Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogeny - Halogeny montowane w puszkach osadzonych w suficie

29 Lut 2016 12:41 16449 76
  • Poziom 7  
    Witam,

Mam w betonowym suficie osadzone cztery puszki elektryczne z wychodzącymi przewodami do montażu halogenów. Mam pytanie czy w takich puszkach montuje się zwykłe oprawki halogenów LED jak w suficie GK czy może są jakieś specjalne z innym mocowaniem?
  • OptexOptex
  • Moderator
    Lampy do mocowania w g/k potrzebują 10 cm przestrzeni. Zamieść zdjęcie puszek jakie masz.
  • Poziom 7  
    To sa takie puszki jak na załączonym zdjęciu

• Moderator
    To są puszki instalacyjne, w nich są łączone przewody (pomijam już pytanie kto takie cudaczne ich umiejscowienie wymyślił) i w żadnym wypadku nie służą do montażu lamp. Poza tym, przecież coś na powierzchni suficie będzie. Tynk?
  • Poziom 7  
    To zdjęcie było robione wczesniej. Teraz są już obsadzone w tynku. jest jak jest. Tak mi zrobił elektryk. Tam wychodzą normalnie rpzewody jak na lampe. Pytanie brzmi jakiego typu halogeny mozna w tych puszkach zamocować? Czy takie same jak w otworach GK czy może sa jakieś specjalne, które mają bardziej dopasowane mocowania.
  • Poziom 29  
    Żadnych halogenów w tych puszkach nie wolno Ci zainstalować.
    W najlepszym przypadku stopisz puszkę, w najgorszym - sam sobie odpowiedz.

Wiszącą lampę możesz zamontować, kto miał pomysł na takie puszki na suficie?

Elektryk jak rozumiemy na zasadzie elektryk - tynkarz - malarz - tapeciarz - hydraulik w jednym?
  • Poziom 23  
    jarooooo3 napisał:

W tych puszkach jedyne oświetlenie jakie możesz zrobić to założyć łączniki z podświetleniem... Kabaret...

Nie, przepraszam. Jeśli to głęboka puszka możesz włożyć zasilacz 12VDC i zastosować oczka tj. stosuje się do podświetlania stopni.
  • Poziom 7  
    Ok to co proponujecie. Widziałem u znajomych lampki zamontowane w suficie ( niepodwieszanym) więc pytanie czy powinny być inne puszki czy co? czy w ogóle się tak nie powinno robić? ktoś u nich jakoś to zrobił i nie słyszałem zeby się coś stopiło.

• Poziom 26  
    Google,oprawy halogenowe sufitowe,grafika/i wybieraj.Oczywiście nawierzchniowe.
  • OptexOptex

• Poziom 26  
    Czy ta oprawa jest nawierzchniowa? W co kolega ją wpuścić ?
  • Poziom 24  
    O kurde takiego zastosowania puszek instalacyjnych jeszcze nie widziałem. Nagroda Darwina. Gdyby nie murowana ściana po lewej stronie bym pomyślał że autor postu robi sobie z nas jaja i specjalnie odwrócił zdjęcie.

• Poziom 26  
    rafi84 napisał:
    O kurde takiego zastosowania puszek instalacyjnych jeszcze nie widziałem. Nagroda Darwina. Gdyby nie murowana ściana po lewej stronie bym pomyślał że autor postu robi sobie z nas jaja i specjalnie odwrócił zdjęcie.

Swego czasu miało się troszeczkę w przepisach zmienić, lampy miały mieć wtyki a w suficie miały być montowane gniazda dedykowane do określonego typu lamp.
    Może montujący instalację chciał to tak wykonać.
  • Poziom 24  
    qadam12 napisał:
    lampy miały mieć wtyki a w suficie miały być montowane gniazda dedykowane do określonego typu lamp.

A mógłbyś mi takowe pokazać bo kurde za młody jestem i w życiu nie widziałem takowych systemów montowanych bezpośrednio w beton.

qadam12 napisał:
    Może montujący instalację chciał to tak wykonać.

No ale to to jest czysta fuszerka bez możliwości instalacji w tym czegokolwiek co świeci.

Chyba że sufit nie będzie podwieszany i gość chciał uniknąć wystającego przejścia do następnej lampy i dlatego wymyślił sobie puszki a w sufit będzie montować zwykłe wiszące albo nawierzchniowe oprawy.

• Poziom 26  
    A skąd kolega wie że wykonawca chciał tam zamontować cokolwiek co świeci?Może to jest przygotowane pod lampy nawierzchniowe.Tego możemy dowiedzieć się tylko od tego co to wykonał.Tylko dlaczego on nie kończy swojej roboty?
  • Poziom 24  
    qadam12 napisał:
    A skąd kolega wie że wykonawca chciał tam zamontować cokolwiek co świeci?

a no stąd
    jarooooo3 napisał:
    Mam pytanie czy w takich puszkach montuje się zwykłe oprawki halogenów LED jak w suficie GK czy może są jakieś specjalne z innym mocowaniem?

qadam12 napisał:
    Może to jest przygotowane pod lampy nawierzchniowe.Tego możemy dowiedzieć się tylko od tego co to wykonał.Tylko dlaczego on nie kończy swojej roboty?

no właśnie pisałem
    rafi84 napisał:
    Chyba że sufit nie będzie podwieszany i gość chciał uniknąć wystającego przejścia do następnej lampy i dlatego wymyślił sobie puszki a w sufit będzie montować zwykłe wiszące albo nawierzchniowe oprawy.
  • Poziom 7  
    Słuchajcie, dam nagrode mojemu elektrykowi bo ja powiedziałem że chce lampki w suficie ( swoją drogą zapyta znajomych jak oni mają to zrobione) a on powiedział że nie ma problemu i zrobił jak zrobił. Takie natynkowe lampki , które kolega podał to ja podziękuję bo obudowa większa od lampki. Poszukam jakichś mały plafonów chyba. Swoją drogą chciałem zapytać o to z poniżego linku. Oprawa podtynkowa czy mam rozumieć że jednak coś sie da zamocowac w suficie czy jak? Bo słowo podtynkowa nie określa chyba że jest to do GK.

http://www.lampadina.com.pl/lampy/oprawy-podt...m-oprawa-podtynkowa-ip-20-astro-lighting.html
  • Moderator
    jarooooo3 napisał:
    Słuchajcie, dam nagrode mojemu elektrykowi bo ja powiedziałem że chce lampki w suficie ( swoją drogą zapyta znajomych jak oni mają to zrobione) a on powiedział że nie ma problemu i zrobił jak zrobił.

Niech teraz zlikwiduje puszki, zrobi sufit podwieszany i będziesz miał lampki. Najtaniej.

Dodano po 2 [minuty]:

jarooooo3 napisał:
    Swoją drogą chciałem zapytać o to z poniżego linku. Oprawa podtynkowa czy mam rozumieć że jednak coś sie da zamocowac w suficie czy jak? Bo słowo podtynkowa nie określa chyba że jest to do GK.

http://www.lampadina.com.pl/lampy/oprawy-podt...m-oprawa-podtynkowa-ip-20-astro-lighting.html

Rodzaj: Lampy do sufitów Wymiary: wysokość: 100 szerokość: 100 głębokość: 145mm
    Coś Ci to mówi? Minimum 15 cm głębokości dziura w suficie. Ciekawe, czy kierownik budowy pozwoli dziurawić strop.
  • Admin Elektroenergetyka
    retrofood napisał:
    Minimum 15 cm głębokości dziura w suficie. Ciekawe, czy kierownik budowy pozwoli dziurawić strop.

Dziury już ma ;)
  • Poziom 17  
    @jarooooo3
    oprawy downlight natynkowe dostępne są także w mniejszych obudowach
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens. [retrofood]
    A rzeczywiście pomysł z puszkami cudaczny, zastosował puszki fi 60 pogłębiane a szkoda że nie fi 80, wtedy te oprawy które znalazłeś by weszły. Tylko jak z temperaturą ?.
  • Poziom 27  
    serwisor napisał:
    Żadnych halogenów w tych puszkach nie wolno Ci zainstalować.
    W najlepszym przypadku stopisz puszkę, w najgorszym - sam sobie odpowiedz.

To nich kolega powie do ilu stopni nagrzewają się halogeny ewentualnie ledy? Bo te puszki wytrzymują 650stC

Ja także montowałem oprawy halogenowe w takich puszkach (ale nigdy w płycie bym nie wiercił). Mam nawet u siebie tak zamontowane na zewnątrz pod tarasem w styropianie 15cm. Tylko, że do puszki pogłębianej dołożyłem dystansy, żeby się wszystko zmieściło w sumie ponad 100mm głębokości). Są oprawy które mają średnicę montażu 60mm taką jak puszka.
  • Poziom 12  
    Dzień dobry.

Niezależnie od tego co napisano w tym wątku (narzekanie na montażystę, nierozwaga autora, niebezpieczeństwo, itd, itp) uważam, że jeżeli puszki nie są mniej niż fi60x60 to da się zrobić co chce autor bez nadmiernego niebezpieczeństwa - (przez nadmierne niebezpieczeństwo rozumiem niebezpieczeństwo większe niż gwarantują to wszelakie standardowe instalacje i użytkowe źródła światła).

Mam przecież w domu zainstalowane halogeny w otworze fi55 (przy czym te są odkryte), ale u syna widzę w szafkach kuchennych wiszących w płytach szafek zamontowane lampki (nie są odkryte).

Wiem, że oponenci zaczną mnie teraz wypytywać i zarzucać, że to co wymieniłem to na napięcie X i prąd Y, kolejny przykład wymaga przetwornicy, jeszcze inny czegoś następnego, itd. Od razu odpowiadam - dla chcącego nic trudnego. Gdybym miał przypadek autora - poradziłbym sobie (oczywiście z zachowaniem niezbędnego bezpieczeństwa - bez lepienia "na ślinę").

Moim zdaniem sprawa wymaga zajrzenia do kilku hurtowni oraz dużych sklepów/marketów i porozmawiania w nich. Myślę, że w tym wypadku to najlepsza metoda.
    Np. ja w pierwszym rzędzie poszedłbym do hurtowni Dorian, którą mam o 500 m (Legionowo). Kolega z W-wy, też daleko tu nie ma, ale na pewno też znajdzie ich "nieskończoność" w W-wie.

Dodam jeszcze - osobiście nie odrzucam rozwiązań, które wymagają jakiegoś dodatkowego pomysłu lub dodatkowej pracy. Możliwe, że tutaj też to będzie potrzebne.

Pozdrawiam.
    Leszek_n
  • Poziom 38  
    jarooooo3 napisał:
    Takie natynkowe lampki , które kolega podał to ja podziękuję bo obudowa większa od lampki

Więc poszperałem i może to koledze przypadnie do gustu.

https://www.zapalswiatlo.com/pl/oprawy-led-su...prawa-led-zestaw-do-puszki-fi60-3-kolory.html
  • Specjalista elektryk
    jarooooo3 napisał:

jarooooo3 napisał:

Autorze tematu, te puszki są tam potrzebne jak wrzód na d..... Jest to sufit stały zbudowany z pustaków stropowych. Na całej długości jest gar czyli wolna przestrzeń. Po co ładować coś co jest niepotrzebne i może się stopić. Wystarczające chłodzenie zapewni wolna przestrzeń. Oprawa oświetleniowa będzie lepiej się trzymać na łapkach na tym pustaku jak w puszce. Należy tylko poprawić wprowadzenie przewodów do powstałego otworu aby nie kolidowały z oprawą i po sprawie. Jeżeli kolega chce mieć jednak ładne wykończenie sufitu to można zastosować same pierścienie dystansowe do puszek np. Simetu.
  • Poziom 38  
    .Jack napisał:
    Oprawa oświetleniowa będzie lepiej się trzymać na łapkach na tym pustaku

Nie powiedział bym że będzie pewne zamocowanie szczególnie jeśli dodatkowo jest tynku nadmiernie, precyzja wywierconego otworu też będzie niedokładna.
  • Moderator Energetycy
    mawerix123 napisał:
    Nie powiedział bym że będzie pewne zamocowanie szczególnie jeśli dodatkowo jest tynku nadmiernie, precyzja wywierconego otworu też będzie niedokładna.

Koronka nie wystarczy ?
  • Poziom 10  
    W puszkach fi60 na suficie możesz zamontować tylko oświetlenie led. Nie polecam montowania halogenów. Jest wiele opraw ledowych na takie puszki ale stosowane one są na schodach lub podświetlenie korytarzy. Pozdrawiam
  • Moderator Energetycy
    Sam jesteś korytaż :P
  • Poziom 27  
    dinoant napisał:
    W puszkach fi60 na suficie możesz zamontować tylko oświetlenie led. Nie polecam montowania halogenów. Jest wiele opraw ledowych na takie puszki ale stosowane one są na schodach lub podświetlenie korytaży. Pozdrawiam

Nie zgodzę się z tobą. Ja mam właśnie takie oprawki i bez problemu mam je w puszkach pomontowane.