Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny włącznik odkurzacza lub ip.

niedzwiedzki 29 Feb 2016 12:57 6531 4
    niedzwiedzki
    Level 10  
    Bardzo proszę o podanie schematu automatycznego włącznika odkurzacza lub dmuchawy przy załączeniu szlifierki lub wiertarki.

Bardzo dziękuje za pomoc.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    antek1cza
    Level 31  
    niedzwiedzki wrote:
    automatycznego włącznika odkurzacza lub dmuchawy przy załączeniu szlifierki lub wiertarki
    nie za bardzo rozumiem pytanie, warto sprecyzować o co chodzi np. mają włączać się dwa-trzy urządzenia w tym samym czasie, z opóźnieniem, mają moc taką a taką , czy włączanie przewodowe-bezprzewodowe, na powietrzu w pomieszczeniu itp.
    jharlan
    Level 25  
    niedzwiedzki wrote:
    Bardzo proszę o podanie schematu automatycznego włącznika odkurzacza lub dmuchawy przy załączeniu szlifierki lub wiertarki.

Bardzo dziękuje za pomoc.

Wykorzystaj to:
    http://www.fif.com.pl/produkt/42/674
    Dijkstra
    Level 13  
    Heh - do doskonały pomysł, nigdy o tym nie pomyślałem, a zawsze mnie wnerwiało, że najpierw muszę włączyć odkurzacz, dopiero potem wejść na drabinę aby wywiercić otwór, a odkurzacz w tym czasie niepotrzebnie hałasuje. Myślę, że taki układ znalazłby zastosowanie przy wielu rodzajach prac.

Do rzeczy - wbrew pozorom zagadnienie nie jest takie proste, zwłaszcza jeśli układ ma działać w szerokim zakresie mocy pobieranej przez wiertarkę i nie wydzielać dużo ciepła przy pracy.

Rozwiązanie 1 (niezbyt eleganckie, ale zadziała): szeregowo z wiertarką rezystor 2 omy, równolegle z nim dwie diody 10A połączone w przeciwległych kierunkach. Na rezystorze po włączeniu wiertarki będzie się pojawiało napięcie zmienne około 0.7V o dziwnym kształcie, bo diody będą obcinały wierzchołki sinusoidy. Napięcie to można podać na jakiś wzmacniacz operacyjny i po odpowiednim obrobieniu sterować nim przekaźnik. Kiedyś wykonałem taki układ (służący zupełnie innym celom), wyszedł dość skomplikowany ale działał. Wada - przy większych mocach diody i rezystor grzeją się, do tego cały układ elektroniczny jest połączony galwanicznie z siecią 230V, niby można go tak podłączyć aby był od strony "0", ale rodzi do dodatkowe komplikacje, jeśli nie chcemy go niechcący podłączyć odwrotnie.

Rozwiązanie 2 - przekładnik prądowy: bierzesz jakiś transformatorek ze starego zasilacza (w małych zasilaczach wtykanych do gniazdka siedzą zazwyczaj transformatorki 6W). Za pomocą noża tapeciaka wycinasz uzwojenie pierwotne i zastępujesz je 1 -3 zwojami grubego drutu (ilość zwojów trzeba dobrać doświadczalnie). Przez to uzwojenie przepuszczasz prąd idący do wiertarki, dawne uzwojenie wtórne transformatorka podłączasz do transoptora, transoptorem sterujesz prosty układ na 1 -2 tranzystorach, który z kolei załącza przekaźnik, którym sterujesz odkurzacz lub dmuchawę. Wykonałem kiedyś taki układ i byłem z niego zadowolony. Schematu niestety nie posiadam, montowałem go "z głowy". Zaleta tego rozwiązania - nie grzeje się, a układ elektroniczny jest odseparowany galwanicznie od sieci 230V.

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie

Dodano po 11 [minuty]:

Istotnie Drodzy Panowie - przecież na rynku są "gotowce", można zastosować jeden z nich, chyba że koledze zależy na wykonaniu takiego układu samemu, w celach poznawczych. Zwłaszcza "gotowiec" z ostatniego linku podoba mi się (nie pomyślałem o użyciu triaka, a tu aż się o to prosi). Z drugiej strony - prąd przechodzi przez 4 diody połączone szeregowo, przy dużych mocach będą się grzały...