Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA8A - [C] Moduł radiowy - jak zacząć?

Dolby1337 29 Lut 2016 20:00 792 6
  • #1 29 Lut 2016 20:00
    Dolby1337
    Poziom 4  

Witam!
    Kupiłem na allegro takie oto moduły:

Nadajnik:
    - Model XY-FST
    - Napięcie zasilania 3.5-12V
    - Pobór prądu ? 40mA (12V), 9mA(3.5V)
    - Zasięg do 200m
    - Tryb pracy AM
    - Modulacja ASK/OOK
    - Transfer ? 10kB/s
    - Moc 10mW
    - Wymiary 30x14x9mm

Odbiornik:
    - Model XY-MK-5V
    - Napięcie zasilania 5V
    - Pobór prądu ? 5.5mA
    - Czułość 100dB
    - Antena 32cm
    - Wymiary 19x19x7mm

Problem w tym, że nie mogę znaleźć datasheeta, ani żadnych przykładów w języku C na jakiej zasadzie to działa. Czy mogę wysyłać polecenia z jednej atmegi8a do drugiej za pomocą tych modułów poprzez USART?

0 6
  • #3 01 Mar 2016 20:49
    Dolby1337
    Poziom 4  

A czy można po prostu podpiąć nadajnik do RX w jednej atmedze, odbiornik do TX w drugiej i komunikować się za pomocą USARTa?

0
  • #5 01 Mar 2016 22:08
    Dolby1337
    Poziom 4  

Podłączyłem odbiornik do RX mikroprocesora i TX mikroprocesora do RX komputera, aby zobaczyć co wyłapie odbiornik.

Program:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

W przeciągu kilku sekund to ujrzałem w terminalu. Jak to naprawić? Muszę zastosować coś w rodzaju ramki danych?

0
  • Pomocny post
    #6 01 Mar 2016 23:35
    bgolab
    Poziom 22  

To jest modulacja ASK. Prawdopodobnie dla 0 (bo jak rozumiem nadajnik nie byl sterowany) bedziemy miec zinterpretowane 0 (terminal chyba wlasnie to pokazuje jako, że 0 jest znakiem 'non printable').

Formą "ramki" może być sterowanie nadajnika z uarta (bit startu, bit stopu, itd). NA ile sie to sprawdzi to inna sprawa. Nie mam niestety wiekszego doswiadczenia z z takimi prostymi nadajnikami. Byc może trzeba bedzie wprowadzic tez synchronizacje bajtowa (jakies bajty typu dobrze znanego 55AA). Wszystko zalezy od poziomu zaklocen. Może też trzeba bedzie jakies CRC.
    Czasami moze lepiej kupic cos bardziej zaawansowanego co rozwiaze takie elementarne problemy za nas. To zalezy co jest naszym celem.

Dodano po 22 [minuty]:

Chyba z takim transceiverem kombinowałem kiedys: rfm70

0
  • #7 02 Mar 2016 17:10
    Dolby1337
    Poziom 4  

bgolab napisał:
    Czasami moze lepiej kupic cos bardziej zaawansowanego co rozwiaze takie elementarne problemy za nas.

Może i racja. W każdym razie dziękuję za pomoc. :)

0