Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nasłuch pasma KF - czy tam ktoś nadaje?

qaz22 29 Feb 2016 19:16 3771 13
    qaz22
    Level 15  
    Witam

Czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze prowadzi łacznośc w pasmach KF?
    Jeszcze 15 lat temu widziałem anteny krótkofalarskie na blokach, a teraz z tym bardzo słabiutko.
    Chcę zrobic odbiornik nasłuchowy i zastanawiam się w którym pasmie się najwięcej dzieje, czy jest sens robic coś takiego.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    qaz22 wrote:

Kolego pasma KF. to podstawa dla krótkofalowców. Dzieje się tam tyle że głowa mała. Skąd przyszło Ci do głowy że pasma KF. poszły do lamusa?
  • Helpful post
    sq9fmc
    Level 28  
    Najczęściej na KFie usłyszysz polskie głosy wieczorami ( a czasem i do rana) na 3,7MHz,pasmo 7MHz "żyje" praktycznie całą dobę a naszych słychać przeważnie w ciągu dnia. Resztę osłuchasz na SDR-ach.
  • Helpful post
    jmnlabs
    Level 19  
    qaz22 wrote:
    Witam

Jeszcze 15 lat temu widziałem anteny krótkofalarskie na blokach, a teraz z tym bardzo słabiutko.
    Chcę zrobic odbiornik nasłuchowy i zastanawiam się w którym pasmie się najwięcej dzieje, czy jest sens robic coś takiego.

Posłuchaj tutaj i sam oceń:

http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
    neo386
    Level 12  
    http://allegro.pl/

http://allegro.pl/

Za 144.99zł masz szerokopasmowy odbiornik KF. Od 0.1 MHz - 30MHz :D

Moderated By Olek II:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

qaz22
    Level 15  
    Skoro tyle się dzieje to się biorę za budowanie odbiornika, powiedzcie jak wygląda użytkowanie pasma 14MHz, czy tam też tyle się dzieje co na 3,5 i 7MHz ?
    neo386
    Level 12  
    Na paśmie 14 MHz obowiązuje przedewszystkim język angielski. Stacje pracują modulacją USB (górną wstęgą). Na 40m w zakresie 7.146-7.168MHz znajdziesz polskojęzyczne rozmowy.

Dla początkujących polecam w/w zestaw. Dongl + upconverter.

PS. Spytam..... Jaki odbiornik chcesz sobie zbudować ? Bo ja mogę Ci doradzić bo mam spore doświadczenie w ich budowie :D
    qaz22
    Level 15  
    Chcę zbudowac odbiornik heterodynowy.

Wzmacniacz antenowy jednostopniowy (ten dopiero mam zamiar zbudować)

heterodyna (jeszcze nie powstała)

Mieszacz jest gotowy

Wzmacniacz p.cz 455kHz trójstopniowy

detektor SSB diodowy z generatorem 455Khz (już zbudowany)

Wzmacniacz p.cz trójstopniowy mam już zbudowany, można przełączać mu częstotliwość pracy

455KHz, 10,7MHz i 38MHz. Do tego posiada wbudowany detektor Am.

Detektory FM na każde pasmo.

Detektor SSB diodowy z generatorem 455Khz
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    qaz22 wrote:
    Wzmacniacz p.cz trójstopniowy mam już zbudowany, można przełączać mu częstotliwość pracy

455KHz, 10,7MHz i 38MHz.

Po co Ci trzy przełączane częstotliwości pośrednie? Na wszystkie trzy masz osobne filtry kwarcowe, bo bez filtrów kwarcowych ani rusz.
    W dodatku chcesz potem dla każdej pcz. inne VFO włączać. To jest wszystko bez sensu. Chyba że ja czegoś nie rozumiem. Czegoś takiego nie widziałem. Zrób jedną a dobrze z filtrem kwarcowym i do tego detektor oraz BFO. W tej chwili zapewne nie masz odpowiedniej selektywności dla SSB.

Jak możesz to wrzuć schemat tego wynalazku.

Filtr kwarcowy to podstawa i jest najdroższym elementem w pcz. jeśli by go kupić wraz z pilotami. Można oczywiście samemu zrobić drabinkowy.
    qaz22
    Level 15  
    Ten wzmacniacz p.cz to wynalazek. Podczas projektowania miał być jak najbardziej uniwersalny. W przełączaniu częstotliwości chodziło o uzyskiwaniu różnych selektywności.

Przykład1:

Chcę nasłuchiwać całego pasma Cb w okolicy gdzie jest pustka radiowa.
    Włączam wzmacniacz p.cz na pośrednią 38MHz a detektor przełączam na Am.
    I teraz nie muszę skanować całego pasma cb z wszystkimi bandami, bo wzmacniacz
    działa w rozpiętości 5MHz(selektywność). Po takim przełączeniu wzmacniacza żadne
    cb-radio się nie ukryje.
    Oczywiście w parze musi być heterodyna i przedwzmacniacz w.cz zestrojony na odpowiednią częstotliwość.

Przykład2:

Chcę nasłuchiwać pasma radiowego Fm.
    Przełączam pośrednią na 10,7MHz i detektor FM.

Oczywiście w parze musi być heterodyna i przedwzmacniacz w.cz zestrojony na odpowiednią częstotliwość.

Przykład3:

Chce nasłuchiwać pasmo Kf
    Przełączam pośrednią na 455khz bo tu potrzebuję selektywności i detektor SSB.

Jeden wzmacniacz p.cz a dużo może.
    neo386
    Level 12  
    Pokaż schemat tego wynalazku bo jestem ciekawy.

Skanowanie całego KF-u ? Nie da rady.... Jak wstroisz się do stacji SSB ? Chyba, że jakiś RIT-10obr ?? Musisz się określić konkretnie jakie pasmo amatorskie chcesz nasłuchiwać.
  • Helpful post
    angro
    Level 12  

Oczywiście że tak. Na 3702,5 kHz w każdą środę o 17 GMT jest nadawany komunikat PZK. Często w czwartki po południu i w niedziele rano odbywają się różne zawody krótkofalarskie
    qaz22
    Level 15  
    Pewnie że całego KF-u nie da rady nasłuchiwac na wstęgach. Do nasłuchiwania pasm krótkofalarskich wzmacniacz zostanie przełączony na 455KHz i chyba wybiorę pasmo 7MHz na początek.
    Jeżeli mi się spodoba nasłuch to dorobię resztę zakresów.

Schematu nie wrzucam bo jest narysowany odręcznie i strasznie pokreślony.
    Podczas tworzenia wyskoczyło kilka niespodzianek i były nanoszone poprawki.