Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogeny - Halogeny montowane w puszkach osadzonych w suficie

jarooooo3 01 Mar 2016 20:26 11589 76
  • #31 01 Mar 2016 20:26
    bartek_p
    Poziom 31  

Autor pytał o halogeny, a nie o LEDy.
    Z LEDami można jeszcze coś kombinować, ale tradycyjnych halogenów bym tam nie założył.

• #32 01 Mar 2016 20:28
    leszek_n
    Poziom 12  

Dzień dobry.

Wydaje mi się, że w wątku przebija już wiara, że da się zrobić. Sądzę, że to najważniejsze. Teraz jak?

Myślę, że chociaż "gary", - to jednak bez jakiejś puszki nie było by właściwie.
    Jest też informacja, że tylko LED, ale nie dopowiedziane przy tym, że trzeba by chyba kombinować, by całość była zasilana z 12V lub w żarówkach przetwornice i wtedy większe i bardziej grzejące się (niestety nie znam i nie potrafię wyobrazić sobie 70 diod (230/3,2) w malutkiej żarówce - a może jednak takie są i wtedy dla autora wątku tylko lepiej).

Gdybym miał problem u siebie już w tym stanie jak ma autor (przypuszczam, że ma to "zaplanowane" na 230V) to jednak najbardziej szukałbym rozwiązań na 230V. - A więc halogeny. Myślę, że te "gary" i przy tym możliwość odpowiedniego "podziurawienia" puszek (dla wentylacji) może być rozwiązaniem problemów.

Jakieś halogeny, które wpadły mi pierwsze u wujka Google: http://www.luxmarket.pl/zarowka-projekcyjna-230v-jcdr-gy53-50w.. Są też oprawki. Ale jak pisałem wcześniej w pierwszym rzędzie poszedłbym do hurtowni/sklepów na wizję.

Jest jeszcze jeden problem - koszty. Rozwiązań może być wiele, ale każde pociąga za sobą koszty instalacji i potem koszty eksploatacji (chociażby ceny żarówek i przyszła perspektywa ich zakupu lub nie). W krańcowym przypadku może być korzystniej "zburzyć stare i zrobić nowe", ale to musi autor.

Pozdrawiam.
    Leszek_n

P.S. Postów #30 i #31 nie były gdy zaczynałem pisać. - Tak dla usprawiedliwienia się :D

• #33 01 Mar 2016 20:36
    mawerix123
    Poziom 37  

elpapiotr napisał:
    Koronka nie wystarczy ?

Oczywiście wystarczy ale otwór po wierceniu w takim materiale może się znacząco różnić od tego jaki chcemy osiągnąć, wykończenie tynkiem takiego otwory też będzie ciekawe to jak montowanie gniazda czy włącznika w otwór w ścianie ;)

• #35 01 Mar 2016 21:59
    jarooooo3
    Poziom 6  

Szanowni,

Już miałemm dzwonić do elektryka z informacją o nagrodzie a tutaj jednka pojaiwło się sporo postów, że jednak się da to jakoś zrobić, ba niektórzy nawet już tak mają zrobione. Nieniejszym chciałem zapytać czy "od biedy" dopuszczalne będzie przedziurawienie puszki od strony komory w pustaku stropowym i umieszczenie w niej na przykład Oprawki podtynkowa POLUX SOUTH OPAL-IQA92S2

http://www.sanico.com.pl/oprawka-podtynkowa-p...pal-iqa92s2-2in1-srebrna-szczotkowana-kwadrat

i włożenie do oprawy żarówki:

Reflektor LED POLUX GU10 SMDWW 200 lumenów

http://www.sanico.com.pl/polux-gu10-220-240v-smdww-200lm-ciepla-biala-203

Czy taki zestaw oddając częściowo ciepło do komoru pustaka stropowego może stanowić jakiekolwiek zagrożenie czy nie?

• #36 01 Mar 2016 22:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ciekawe, jak będą się opierać końce sprężynek o boczne ściany puszki :D

• #37 01 Mar 2016 22:13
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

elpapiotr napisał:
    Ciekawe, jak będą się opierać końce sprężynek o boczne ściany puszki
    Wywalasz te 'łapki' i montujesz na śrubki.

Widziałem takie coś w schodowym oświetleniu, tam też ktoś dał puszki i później okazał się kłopot.

• #38 01 Mar 2016 22:22
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Chyba zakrzywionym śrubokrętem :D

• #39 01 Mar 2016 22:47
    djlukas
    Poziom 27  

elpapiotr napisał:
    Ciekawe, jak będą się opierać końce sprężynek o boczne ściany puszki

Jutro zrobię zdjęcia jak to wygląda. Sprężynki mają wystarczającą siłę aby przytrzymać oprawkę. Mam szklane oprawki, które więcej ważą niż zwykłe i nic jeszcze nie wypadło.

• #40 01 Mar 2016 23:14
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

elpapiotr napisał:
    Chyba zakrzywionym śrubokrętem
    Oj słabą masz wyobraźnię.

Długim i po lekkim skosie, przecież śrubki wkręcasz na samym brzegu.

• #41 01 Mar 2016 23:32
    leszek_n
    Poziom 12  

Dzień dobry.

W zasadzie na pytania autora #35 już dawałem odpowiedź twierdzącą, ale sądzę, że chyba da się znaleźć jeszcze lepsze elementy niż w linkach #35. Przy tych podanych mam obawy czy jednak wystarczy "światła". - 200lm to trochę "cienko" (tak mi się wydaje, - ale może o to chodzi). Poza tym te wymiary ... - Czy nie ma mniejszych?

Moim zdaniem najważniejsze jest nagrzewanie i odprowadzanie tego ciepła. Generalnie nie można dopuszczać by "pod odwróconym kubkiem" (to te oprawki w suficie) było jakiekolwiek źródło ciepła - nawet bardzo małe. - Musi być zrobiona wentylacja, - najlepiej naturalna. W omawianym wątku przewodnictwo cieplne chyba będzie słabe lub wręcz żadne, a więc pozostaje konwekcja - czyli muszą być dziury w puszkach do stropu. - Strop będzie wystarczającą chłodnicą.

Odpowiadając zaś na kilka wypowiedzi, że "w puszkach nie montuje się żarówek" to prowokacyjnie zapytam: - Dlaczego nie? - Jeżeli zagwarantują bezpieczeństwo, potrzeby użytkownika i znajdzie się ktoś kto te potrzeby zrealizuje - to co?

Pozdrawiam.
    Leszek_n

• #42 01 Mar 2016 23:40
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

WędkarzStoLica napisał:
    Oj słabą masz wyobraźnię.

Naprawdę ? Z moją wyobraźnią jednak nie jest tak źle :

Halogeny - Halogeny montowane w puszkach osadzonych w suficie Halogeny - Halogeny montowane w puszkach osadzonych w suficie Halogeny - Halogeny montowane w puszkach osadzonych w suficie

• #43 01 Mar 2016 23:42
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

Akurat ten model z ruchomym światłem stwarza spory problem :) Ale też pewni by się udało.

Tam była zwykła oprawa.

• #44 01 Mar 2016 23:48
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

leszek_n napisał:

Odpowiadając zaś na kilka wypowiedzi, że "w puszkach nie montuje się żarówek" to prowokacyjnie zapytam: - Dlaczego nie? - Jeżeli zagwarantują bezpieczeństwo, potrzeby użytkownika i znajdzie się ktoś kto te potrzeby zrealizuje - to co?

Pozdrawiam.
    Leszek_n

A odprowadzanie ciepła halogenu oraz jego żywotność z tym związana? Zamontować żeby świeciło to nie wszystko drogi kolego.

Pomijam fakt, że wsadzenie halogenu do puszki przeznaczonej pod osprzęt pachnie raczej partactwem niż profesjonalizmem.

• #46 01 Mar 2016 23:58
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

elpapiotr napisał:
    Naprawdę ?
    Bo na linku
    jarooooo3 napisał:
    umieszczenie w niej na przykład

No nieważne, w każdym razie musi kupić takie żeby dało się zamontować.

• #47 02 Mar 2016 00:01
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ehhh.
    A jak żonie/narzeczonej czy komuś tam się nie spodoba, tylko inne ?
    Po co naginać fakty, gdy

Łukasz-O napisał:
    wsadzenie halogenu do puszki przeznaczonej pod osprzęt pachnie raczej partactwem niż profesjonalizmem.

• #48 02 Mar 2016 00:19
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

elpapiotr napisał:
    A jak żonie/narzeczonej czy komuś tam się nie spodoba, tylko inne ?
    Skoro się innych nie da zamontować to co pozostaje? :D Wymienić żonę :)

A tak na poważnie, łapki nie będą trzymać w takim suficie i niezależnie czy jest puszka czy jej nie ma. Znaczy, trzymać będzie, ale słabo. Pozostaje chyba tylko montaż na śrubki, lub jakiś inny patent. Trzeba by było podkuć i zrobić miejsce na te łapki/sprężynki żeby miały za co zahaczyć.

• #49 02 Mar 2016 00:39
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Wystarczy zastosować odpowiedni osprzęt do panujących warunków, co w dzisiejszych czasach nie jest problemem. Problemem są złote rączki.

• #50 02 Mar 2016 00:47
    leszek_n
    Poziom 12  

Dzień dobry.

Łukasz-O napisał:
    A odprowadzanie ciepła halogenu oraz jego żywotność z tym związana? Zamontować żeby świeciło to nie wszystko drogi kolego.

Pomijam fakt, że wsadzenie halogenu do puszki przeznaczonej pod osprzęt pachnie raczej partactwem niż profesjonalizmem.

Proszę bez manipulacji. Proszę o odczytanie jednego akapitu wcześniej.
    leszek_n napisał:
    Moim zdaniem najważniejsze jest nagrzewanie i odprowadzanie tego ciepła. Generalnie nie można dopuszczać by "pod odwróconym kubkiem" (to te oprawki w suficie) było jakiekolwiek źródło ciepła - nawet bardzo małe. - Musi być zrobiona wentylacja, - najlepiej naturalna. W omawianym wątku przewodnictwo cieplne chyba będzie słabe lub wręcz żadne, a więc pozostaje konwekcja - czyli muszą być dziury w puszkach do stropu. - Strop będzie wystarczającą chłodnicą.

O niczym nie zapomniałem. Jeżeli tego akapitu kolega nie zakwestionował jako błędny to dlaczego kwestionowany jest następny będący implikacją wcześniejszego. W implikacji z Prawdy nie może wynikać Fałsz.

Mówiąc inaczej i krócej w problemie analizowanym w wątku są warunki na to by zapewnić chłodzenie. - Chyba, że jest coś o czym autor nie napisał.

Jeżeli zaś chodzi o partactwo, to partactwem nie jest INNE przemyślane (jeszcze raz - przemyślane) wykorzystanie CZEGOŚ z zachowaniem wymagań bezpieczeństwa i przy dobrej robocie, tylko niedbały montaż, konstrukcja bez uwzględnienia praw fizyki, itd.

Pozdrawiam.
    Leszek_n

P.S. Gdy zaczynałem pisać, nie było #49. A tu Kolega Łukasz_O sam sobie odpowiedział. "Złote rączki". - Otuż to.

• #51 02 Mar 2016 06:41
    polaklbn
    Poziom 23  

WędkarzStoLica napisał:
    Widziałem takie coś w schodowym oświetleniu, tam też ktoś dał puszki i później okazał się kłopot.

Schodowe oświetlenie ma zwykle formę 12VDC o małej mocy a sprężynki o których piszesz wyglądają tak:
    I jeszcze nigdy nie okazał się kłopot. Kłopot okazywał się, kiedy klient uzgodnił ze mną oprawy przyklejane, a przywiózł par€ miesięcy później takie. Płacz i zgrzytanie zębów w momencie kucia otworów w pomalowanej na gotowo ścianie.

• #52 02 Mar 2016 19:05
    bartek_p
    Poziom 31  

Panowie, co innego lampka led 1,2 W do podświetlenia schodów, a co innego halogen wiszący komuś nad głową.

Nagrzeje się to to do temperatury takiej, że:
    - zapali się coś i spali się całą chata
    -zmięknie puszka i oprawka wypadnie komuś na głowę ( i go zabije)
    -nic się nie stanie ( to też jest możliwe),
    \ale bardziej możliwe są dwie pierwsze opcje.
    Twój dom, Twoja sprawa, Ty będziesz za to odpowiedzialny.

Za wszelką cenę chcesz uzyskać potwierdzenie swojej teorii i jak tylko ktoś rzuci cień szansy na to że się to powiedzie to będziesz zadowolony.
    Puszka do osprzętu elektrycznego jest do osprzętu elektrycznego, nie na tu nad czym rozmyślać.

Zacznij od wywalenia tych puszek, potem się zastanów jaką lampę kupić żeby zasłonić powstałe dziury. Jak się żonie któraś spodoba, to kup, załóż i zapomnij.

• #53 02 Mar 2016 22:18
    leszek_n
    Poziom 12  

Dzień dobry.

1. Jeżeli podano wszystkie dane zadania (dane wejściowe/brzegowe) i nakreślono spodziewany wynik to nic więcej nie trzeba poza umysłem człowieka/konstruktora by móc rozwiązać problem.
    2. Człowiek może zrobić wszystko, tylko musi mieć czas i pieniądze.

Powyżej, to są prawdy absolutne.

Bartek_p podał dane, autor ma głowę (i nasze podpowiedzi), czas i pieniądze, a więc nic więcej nie trzeba by rozwiązać problem.
    Dziwi mnie

bartek_p napisał:
    Zacznij od wywalenia tych puszek, potem się zastanów jaką lampę kupić żeby zasłonić powstałe dziury. Jak się żonie któraś spodoba, to kup, załóż i zapomnij.

Ile wytrzymują puszki można przeczytać (chyba 650C). - Są niepalne, a beton też.
    Nic nie wyleci bo druty utrzymają. Jeżeli trzeba coś podkuć, to należy tak zrobić.

Najważniejsze to znać zagrożenia. Jeżeli zagrożenia (dane wejściowe) są znane to dalej powinna działać "makówka" na karku.

Żeby było jasne. - Na pewno nie popieram montażu na ślepo bez przeliczeń. Nie zgadzam się jednak na dyskwalifikację rozwiązań "dla zasady".

Pozdrawiam.
    Leszek_n

• #54 03 Mar 2016 08:59
    jarooooo3
    Poziom 6  

bartek_p napisał:
    Panowie, co innego lampka led 1,2 W do podświetlenia schodów, a co innego halogen wiszący komuś nad głową.

Nagrzeje się to to do temperatury takiej, że:
    - zapali się coś i spali się całą chata
    -zmięknie puszka i oprawka wypadnie komuś na głowę ( i go zabije)
    -nic się nie stanie ( to też jest możliwe),
    \ale bardziej możliwe są dwie pierwsze opcje.
    Twój dom, Twoja sprawa, Ty będziesz za to odpowiedzialny.

Za wszelką cenę chcesz uzyskać potwierdzenie swojej teorii i jak tylko ktoś rzuci cień szansy na to że się to powiedzie to będziesz zadowolony.
    Puszka do osprzętu elektrycznego jest do osprzętu elektrycznego, nie na tu nad czym rozmyślać.

Ja nie widzę tutaj cienia szansy a raczej to, że niektórzy tak już zrobili/robią. Ty piszesz że się stopi puszka, ktoś inny, że wytrzyma do 650C a skoro będzie ciepło mogło uchodzić do komory pustaka stropowego to gdzie tu w ogóle opcja stopienia puszki?. Ja nie twierdzę, ze montowanie halogenów w puszkach to super pomysł ale tak zrobił puszki „fachura” i wątek jest po to, żeby znaleźć z tego optymalne wyjście. Wiadomo, najłatwiej jest powiedzieć zburz i postaw od nowa. Jak mawiał mój nauczyciel na warsztatach – Masz łeb i ch..j to kombinuj ;-)

Pozdrawiam

• #55 04 Mar 2016 16:47
    djlukas
    Poziom 27  

Zrobiłem dziś dla was dwugodzinny test. Wsadziłem oprawkę z led 6.5W oraz halogen 50W do puszki instalacyjnej. Podłączyłem miernik z pomiarem temperatury i wsadziłem sondę do środka puszki. Oto wyniki po dwóch godzinach pracy:
    LED

Halogen

Więc o jakim stopieniu puszki ktoś tu pisze.

• #56 04 Mar 2016 18:17
    polaklbn
    Poziom 23  

djlukas napisał:
    Zrobiłem dziś dla was dwugodzinny test. Wsadziłem oprawkę z led 6.5W oraz halogen 50W do puszki instalacyjnej. Podłączyłem miernik z pomiarem temperatury i wsadziłem sondę do środka puszki. Oto wyniki po dwóch godzinach pracy:
    LED

Halogen

O ile temperatura będzie wyższa jeśli puszki zostaną szczelnie obsadzone? Tutaj mierzyłeś temperature w odsłoniętej z każdej strony puszce...

• #57 04 Mar 2016 19:00
    djlukas
    Poziom 27  

polaklbn napisał:
    O ile temperatura będzie wyższa jeśli puszki zostaną szczelnie obsadzone?

Bez pomiaru strzelam, że nie więcej jak 50st.

• #58 04 Mar 2016 19:41
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Puszka po czasie skruszeje i się rozpadnie. Diametralnie spadnie również żywotność halogena (brak chłodzenia).

• #59 04 Mar 2016 19:46
    karolark
    Poziom 40  

djlukas napisał:
    LED

Halogen

Jak zasilany jest ten halogen 50W? 0,127mA to jak ma się do 50W

• #60 04 Mar 2016 19:51
    djlukas
    Poziom 27  

Kolego to jest temperatura 127stC