Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nasłuch pasma KF - czy tam ktoś nadaje?

qaz22 29 Lut 2016 19:16 1980 13
  • #1 29 Lut 2016 19:16
    qaz22
    Poziom 14  

Witam

Czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze prowadzi łacznośc w pasmach KF?
    Jeszcze 15 lat temu widziałem anteny krótkofalarskie na blokach, a teraz z tym bardzo słabiutko.
    Chcę zrobic odbiornik nasłuchowy i zastanawiam się w którym pasmie się najwięcej dzieje, czy jest sens robic coś takiego.

• #3 29 Lut 2016 20:07
    kriss51
    Moderator

qaz22 napisał:

Kolego pasma KF. to podstawa dla krótkofalowców. Dzieje się tam tyle że głowa mała. Skąd przyszło Ci do głowy że pasma KF. poszły do lamusa?

• Pomocny post
    #4 29 Lut 2016 20:11
    sq9fmc
    Poziom 21  

Najczęściej na KFie usłyszysz polskie głosy wieczorami ( a czasem i do rana) na 3,7MHz,pasmo 7MHz "żyje" praktycznie całą dobę a naszych słychać przeważnie w ciągu dnia. Resztę osłuchasz na SDR-ach.

• Pomocny post
    #5 29 Lut 2016 20:27
    jmnlabs
    Poziom 18  

qaz22 napisał:
    Witam

Jeszcze 15 lat temu widziałem anteny krótkofalarskie na blokach, a teraz z tym bardzo słabiutko.
    Chcę zrobic odbiornik nasłuchowy i zastanawiam się w którym pasmie się najwięcej dzieje, czy jest sens robic coś takiego.

Posłuchaj tutaj i sam oceń:

http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

• #6 01 Mar 2016 07:00
    neo386
    Poziom 12  

http://allegro.pl/

http://allegro.pl/

Za 144.99zł masz szerokopasmowy odbiornik KF. Od 0.1 MHz - 30MHz :D

Moderowany przez Olek II:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• #7 01 Mar 2016 10:34
    qaz22
    Poziom 14  

Skoro tyle się dzieje to się biorę za budowanie odbiornika, powiedzcie jak wygląda użytkowanie pasma 14MHz, czy tam też tyle się dzieje co na 3,5 i 7MHz ?

• #8 01 Mar 2016 11:20
    neo386
    Poziom 12  

Na paśmie 14 MHz obowiązuje przedewszystkim język angielski. Stacje pracują modulacją USB (górną wstęgą). Na 40m w zakresie 7.146-7.168MHz znajdziesz polskojęzyczne rozmowy.

Dla początkujących polecam w/w zestaw. Dongl + upconverter.

PS. Spytam..... Jaki odbiornik chcesz sobie zbudować ? Bo ja mogę Ci doradzić bo mam spore doświadczenie w ich budowie :D

• #9 01 Mar 2016 11:51
    qaz22
    Poziom 14  

Chcę zbudowac odbiornik heterodynowy.

Wzmacniacz antenowy jednostopniowy (ten dopiero mam zamiar zbudować)

heterodyna (jeszcze nie powstała)

Mieszacz jest gotowy

Wzmacniacz p.cz 455kHz trójstopniowy

detektor SSB diodowy z generatorem 455Khz (już zbudowany)

Wzmacniacz p.cz trójstopniowy mam już zbudowany, można przełączać mu częstotliwość pracy

455KHz, 10,7MHz i 38MHz. Do tego posiada wbudowany detektor Am.

Detektory FM na każde pasmo.

Detektor SSB diodowy z generatorem 455Khz

• #10 01 Mar 2016 14:50
    kriss51
    Moderator

qaz22 napisał:
    Wzmacniacz p.cz trójstopniowy mam już zbudowany, można przełączać mu częstotliwość pracy

455KHz, 10,7MHz i 38MHz.

Po co Ci trzy przełączane częstotliwości pośrednie? Na wszystkie trzy masz osobne filtry kwarcowe, bo bez filtrów kwarcowych ani rusz.
    W dodatku chcesz potem dla każdej pcz. inne VFO włączać. To jest wszystko bez sensu. Chyba że ja czegoś nie rozumiem. Czegoś takiego nie widziałem. Zrób jedną a dobrze z filtrem kwarcowym i do tego detektor oraz BFO. W tej chwili zapewne nie masz odpowiedniej selektywności dla SSB.

Jak możesz to wrzuć schemat tego wynalazku.

Filtr kwarcowy to podstawa i jest najdroższym elementem w pcz. jeśli by go kupić wraz z pilotami. Można oczywiście samemu zrobić drabinkowy.

• #11 01 Mar 2016 20:49
    qaz22
    Poziom 14  

Ten wzmacniacz p.cz to wynalazek. Podczas projektowania miał być jak najbardziej uniwersalny. W przełączaniu częstotliwości chodziło o uzyskiwaniu różnych selektywności.

Przykład1:

Chcę nasłuchiwać całego pasma Cb w okolicy gdzie jest pustka radiowa.
    Włączam wzmacniacz p.cz na pośrednią 38MHz a detektor przełączam na Am.
    I teraz nie muszę skanować całego pasma cb z wszystkimi bandami, bo wzmacniacz
    działa w rozpiętości 5MHz(selektywność). Po takim przełączeniu wzmacniacza żadne
    cb-radio się nie ukryje.
    Oczywiście w parze musi być heterodyna i przedwzmacniacz w.cz zestrojony na odpowiednią częstotliwość.

Przykład2:

Chcę nasłuchiwać pasma radiowego Fm.
    Przełączam pośrednią na 10,7MHz i detektor FM.

Oczywiście w parze musi być heterodyna i przedwzmacniacz w.cz zestrojony na odpowiednią częstotliwość.

Przykład3:

Chce nasłuchiwać pasmo Kf
    Przełączam pośrednią na 455khz bo tu potrzebuję selektywności i detektor SSB.

Jeden wzmacniacz p.cz a dużo może.

• #12 02 Mar 2016 08:36
    neo386
    Poziom 12  

Pokaż schemat tego wynalazku bo jestem ciekawy.

Skanowanie całego KF-u ? Nie da rady.... Jak wstroisz się do stacji SSB ? Chyba, że jakiś RIT-10obr ?? Musisz się określić konkretnie jakie pasmo amatorskie chcesz nasłuchiwać.

• Pomocny post
    #13 02 Mar 2016 13:04
    angro
    Poziom 11  

Oczywiście że tak. Na 3702,5 kHz w każdą środę o 17 GMT jest nadawany komunikat PZK. Często w czwartki po południu i w niedziele rano odbywają się różne zawody krótkofalarskie

• #14 03 Mar 2016 11:27
    qaz22
    Poziom 14  

Pewnie że całego KF-u nie da rady nasłuchiwac na wstęgach. Do nasłuchiwania pasm krótkofalarskich wzmacniacz zostanie przełączony na 455KHz i chyba wybiorę pasmo 7MHz na początek.
    Jeżeli mi się spodoba nasłuch to dorobię resztę zakresów.

Schematu nie wrzucam bo jest narysowany odręcznie i strasznie pokreślony.
    Podczas tworzenia wyskoczyło kilka niespodzianek i były nanoszone poprawki.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo