Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirpool ACM 816 - Podłączenie płyty indukcyjnej.

Linksiq 29 Lut 2016 11:17 4086 4
  • #1 29 Lut 2016 11:17
    Linksiq
    Poziom 9  

Witam. Od kilku dni mam podłączoną płytę indukcyjną jak w temacie Whirpool ACM 816 ba. Według instrukcji http://techfresh.pl/wp-content/uploads/2015/09/WhirlpoolACM816BA.pdf str. 7 oczywiście płyta ma możliwość podłączenia pod 3 fazy. W pomieszczeniu mam dociągnięty przewód 5x2,5 YDY z rozdzielni głównej zabezpieczony oddzielnymi esami 16A B ( takie miałem takie założyłem "na chwilę" i tak zostało, będzie to wymienione na potrójny 20A B Hagera ), zakończony puszką podtynkową 3fazową. Dodam że instalację robiłem sam, kiedyś trochę w tym siedziałem od kilku lat zmiana branży. Ale do rzeczy, kilka dni temu panowie zmontowali mi meble w kuchni, dopłaciłem trochę i wziąłem wersje "full" tzn z podłączeniem, zlewu, zmywarki, piekarnika i indukcji. Wszystko działa, tylko pytanie do Was, odnośnie piekarnika i indukcji. Piekarnik Bosch HBA43S360E pobór 3,38kW, przewód 3x2,5 OW bez wtyczki, myślałem że panowie podłączą go bezpośrednio do puszki w której mam 3 fazy, z czego jedna przeznaczona na piekarnik, a panowie zrobili obok gniazdko założyli wtyczkę ( dość solidną 16A typu shuko kontową ). Do gniazda doprowadzili 3x2,5 więc nie jest najgorzej. Może lepiej byłoby wpiąć przewód do puszki, max pobór prądu piekarnika to na styk jest z wtyczką i max prądem gniazda który również wynosi 16A, gniazdo Hager Polo Fiorena. Wiem że piekarnik pewnie nigdy takiej mocy nie osiągnie, ale wiadomo jak czasem bywa...
    Co do indukcji to z wiadomych względów podłączenie na dwie fazy, sprzęt oryginalnie ma zworkę pomiędzy L1 L2, oraz N1 N2. Zworka na przewodzie zerowym zostaje, ale jak dla mnie to zworka L1 L2 powinna zostać zdjęta i podłączenie L1 do L1 i L2 do L2, zacisk na płycie L3 pozostaje wolny ( gdzieś wyczytałem że nie jest on podłączony nigdzie, nie wiem ile w tym prawdy ). Panowie pozostawili zworkę miedzy L1 L2 i do L1(L2) podpieli fazę L1 a do L3 na płycie podpieli fazę L2. Czy takie połączenie również jest poprawne? Nigdy nie miałem płyty, jednak jeżeli zacisk L3 jest "w powietrzu" to płyta będzie trochę ograniczona prądowo.

1 4
  • #2 29 Lut 2016 20:10
    zyzy52
    Poziom 26  

Jeżeli panowie mieli w zasięgu 3 fazy, to powinni zdjąć zworkę między L1 i L2 i podłączyć tam dwie fazy, gdyż przy takim połączeniu, jak oni to zrobili, powinien być zastosowany przewód 4mm². W płytach indukcyjnych przeważnie nie podłącza się trzeciej fazy, co można zobaczyć na schematach w instrukcji podłączenia.
    Jeżeli będziesz wymieniał esy na potrójny, to zostaw 16B, gdyż przewód 2,5mm² powinien być takim zabezpieczony.

0
  • #3 01 Mar 2016 11:40
    Linksiq
    Poziom 9  

Wczoraj widziałem u znajomego podłączenie innej płyty i ma tak jak pisałem L1->L1, L2->L2, L3 niepodpięte. Przewodem OW 5x2,5 z czego jeden przewód niewykorzystany zaizolowany. Niestety zastosowanie 4mm2 w moim przypadku mija się z celem, gdzie doprowadzenie jest 2,5mm2. Co z tym zrobić, przepiąć to na l1 do l1 i l2 do l2? Według mnie na schemacie tak powinno być i wtedy jest według sztuki i instrukcji gdzie przy takim podłączeniu wymagane jest 2,5mm2. A co do piekarnika to zostawić czy również pocynować końcówki lub zarobić tulejkę HI i podpiąć bezpośrednio do puszki 3f?

0
  • #4 01 Mar 2016 16:21
    zyzy52
    Poziom 26  

Zmień, bo tak nie może zostać. Usuń zworkę i podłącz jak pisałeś.
    Jeżeli podłączysz piekarnik do puszki, do nie wykorzystanej fazy, to nie cynuj końcówek, tylko zaciśnij tulejki i dobrze dokręć styki.
    Sam zrobił byś to lepiej.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Mar 2016 17:54
    Linksiq
    Poziom 9  

Być może, ale moje uprawnienia sep skończyły się 10 lat temu, a do gwarancji potrzebna jest pieczątka.

0