Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zasięgiem, antena zewnętrzna

29 Lut 2016 16:31 1773 22
  • Poziom 6  
    Witam, mam problem z zasięgiem LTE. Wyciąga mi ledwo 1,2 czasem 3 kreski, na jednym komputerze da sie przeżyć, natomiast na pozostałych 2 jest już cięzko. Czasami zasięg jest dobry, czasami żadna strona nie chce sie załadować, i teraz pytanie, czy problem leży po stronie routera który ma za małą moc od wifi czy zasięg ogólny nie jest wystarczający i na więcej niż 1 komputer nie uciągnie? Mam interent mobilny z plusa (tak wiem, mobilny jest gówniany, ale w moim przypadku nie miałem wyboru, nikt kabla nie chciał pociągnąć), modem huawei e3372 i router tp link mr3420 v2.1, jeden komputer przez kabel podłączony, reszta wifi, jeżeli musiałbym kupić antene to czy taka http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html byłaby wystarczająca?
    nie wiem jak to jest z tymi bts'ami, niedaleko jest plus ale tam pasmo 900 jest i nie wiem czy to z tej pobiera czy nie
    lokalizacja ; Kotowo Pomorskie, powiat Słupsk, Gmina Dębnica Kaszubska
    i jeszcze dane z modemu;
    RSSI - -81dBm
    RSRP - -116dBm
    sieć - LTE
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Kreski interesują panienki na testach ciążowych. Sygnał LTE ma inne parametry, jeśli to E3372s-153 z Plusa i wersja HiLink to w zakładce Informacja o urządzeniu są podane lkonkretne parametry sygnału LTE. Poza tym z tym modemem współpracuje program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Pobierz , zainstaluj na komputerze. Zaloguj się w nim na E3372 i pokaże ci parametry LTE oraz Global Cell ID czyli w systemie szesnastkowym ID BTS-a z grupy Plusa. Program pozwala wymusić też częstotliwości LTE800 lub LTE1800. Wymuś po kolei i sprawdź dane. Zrób speedtesty. Wybór anteny w Plusie wcale nie jednoznaczny. Na 99% masz teraz zasięg z BTS-a LTE800Sferii w Budowie. Masz do niego 4 k. Niestety ale to wydmuszka LTE a pasmo 5MHz w SISO pozwala na maksymalny, teoretyczny DL do 19Mb/s. W rzeczywistości jak osiągniesz 5-10Mb/s to będzie dobrze, BTS-y bywają przeciążone. Najbliższy czynny BTS LTE1800Mobylandu w Dębnicy Kaszubskiej lub Bytowie. Nawet na antenie Dual LTE1800MHz szanse raczej zerowe. Reasumując wybrałeś złą antenę. Wykonaj i podaj wyniki pomiarów. Od nich zależy dobór anteny na 800MHz. A co do WiFi i działania E3372s-153 z routerami to oddzielny temat. Osobiście nie polecam tego routera do modemów LTE.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Gdzieś w zakładce routera "info o modemie" jest wskaźnik siły sygnału i tym się sugeruj. Na RSSI nie patrz, nikt na to nie patrzy. Z tego, co pamiętam musi być najmniej dwie kreski dopiero to chodzi. Druga rzecz gdzie chcesz wpiąć antenę przecież modem nie posiada czegoś takiego jak wejście na antenę zewnętrzną. Rozwiązaniem jest wystawić router w odpowiednie miejsce albo zmiana sprzętu. Wszelkie kombinacje nie związane z poprawą zysku antenowego to tylko kombinacje.
  • Pomocny post
    A co mają wspólnego kreski zasięgu z działaniem internetu? Parametry sygnału LTE są następujące http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komputerowe/parametry-sygnalu-lte/ U kolegi RSRP jest bardzo słabe, RSRQ i SINR pokaże LTEWatchH. Konieczny zakup anteny zewnętrznej ale nie dualnej na 1800MHz( ostateczną odpowiedź da wymuszenie LTE1800 na E3372). Oczywiście kolega nie musi zmieniać sprzętu , E3372 posiada dwa wejścia anten zew. typu CRC9. Pozostaje zakup anteny na 800MHz a jej dobór zależy od parametrów LTE. Polecane to ATK-10/800-980 lub ATK-20 i konektora do E3372. Warto też zrobić test na zewnątrz z modemem wystawionym od strony BTS-a Budowo.
  • Pomocny post
    Pokaż jeszcze zrzut ekranu z LTE800, w obydwu przypadkach kliknij na okno Global Cell ID aby pokazały się dane BTS-a w systemie szesnastkowym, pozwoli to zidentyfikować BTS, z którym się łączysz. Budujące jest to, że na LTE1800Mobylandu masz zasięg , pozwala to mieć nadzieję na korzystanie z dużo szybszego LTE z Mobylandu gdzie jest 20MHz pasma z MIMO i DL do 150Mb/s. Ważne aby uzyskać ID tego BTS-a LTE1800Mobylandu i ewentualnie ustawić na niego antenę Dual LTE1800 MHz. Prędkości na LTE1800 mimo słabego sygnału obiecujące, BTS nie jest przeciążony. Te parametry LTE1800 to wewnątrz domu? Oczywiście nie zaprzątaj sobie głowy modemem, ma złącza anten zew. CRC9. Po doborze anteny dostaniesz linki do odpowiedniej wersji z konektorami do E3372.
  • Poziom 6  
    tak, parametry mierzone w domu
    Spoiler:
    ss z 800 -

1800 -
  • Specjalista Sieci, Internet
    Czyli wszystko wiadomo. Na LTE1800 łączysz się z BTS-em ID44201 Mobylandu w Dębnicy Kaszubskiej. Poziom sygnału jak na taką odległość i lasy zadziwiająco dobry i jest to fajna niespodzianka. Możesz kupować http://allegro.pl/antena-dual-lte-sorensen-17dbi-8m-kable-np-b315-i6009983538.html ( od razu poproś o konektory do E3372 FME-CRC9) lub http://allegro.pl/antena-lte-4g-mimo-15dbi-modem-huawei-e3372-e5170-i4881975620.html . Kabel nie dłuższy niż 10m. z takim kablem uzyskasz około 10-12dBi zysku( reszta około 5dB to straty na kablu i konektorach). Z tytułu przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz zyskasz kolejne 10dB. Antenę ustawiasz na Dębnicę. Poprawa sygnału powinna przełożyć się na lepsze prędkości. Jeśli chodzi o LTE800Sferii to łączysz się z BTS-em ID44247 Budowo. Ponieważ uzyskiwane prędkości z założenia są dużo niższe a w rzeczywistości marne to inwestowanie w antenę na 800MHz jest pozbawione sensu. Zrób jeszcze test LTE1800 z modemem na zewnątrz od strony Dębnicy.
  • Poziom 6  
    zdecyduje się na drugą, myślisz ze o ile tak średnio zwiększy się zasięg z tą anteną jak na taką odległość?

a ten test na zewnątrz to karte moge do telefonu włożyć i wtedy sprawdzić czy jak?
    Możesz zrobić test wystawiając modem z routerem na parapet za okno. Może być też telefon z LTE. Jak chcesz się przekonać jakie można osiągnąć prędkości z tego BTS-a LTE w Dębnicy to można zrobić test telefonem w jego pobliżu. (przy prawidłowych parametrach sygnału LTE sprawdzisz obciązenie BTS-a). dzięki antenie Dual LTE1800 z Cybertecha wystawionej na zewnątrz poprawa RSSI , RSRP wyniesie około 20dBi. Poprawią się też RSRQ i SINR. Trudno powiedzieć o ile wzrośnie prędkość bo ta zależy też od obciążenia BTS-a w Dębnicy , coś powiedzą testy na telefonie w jego pobliżu.
  • Poziom 6  
    Okey, zmierze później i wieczorem podam wyniki, na dniach kupie też antene i zobaczymy jak to będzie.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    @Bartosz312 może wystarczy postawić router w sposób umożliwiający jak najlepszą widoczność do BTSu. Zaś połączenie z PC zapewni zasięg WiFi. Masa ludzi narzeka na te modemy, ale mało kto wie tak naprawdę, że błędem jest sposób umiejscowienia tego zestawu rzuconego ot tak sobie byle jak. Każdy stara się stawiać go jak komu wygodnie kierując się komfortem osobistym czy też porządkiem w mieszkaniu i to jest główny tego powód. Nie tylko miejsce jest ważne, ale równie istotna jest wolna przestrzeń wkoło modemu jak sposób zapewnienia tej przestrzeni - do tego służy sztywna przelotka, dzięki której modem stoi pionowo.

Przykład router wisi na ścianie i modem dotyka ściany - całkowity brak pomyślunku i wiedzy że podpisując umowę wyraża się zgodę na takie problemy.
    Tak czary z ustawieniem routera i przedłużka USB rozwiążą problem z zasięgiem LTE u kolegi. Bądźmy poważni. Do BTS-a LTE1800Mobylandu 10 km przez lasy. Sygnał na poziomie RSSI-81dBm, RSRP -115dBi to i tak jakiś cud, że działa.( na wiosnę przestanie, liście na drzewach zrobią swoje) Plus nie przewiduje w tej lokalizacji zasięgu LTE1800Mobylandu. Dla tego rejonu zasięg zapewnia LTE800 Sferii z Budowa. Ale wiadomo że to pseudo LTE więc wobec pojawienia się niespodziewanej szansy na LTE1800 z Dębnicy należy z niej skorzystać. Tu nie ma nic do stracenia a jedyną szansą na poprawę i ustabilizowanie sygnału LTE1800 jest zewnętrzna, kierunkowa antena Dual LTE 1800MHz. I to jest jedyne, prawidłowe i profesjonalne rozwiązanie aby uzyskać połączenie na 1800MHz z odległości 10 km w tych warunkach terenowych. Antena ustawiona na Dębnicę zgodnie z zasadami sztuki.
  • Poziom 6  
    @Danfoss
    Router testowałem w prawie każdym miejscu gdzie jest to możliwe, dodatkowo wcześniej kupiłem hub aktywyny, testowałem z nim i bez niego.

Właśnie tak sie zastanawiałem jak to będzie jak przyjdzie wiosna, spadki sa przez to duże? I mam rozumieć że dzięki tej antenie nawet jak wszystko rozkwitnie sygnał będzie w miare stabilny? Wiem że ciężko na to odpowiedzieć bo wróżką nikt nie jest ale tak orientacyjnie, żebym wiedział na czym stoje.
    Kupujesz antenę ustawiasz na ten BTS i masz czas na testy. zobaczysz jak poprawią się parametry sygnału LTE i czy będzie stabilnie. Masz 2 tygodnie , w razie czego oddasz antenę. Na wiosnę parametry mogą się trochę pogorszyć ale raczej nie na tyle aby zerwało połączenie. Te parametry LTE1800 , które teraz masz wewnątrz przy tej lokalizacji to niespodzianka. Nie zaryzykujesz, nie sprawdzisz a gra warta zakupu anteny.( LTE800 Sferii działa jak HSPA+ na 3G z UMTS900Aero2).
  • Poziom 6  
    W takim razie czekam na antene i zobaczymy co dalej.
  • Poziom 6  
    Dostałem antene, jednak na zewnątrz zamontuje dopiero na weekend. Chciałem sprawdzić w pomieszeniu, podłączyłem konektory do modemu i nie da rady połączyć z siecią, wyskakuje "brak usługi", może coś w ustawieniach musze pogrzebać?
    W LTEWatchH ustaw LTE1800 sprawdź parametry bez anteny, potem to samo zrób z anteną. Jednak w pomieszczeniu trudno oczekiwać skutecznego działania. to antena kierunkowa wymaga dokładnego ustawienia na BTS LTE1800Mobylandu w Dębnicy . Strefa przed anteną powinna być wolna.
  • Poziom 6  
    okey, to jak zamontuje odezwe się
  • Poziom 6  
    dobra, antena zamontowana, póki co wisi na słupie od talerza i jest mniej więcej skierowana na dębnice, kawałek belki ją zasłania, na szybo to zawiesiłem ale później jeszcze wyżej ustawie, żeby czyściutki teren był
    wyniki po podłączeniu ;
    http://www.speedtest.pl/test/126700248 nie wiem dlaczego upload jest taki niski, bez anteny był większy

LTEWatch Problem z zasięgiem, antena zewnętrzna
    Poprawiły się parametry odpowiadające za jakość sygnału czyli RSRQ i SINR ale nie RSRP i RSSI. Antena wymaga doprecyzowania.
  • Poziom 6  
    rozumiem, jutro się nią jeszcze pobawie, ustawie wyżej i będe próbówał
    ale ogólnie jest dobrze, tak?
    Poprawiła się jakość sygnału, warto popracować nad RSRP. No i ten UL powinien być lepszy.