Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bieżnia PROFORM - MC2100E rev.C odcina silnik 2200W 130VDC przy obciążeniu

george2m 29 Lut 2016 18:20 1254 2
  • #1 29 Lut 2016 18:20
    george2m
    Poziom 9  

Bieżnie nieprawidłowo działa pod obciążeniem - sterownik aktywuje tryb ograniczenia prądu (LED błyska z małą częstotliwością). Przy zdjęciu obciążenia bieżnia rozkręca się normalnie. Aktywacja "odcięcia" odbywa się po pewnym czasie od momentu obciążenia bieżni .

Problem pojawił się gdy w trakcie treningu bieżnia wywaliła bezpiecznik (S-kę) - silnik był wtedy bardzo mocno rozgrzany.
    W sterowniku MC2100 wymieniłem uszkodzony G4PC40K sterujący silnikiem.
    Silnik wydaje się być ok. Zabezpieczenie termiczne silnika działa - styki zabezpieczenia rozłączają się przy temperaturze ok 90 st. C.

Czy możliwe jest, że jednak silnik uległ uszkodzeniu, w wyniku którego teraz przy obciążeniu pobiera za duży prąd ? Czy w takim przypadku pomoże przewinięcie wirnika ?
    A może mam uszkodzenie w układzie odpowiedzialnym za kontrolę prądu
    zasilającego silnik ?

Przed wystąpieniem problemu bieżni zdarzało się sporadycznie wywalić bezpiecznik po zatrzymaniu i ponownym uruchomieniu bieżni.

Jakie są Wasze opinie na temat tej usterki ?

0 2
  • #2 15 Mar 2016 20:43
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Silnik można sprawdzić zasilając go odpowiednim napięciem DC i mierząc prąd. Jeśli nie czujesz się na siłach to poproś o sprawdzenie w jakimś zakładzie zajmującym się silnikami - kilka chwil i będziesz miał pewność czy dobry czy zły.

0
  • #3 15 Mar 2016 21:06
    george2m
    Poziom 9  

Tak właśnie zrobiłem. Silnik sprawdzono w specjalistycznym zakładzie i potwierdzono jego sprawność.
    W międzyczasie podłubałem w sterowniku - wymieniłem elektrolity a także tyrystor sterujący + mostek Greatza. Niestety nadal objaw jest podobny - po kilku minutach poprawnej pracy pod obciążeniem sterowanie włącza tryb ograniczonego prądu silnika (jest odpowiednia sygnalizacja LED). Po odjęciu obciążenia sterownik po kilku chwilach zdejmuje ograniczenie.
    Bez obciążenia działa prawidłowo.
    Zdaża się od czasu do czasu że wywala bezpiecznik na zasilaniu (S-kę) przy starcie silnika (także bez obciążenia)
    Na razie wyczerpały mi się pomysły.

0