Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości do przestrajania odbiorników z OIRT na CCIR

Daniel1300 01 Mar 2016 23:13 4182 35
  • #31 01 Mar 2016 23:13
    Rzuuf
    Poziom 43  

Najpierw zestrajasz "dół" cewką i po nastawieniu ok. 88MHz szukasz heterodyny na ok. 99MHZ. Potem nastawiasz najwyższą odbieraną stację i trymerem "przesuwasz" ją nieco w "dół" - sprawdzasz, czy poza nią jest jeszcze "coś wyżej". Jeśli nie, to "sprowadzasz" ją do jej właściwego miejsca na skali (wynotuj sobie częstotliwości stacji odbieranych w twojej okolicy).
    Po manipulacji trymerem ponownie krygujesz "dół", aby przestrajana heterodyna miała ok. 99MHZ (przy odczycie cyfrowym: ok. 98,5MHz) i ponownie korygujesz"górę".
    Gdy masz już zestrojone "okienko" 88 ... 108MHz, to zestrajasz obwody wejściowe na najlepszy sygnał, kilkakrotnie powtarzając korekcję: dół - góra - dół ...

• #32 02 Mar 2016 17:20
    msgow
    Poziom 27  

Witam
    Od lat używam do przestrajania wskaźnika częstotliwości ze starego samochodowego odbiornika radiowego opartego na układzie LC7267 + LB3500.
    Diora montowała w tunerach eksportowych wskaźnik częstotliwości na LC7266 z wyświetlaczem VFD (np. AS6411). Jest to tylko cyfrowy wskaźnik częstotliwości z dodatkowym preskalerem (LB3500) dzielącym przez 8. Do przestrajania odbiorników FM jest znakomity i od razu odejmuje częstotliwość p.cz FM (10,7MHz). Do AM czyli D i S tez się nadaje. Wszystkie dane można zobaczyć w nocie katalogowej.
    jako sonda służy 50cm przewodu zakończonego cewka pomiarowa ok 8 zwojów na średnicy 10cm. Z drugiej strony wtyk BNC. W odbiorniku wystarczy odpiąć się od heterodyny i ja wyprowadziłem na gniazdo BNC z boku obudowy. Odczyt odbywa się zbliżeniowo z kliku centymetrów od cewki heterodyny sprawdzanego odbiornika.
    Pozdrawiam
    W AVT było takie coś http://elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_06_s49.pdf

• #33 02 Mar 2016 18:30
    Rzuuf
    Poziom 43  

KaW napisał:
    A jak dalej zestroi resztę obwodów ?
    Obwód wejściowy jeśli nie ma varikapu - to na maximum dla 98MHz, wzmacniacz w.cz na maximum sygnału w obu krańcach pasma 88...108MHz, pośrednia (jeśli była ruszana) na maximum czułości, detektor FM na minimum zniekształceń, ARCz na "zero" dla najlepszego odbioru stereo.
    Dla strojenia pośredniej i detektora dobrze jest użyć wobulatora.
    Pomiar częstotliwości jest potrzebny WYŁĄCZNIE dla ustawienia heterodyny.

• #34 02 Mar 2016 21:09
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Kolego autorze co tak kombinujesz? Kup sobie zwykły transmiter FM za 20zł. Ja robię tak - Podpinam pod niego sygnał z generatora 1KHz, ustawiam częstotliwość i stroję przestrajany odbiornik. Wprawdzie nie mam pomiaru częstotliwości heterodyny, ale mi to niepotrzebne. Działa w 100%.

• #35 02 Mar 2016 23:16
    Daniel1300
    Poziom 14  

marian1981.02 napisał:
    Kolego autorze co tak kombinujesz? Kup sobie zwykły transmiter FM za 20zł. Ja robię tak - Podpinam pod niego sygnał z generatora 1KHz, ustawiam częstotliwość i stroję przestrajany odbiornik. Wprawdzie nie mam pomiaru częstotliwości heterodyny, ale mi to niepotrzebne. Działa w 100%.

No właśnie po to kombinuję, że mi to potrzebne. A jak wyjadę poniżej tych 80 Mhz, to na co mi się zda ten generator?

Kupiłem od jednego forumowicza miernik jego własnej konstrukcji, dzisiaj zrobię mu parę testów :).

• #36 03 Mar 2016 07:56
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Nie rozumiem Cię za bardzo. Popatrz, ustawiasz na transmiterze 87,5MHz, ustawiasz na przestrojonym odbiorniku początek skali i stroisz heterodynę do momentu usłyszenia sygnału
    z transmitera, to samo robimy dla częstotliwości 108MHz. Jest jeszcze jedna zaleta, że z transmitera masz dosyć silny sygnał i można łatwo wstroić obwody wejściowe szczególnie gdy radio ma wskaźnik sygnału. Przy małej wprawie w przestrajaniu czy uszkodzonym odbiorniku, to nawet najdroższy przyrząd nie pomoże.