli i wiem, że można z niej uzyskać świetne struktury malując pistoletem z dyszą 1,5 i kombinując z ciśnieniem. Podejrzewam, że byłbym w stanie uzyskać zbliżoną do fabrycznej. Zawsze można ją zeszlifować i spróbować jeszcze raz, tym bardziej, ze i tak pudło mam do szpachlowania. Poza tym taka szpachla jest twarda i wystarczyłoby ją później pokryć kolorem. Co o tym sądzicie?

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson