Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów

Emil19911991 29 Feb 2016 15:46 7134 16
 • Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów

  Witam.

  Chciałbym zaprezentować wzmacniacz wraz z ładowarką do telefonu, przeznaczony do samochodów mających stare radioodbiorniki.
  Posiadam samochód Łada 2107 wraz z radiem Unitra Skald 2. Jako że zależy mi na utrzymaniu samochodu w stanie jak najbardziej oryginalnym, zdecydowanie nie chciałem pozbywać się tej klimatycznej Unitry. Jednak jej możliwości napędzania dwóch głośników (używam dwóch głośników dwudrożnych Peiying 4 Ohm, max 60 W, 5,2”) są mizerne. Dodatkowo chciałem mieć możliwość posłuchania muzyki z odtwarzacza mp3 lub telefonu. Z tych powodów powstało opisywane urządzenie.

  Wzmacniacz zbudowany jest na układzie TDA7379 wg standardowej aplikacji z noty katalogowej. Może on wygenerować moc 2x38 W przy 4 Ohm. Nie zastosowałem przedwzmacniacza, gdyż bez niego wymagana przeze mnie głośność jest bez problemu osiągana. Wzmacniacz jest wyposażony w przekaźnik, który do wejścia wzmacniacza kieruje sygnał audio z radia bądź z przewodu zakończonego wtykiem jack 3,5 mm. Po włączeniu samego wzmacniacza przekaźnik nie jest zasilany i do wzmacniacza skierowany jest sygnał z kabla. Natomiast gdy zostanie włączone jeszcze radio – wówczas przekaźnik przełącza się, kierując do wzmacniacza sygnał z radia. Radio zostało przestrojone aby odbierało współczesne stacje.

  Często brakowało mi możliwości podładowania telefonu w aucie. Bateria szczególnie szybko rozładowuje się gdy słuchamy muzyki z podłączonego do wzmacniacza telefonu. Korzystając więc z okazji, wzmacniacz wyposażyłem w ładowarkę do telefonu, zrealizowaną na lm7805. Dzięki niej nie ma konieczności bawienia się w ładowarki pod samochodowe gniazdo 12 V i problemów z przeszkadzającymi kablami.  Obydwa przewody – z wtykiem jack oraz z micro USB wyprowadziłem w szufladce, która kiedyś była popielniczką. Teraz pełni rolę schowka na telefon oraz przewody. Włącznik wzmacniacza i ładowarki umieściłem w wolej zaślepce.

  Całość została zamknięta w obudowie Z54J. Użyłem gniazd i wtyków ATX, gdyż zapewniają pewne, wygodne i wysokoprądowe połączenia. Nie ma potrzeby stosowania szczelnej obudowy, gdyż wzmacniacz schowany jest w kabinie. Płytka PCB wraz z elementami zostały pokryte roztworem kalafonii w spirytusie. Radiator jest nieco za duży w stosunku do obudowy, lecz niestety taki musi być, bo mniejszy i ładniejszy okazał się być za mały.

  Z efektu końcowego jestem zadowolony. Jest to druga wersja wzmacniacza do mojego samochodu, pozbyłem się w niej kilku szczegółów które w poprzedniej wersji bardzo mnie denerwowały.

  Parę zdjęć z projektu:

  Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów Wzmacniacz audio z ładowarką USB do starszych samochodów

  W załączniku zamieszczam schemat oraz wzór płytki PCB.

  Pozdrawiam :)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Emil19911991
  Level 14  
  Offline 
  Emil19911991 wrote 161 posts with rating 314, helped 3 times. Live in city Lubin. Been with us since 2009 year.
 • #3
  prosiak_wej
  Level 38  
  Może się czepiam, ale nie ładowarkę do telefonu, tylko zasilacz. Układ kontroli ładowania jest w telefonie, a jemu wystarczy dać 5V. Natomiast zamiast 7805 proponowałbym zastosować przetwornicę step-down, nawet gotowy moduł. Przy 1A grzeje to się umiarkowanie i nie musi być nawet przykręcone do radiatora.
 • #4
  GanzConrad
  Level 25  
  Jeśli chodzi przetwornicę, temat dość popularny, kilka szczegółów pisałem tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15430435#15430435
  Zaoszczędzisz na prądzie z alternatora i radiatorze.
  Jeśli po podłączeniu telefonu pojawia Ci się informacja "wolne ładowanie" to poczytaj o podłączaniu pinów data w usb do zasilania poprzez dzielniki rezystorowe.
  LM7805 będzie wytracał znaczne ilości ciepła. Przy 12V(podczas postoju) i 1A to jest aż 7W (przy czym telefon pobiera tylko 5W), natomiast podczas będzie to więcej 8-9W.
 • #5
  Emil19911991
  Level 14  
  prosiak_wej wrote:
  Natomiast zamiast 7805 proponowałbym zastosować przetwornicę step-down, nawet gotowy moduł.


  GanzConrad wrote:
  Zaoszczędzisz na prądzie z alternatora i radiatorze.


  Zgadza się że jest to lepsze rozwiązanie, jednak zależało mi na prostocie i nie miałem tez czasu czekać na części do przetwornicy. Jeśli chodzi o sprawność to nie ma ona tutaj wielkiego znaczenia. Dla instalacji samochodowej jest bez różnicy czy układ ciągnie 5 czy 15 W. Radiator również daje radę, nawet przy lądowaniu prądem 1 A.

  GanzConrad wrote:
  Jeśli po podłączeniu telefonu pojawia Ci się informacja "wolne ładowanie" to poczytaj o podłączaniu pinów data w usb do zasilania poprzez dzielniki rezystorowe.


  Mój telefon ładuje się normalnie po podaniu napięcia jedynie na pin +5 V. Nawigacja również działa normalnie. W razie czego zawsze można dodać rezystory przy wtyku.
 • #6
  motomichu30
  Level 11  
  Żeby telefon/smartfon ładował się normalnie należy zewrzeć linie sygnałowe i połączyć z masą przez rezystor. Ja używam 2k2 w powerbanku i wszystko ładnie śmiga.
 • #7
  nici
  Moderator Chiptuning
  Emil19911991 wrote:
  napięcia jedynie na pin +5 V.


  Trzy telefony sony - xperia z, z1 , z2, z3 , z1c - żadna nie uruchomiła ładowania przy napięciu równym 5V ( zasilacz laboratoryjny ) . Co mnie swoją drogą bardzo zdziwiło.

  Oryginalna najmocniejsza ładowarka sony 2A daje na jałowym 5,96V
 • #9
  nici
  Moderator Chiptuning
  Wiem o czym mówisz, fakt faktem nie każdy telefon tego wymaga.
  Robiąc offtop napiszę iż Raspberry Pi2B pracuje na 5V . Jeśli podamy mu równe 5V to nie uzyskamy jego pełnej mocy ... Zasilacz sygnowany przez raspi daje 5,9 V ; )

  wiem wiem, czepiam się. Nie krytykujcie.
 • #10
  vwpassat
  Level 14  
  O raspberry dobrze wiedzieć :D. Wiem że huawei g6 ładuje się po podaniu na usb 5v bez zbędnych kompilacji, ale pad od ps4 nawet nie wykrywa ładowania bez zwarcia linii sygnałowych i podciągnięciu do masy
 • #11
  nici
  Moderator Chiptuning
  Raspi podczas zabawy z nim wiele pokazuje że teoria i praktyka to dwie rożne rzeczy ...

  Poruszałem temat na malinowo i masa nerdów się wypowiadała . Fakt, jądro steruje taktowaniem, zaś /boot/config.txt ma zapisane minimum i normalną pracę rpi.
  Pomimo ustawienia na zasilaczu 5V i max 5A raspi nie osiąga więcej jak 600mhz ( z 1000 dostępnych ) . Wystarczy dołożyć 0,2V i Amperażu więcej jak 600-700 mA nie pobiera.
 • #13
  nici
  Moderator Chiptuning
  Emil19911991 wrote:
  Różne telefony wymagają różnych konfiguracji pinów. Mój LG L3 ładuje się bez problemu z "wiszącymi" pinami sygnałowymi. Przy okazji sprawdzę jak jest z innymi telefonami.


  Potwierdzasz moją teorię że niektóre odbiorniki mp. tel. mają to gdzieś :]

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dotyczy to tylko telefonów, gdzie prąd ładowania jest uzależniony od ładowarki i stopnia rozładowania. Już to kiedyś badałem bo nie wierzyłem.

  Dotyczyło to dyskusji odnośnie fabrycznych ładowarek micro usb. Kiedyś to bagatelizowałem.

  Teraz wiem, że oryginalny powerbank dedykowany do xperia z2 naładuje ją do 100% i ma jeszczę chwilę mocy a podłączenie np. rpi2 wywala go w 15 minut do zera.
 • #14
  Emil19911991
  Level 14  
  nici wrote:
  Potwierdzasz moją teorię że niektóre odbiorniki mp. tel. mają to gdzieś :]


  Tak jest. Np nawigacja TomTom również ładuje się bez problemu (ciągnie 0,8 A).

  Dodam jeszcze że sprawdziłem ładowanie swojego LG dla napięć od 4,7 V do 5,3 V. Dla całego zakresu ładowanie przebiegało poprawnie a telefon zawsze ciągnął 0,4 A.
 • #15
  nici
  Moderator Chiptuning
  Emil19911991 wrote:
  nici wrote:
  Potwierdzasz moją teorię że niektóre odbiorniki mp. tel. mają to gdzieś :]


  Tak jest. Np nawigacja TomTom również ładuje się bez problemu (ciągnie 0,8 A).

  Dodam jeszcze że sprawdziłem ładowanie swojego LG dla napięć od 4,7 V do 5,3 V. Dla całego zakresu ładowanie przebiegało poprawnie a telefon zawsze ciągnął 0,4 A.


  Po raz kolejny obalamy mit sztywnych 5v.

  Urządzenia odbiorcze muszą być zasilane wyższym napięciem.
  Moje raspi dostało 8V i nie umarło, dostosowało prąd do potrzeby. Długo nie testowałem bo szkoda ale fakt potwierdza regułę.

  Dodano po 3 [minuty]:

  btw. elektroda mogłaby rozróżniać teoretyków od praktyków.
 • #16
  James596
  Level 21  
  Wzmacniacz wykonany poprawnie, podoba mi się estetyka. Moc wiadomo - nie będzie powalać, bo na pewno nie ma więcej niż współczesne radio samochodowe, choć w większości przypadków jest to wystarczające. Sugeruję Ci tylko wymianę głośników - te Peiyingi grają wyjątkowo podle, wymiana na inne może przynieść zauważalną poprawę jakości grania. ;)
 • #17
  Emil19911991
  Level 14  
  James596 wrote:
  Sugeruję Ci tylko wymianę głośników - te Peiyingi grają wyjątkowo podle, wymiana na inne może przynieść zauważalną poprawę jakości grania.


  Dzięki za radę. Jednak na razie zostaną gdyż nie wymagam jakiejś super jakości grania ;)