Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić czy sprzęt ma DLNA / edit. rozmowa o HTPC

Messey 29 Feb 2016 14:54 2466 9
    Messey
    Level 10  
    Witam.

Przymierzam się powoli do zakupu laptopa, a w dalszej perspektywie wymiany telewizora i stworzenie jakiejś sieci domowej aby bezproblemowo oglądać filmy z laptopa na tv (póki co przez pokój leci HDMI).
    Podstawowym kryterium przy wyborze laptopa wydaje mi się myśląc przyszłościowo zakup z opcją DLNA, która pozwoli mi na takie rozwiązanie. I tutaj od razu pojawia się problem - w jaki sposób mogę sprawdzić czy dany model posiada tą funkcję? Na stronach sklepów nigdzie nie ma takiej informacji, google też nie za wiele mi pomogło. Przy telewizorach wszystko ładnie jest opisane, ale przy laptopach nic nie ma... Jak to sprawdzić? Chyba, że jest to już norma i każdy laptop posiada tą funkcję?
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    Na laptopie po prostu instaluje się odpowiednie oprogramowanie - lub korzysta z systemowego jak np Windows media player.
    DLNA to trochę kulawy standard - lepiej jakby TV obsługiwał protokół cifs - np: Panasonic TX-47ASE650
  • Helpful post
    m.jastrzebski
    Level 39  
    Messey wrote:
    Witam.

Przymierzam się powoli do zakupu laptopa, a w dalszej perspektywie wymiany telewizora i stworzenie jakiejś sieci domowej aby bezproblemowo oglądać filmy z laptopa na tv (póki co przez pokój leci HDMI).
    Podstawowym kryterium przy wyborze laptopa wydaje mi się myśląc przyszłościowo zakup z opcją DLNA, która pozwoli mi na takie rozwiązanie. I tutaj od razu pojawia się problem - w jaki sposób mogę sprawdzić czy dany model posiada tą funkcję? Na stronach sklepów nigdzie nie ma takiej informacji, google też nie za wiele mi pomogło. Przy telewizorach wszystko ładnie jest opisane, ale przy laptopach nic nie ma... Jak to sprawdzić? Chyba, że jest to już norma i każdy laptop posiada tą funkcję?

DLNA to protokol komunikacji. Kwestia oprogramowania na nim. Rowniez dobrze moglbys zapytac czy komputer ma funkcje www albo email.
    Messey
    Level 10  
    No wtope zaliczylem ;) czytalem o wmp albo serviio, ale myslalem ze do tego laptop musi miec jakies cos takiego jak dlna... innymi slowy mozna powiedziec, ze kazdy laptop z wifi ma dlna (po zainstalowaniu odpowiedniego programu), dobrze rozumiem? Zmylilo mnie to, ze na niektorych laptopach jest naklejka DLNA, nie sadzilem, ze chwala sie czyms co ma prawie kazdy.
    Ale jesli dobrze rozumiem, skoro moj kilkuletni juz laptop ma mozliwosc obslugi tej transmisji danych to wystarczy zrobic cos z telewizorem, ktory do najslabszych nie nalezy, ale byl kupiony juz jakis czas temu i nie ma nawet netu, nie mowiac o jakims smart tv. Czy jest moze jakas przystawka, dzieki ktorej moglbym polaczyc sie bezprzewodowo z tv? Interesuje mnie glownie przesylanie filmikow z laptopa i smartfonow (youtube - na zasadzie jak dziala to z ps4, czyli odpalenie na telefonie jakiegos filmiku i jednym kliknieciem puszczenie go w tv) oraz fajnie byloby gdyby mial ten sprzet wbudowana aplikacje netflixa.
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    Quote:
    ze kazdy laptop z wifi ma dlna (po zainstalowaniu odpowiedniego programu), dobrze rozumiem?
    Tak ale trzeba odróżnić strumieniowanie od rekodowania.
    Sprawnym serwerem DLNA jest PS3 Media Server.
    Problem z klientami DLNA w TV jest taki że czasem nie odtwarzają pewnych formatów plików.

Jeśli ma HDMI wolne to możesz dokupić Raspberry Pi 2 i z niego zrobić smarta XBMC (czy inny sprzęt HTPC).
  • Helpful post
    m.jastrzebski
    Level 39  
    Messey wrote:
    No wtope zaliczylem ;) czytalem o wmp albo serviio, ale myslalem ze do tego laptop musi miec jakies cos takiego jak dlna... innymi slowy mozna powiedziec, ze kazdy laptop z wifi ma dlna (po zainstalowaniu odpowiedniego programu), dobrze rozumiem? Zmylilo mnie to, ze na niektorych laptopach jest naklejka DLNA, nie sadzilem, ze chwala sie czyms co ma prawie kazdy.
    Ale jesli dobrze rozumiem, skoro moj kilkuletni juz laptop ma mozliwosc obslugi tej transmisji danych to wystarczy zrobic cos z telewizorem, ktory do najslabszych nie nalezy, ale byl kupiony juz jakis czas temu i nie ma nawet netu, nie mowiac o jakims smart tv. Czy jest moze jakas przystawka, dzieki ktorej moglbym polaczyc sie bezprzewodowo z tv? Interesuje mnie glownie przesylanie filmikow z laptopa i smartfonow (youtube - na zasadzie jak dziala to z ps4, czyli odpalenie na telefonie jakiegos filmiku i jednym kliknieciem puszczenie go w tv) oraz fajnie byloby gdyby mial ten sprzet wbudowana aplikacje netflixa.

Olej to dlna. Ma toto solidne problemy z fomatami i brakiem kompatybilnosci. Kazdy producent robi i wspuera to po swojemu.
    kup htpc. To maly komputer z hdmi, z dyskidm itp. Z andoidem, linuxem utp. Najepsze do tego jest oprogramowanie kodi (dawniej xbmc). Odworzy film z dysku lokalnego, z udostepnionego dysku na laptopie, z internetu i srylion innych. I nie bedzie wyvrzydzac jesli choszi o fomaty filmow. Samo sciagnie napisy do filmow, opis filmu czy co tam zechcesz.
    Messey
    Level 10  
    Popatrzyłem trochę na to i spodobało mi się. Jeśli dobrze rozumiem, to dzięki temu mam praktycznie kompa podpiętego pod tv... Rozwiązanie idealne - mógłbym wtedy wywalić stacjonarnego bo teraz służy mi praktycznie tylko do torrentów i odpalać je na tym htpc, który nie powinien mieć z tym żadnych problemów. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie - jak z poborem prądu w tego typu urządzeniach? Żeby potem rachunków o stówkę co miesiąc większych nie było. Rozumiem, że wyłączenie/włączenie z pilota jest w takich urządzeniach dostępne.
    Kolejne pytanie - stawiam na tym kompie windowsa, a do czego w ogóle potrzebne jest mi kodi? Rozumiem, że w tv będę miał na odpowiednim hdmi po prostu pulpit i z poziomu np. jakiejś bezprzewodowej klawiatury z touchpadem będę mógł nawigować tym jak na zwykłym komputerze, czyli odpalam torrenty, strony, filmy z dysku itp. Więc do czego jest kodi? :)
    I ostatnia sprawa - jak kształtuje się to cenowo, aby sprzęt był w miarę dobry do użytku domowego?
  • Helpful post
    m.jastrzebski
    Level 39  
    Messey wrote:
    Popatrzyłem trochę na to i spodobało mi się. Jeśli dobrze rozumiem, to dzięki temu mam praktycznie kompa podpiętego pod tv... Rozwiązanie idealne - mógłbym wtedy wywalić stacjonarnego bo teraz służy mi praktycznie tylko do torrentów i odpalać je na tym htpc, który nie powinien mieć z tym żadnych problemów. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie - jak z poborem prądu w tego typu urządzeniach? Żeby potem rachunków o stówkę co miesiąc większych nie było. Rozumiem, że wyłączenie/włączenie z pilota jest w takich urządzeniach dostępne.
    Kolejne pytanie - stawiam na tym kompie windowsa, a do czego w ogóle potrzebne jest mi kodi? Rozumiem, że w tv będę miał na odpowiednim hdmi po prostu pulpit i z poziomu np. jakiejś bezprzewodowej klawiatury z touchpadem będę mógł nawigować tym jak na zwykłym komputerze, czyli odpalam torrenty, strony, filmy z dysku itp. Więc do czego jest kodi? :)
    I ostatnia sprawa - jak kształtuje się to cenowo, aby sprzęt był w miarę dobry do użytku domowego?

Zuzycie pradu zalezy od tego co postawisz. istnieje cos takiego jak raspberry PI i mnostwo podobnyh rozwiazan. Ma toto wielkosc .... karty kredytowej. Bierze z 1W? W stresie! ;-) Generalnie w takich kopmuterkach siedza jakies ARMy, czyli cos jak wypasiona komorka. Mozesz szacowac ze zuzyje 1-2 kWh na miesiac. No 1 PLN generalnie. Czyli Nic.

Oczywiscie mozesz kupic takiego kompa z z najszybszym i7. Wtedy pewnie zuzycie bedzie ciut wieksze ;-)

Na takim raspberry Pi nie uruchmisz windowsów. Tego typu komputerki chodzi pod androidem, jakims dedykowanym obkrojonym linuxem itp. Dlatego Kodi.
    Kodi ma dobrze zrobione sterowanie z klawiatury poprzez skroty klawiszowe/komorki (szukaj apki Yatse np).
    Mozesz dokupic odbiorniki podczerwieni ktore z jednej strony odbieraj komendy z pilota na podczerwien, a z drugiej strony wygladaja i zachowuje sie jak.... .klawiatura. Szukaj np flirc.
    Ja mam 1 pilot od logiecha uniwersalny i obsluguje wszystko:TV, dekoder TV sat, DVD, i kopmuterek z kodi.Do podstawowych rzeczy nie potrzebuje klawiatury. Jak potrzebuje w kodi to robie to z komorki wspomniana apka.

Mozesz kupic komputerek z jakims celeronem 10W. Jakims atomem. Dolozyc do tego duzy dysk HDD, DVD. Bedziesz miał dysk sieciowy na dane, torrenty, DVD, itp. Mozesz do tego dolozyc karte z dekodertem telewizji satelitarnej, naziemnej. Co tam zechcesz ;-)
    Mozesz to wsadzic w ladna obudowe typu htpc i postawic kolo TV. Wszystko kwestia zasobnosi portfela.

Kodi bedzie 100x lepsze niz wbudowny w winzgroze soft typu windows media player. Serio.
    Messey
    Level 10  
    No to od DLNA do HTPC :)
    Dzięki wielkie za porady - poczytam o tym jeszcze, ale póki co czuję, że zamienię stacjonarnego na coś w tym stylu :) Ale to za kilka miesięcy.
    Póki co muszę wybrać laptopa, ale to już założę temat w odpowiednim miejscu.
    Dzięki za nową wiedzę.
    m.jastrzebski
    Level 39  
    Messey wrote:
    No to od DLNA do HTPC :)
    Dzięki wielkie za porady - poczytam o tym jeszcze, ale póki co czuję, że zamienię stacjonarnego na coś w tym stylu :) Ale to za kilka miesięcy.
    Póki co muszę wybrać laptopa, ale to już założę temat w odpowiednim miejscu.
    Dzięki za nową wiedzę.

Zeby nie bylo. Kodi odbierze strumien danych z czegos z DLNA ;-) Czyli jesli komorka np ma wbudowany serwer DLNA i bedzie w sieci lokalnej, to Kodi to zobaczy i odworzy jesli bedziesz chciał.

Zreszta Kodi potrafi "zagrac" media udostepnione w wiele mozliwych sposobów, nawet z serwera ftp o ile pamietam.

Przyklad z DLNA i jego kompatybilnosci. Jakis NAS ktorego posiadam ma serwer DLNA. Moje DVD potrafiło po sieć zagrać coś poprzez DLNA. Ale TYLKO pliki MKV. Plików avi już nie. Ktores inne tez potrafilo ale juz bez napisów. Czemu tak? Bo TAK :P Jak wsadziłem plik AVi na penie USB to odworzyl i nie narzekał.
    Sasiad miał XBOX'a chyba. Dla odmiany wpsierało ichnie formaty plików tylko. Napisów nie chciało w zaden sposob pokazac.