Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie schematu ideowego na podstawie układu

29 Lut 2016 18:26 501 6
  • Poziom 19  
    Cześć

Mam pewien układ, który muszę odtworzyć

Pytanie jak podejść do mozaiki płytki i elementów, by móc przenieść ten wzór na schemat? Jak zrobić to w najprostszy sposób?

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 29  
    Ja jak mam taką potrzebę zaczynam od najbardziej skomplikowanych miejsc, czyli od układów scalonych. Rysuję układ i po kolei wszystkie wyjścia z poszczególnymi elementami rozchodząc coraz dalej. Na koniec peryferia schematu, czyli zaciski, zasilanie.
    Nie jest to reguła czasem rysuję po prostu od strony zasilania i po kolei kolejne bloki układu. Zależy od stopnia skomplikowania układu.
    Potem optymalizuję schemat, ponieważ na pewno nie jest narysowany w zgodze ze wszelką sztuką rysowania schematów.
  • IGE-XAO
  • Poziom 19  
    Czyli nic innego jak wylutowywanie każdego elementu, sprawdzanie jego wartości i lutowanie z powrotem.
  • Poziom 19  
    Czy pomiar rezystancji rezystora wlutowanego w obwód drukowany nie będzie przekłamany?
  • Poziom 29  
    Do narysowania schematu z płytki drukowanej bardzo rzadko muszę wylutowywać elementy. Przecież tak jak pisze trymer01 wszystkie są praktycznie opisane. Naprawdę sporadycznie jest potrzeba wylutowania jednej nogi, gdy jest nieczytelna, lub gdy pomiar wartości w układzie nie odpowiada całości.
    Przecież jak się zabiera za rozrysowanie jakiegoś urządzenia z płytki, to wcześniej na pewno zna się jego zasadę działania, a wtedy mniej więcej się wie jakiego elementu można się tam spodziewać. Tak jak w większości rzeczy- dużo zależy od praktyki w analizowaniu układów, projektowaniu itd.
    Przecież o tym można książkę napisać...