Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palnik tlen-propan, jak się sprawdza przy cięciu i spawaniu ?

Spidre1 29 Lut 2016 21:23 4011 13
  • #1 29 Lut 2016 21:23
    Spidre1
    Poziom 4  

Witam wszystkich. Nie wiem czy to dobre forum na to pytanie ale do rzeczy:
    chcę kupić palnik tlen-propan i mam pytanie czy daje on wystarczającą temperaturę do cięcia i spawania czy bez acetylenu się nie obejdzie?

0 13
  • #2 29 Lut 2016 23:00
    janek1815
    Poziom 38  

Spawać nie pospawasz takim zestawem chyba że do lutowania twardego zastosujesz ten propan. Jeśli by tak było wszystko dobrze to acetylen wyszedłby z użycia.

0
  • #3 01 Mar 2016 01:20
    Jar-Woj
    Poziom 16  

Palniki do cięcie zasilane propanem i tlenem , bądź mieszanina propan-butan + tlen są dość powszechnie stosowane do cięcia. Z tym , że palnik do cięcia różni się od palnika do spawania dodatkową centralnie umieszczoną dyszą przez którą jest dozowany tlen w którego strumieniu spalaniu ulega metal z ciętego elementu.
    Czyli do ciecia potrzebujesz specjalnego palnika albo nasadki do cięcia palnika spawalniczego.
    Natomiast jeśli chodzi o spawanie palnikiem propanowo-tlenowym elementów stalowych można go użyć ale jedynie po spawania cienkich elementów o grubości max. 3-4mm przy spoinach prostych , przy kątowych max. 1,5-2mm. Natomiast do lutowania twardego taki palnik nadaje się doskonale.

1
  • #4 01 Mar 2016 12:30
    Spidre1
    Poziom 4  

A jak to jest z tym acetylenem? Wszędzie się straszą o jakiś palących wężach i że zagr. wybuchem :P . Jeśli bym miał kupować acetylen to tylko 5 L bo na potrzeby własne potrzebuję.

0
  • #5 01 Mar 2016 13:04
    janek1815
    Poziom 38  

Piszą ale nie u wszystkich tak jest. Musisz zachować porządek, czystość unikać rozlania olejów i smarów. Nie wiem jak z napelnieniem małej butli. Dużą wymienialem w tym tygodniu zapłaciłem 120zł. Tlen 30 zł.

0
  • #6 01 Mar 2016 13:11
    Spidre1
    Poziom 4  

Pytałem sie i jedna mała butla 1150 zł ... nie myślałem, że tak dużo ale podobno jest ich mało i nie napełniają w Polsce

0
  • #7 01 Mar 2016 14:23
    asako
    Poziom 13  

Powszechnie używa się palników na acetylen do cięcia stali węglowych, przedmuch wykonuje się czystym tlenem (stal się spala). Nie napisałeś co chcesz ciąć i w jakiej ilości bo inwestycja w butle, węzę i reduktory może być nieopłacalna. Acetylen jest przechowywany w specjalnych butlach z masą porowatą w stanie rozpuszczonym i nie sądzę, że gdzieś można go kupić ot tak do butli napełnić jak propan butan do kuchenki turystycznej. Szczególną ostrożność należy zachować w obchodzeniu się z czystym tlenem.

1
  • #8 01 Mar 2016 14:54
    lehoo1
    Poziom 12  

Witam!
    Acetylen można sobie wyprodukować samemu. Z karbidu i wody.
    Wytwornica acetylenu ma w dodatku bezpiecznik wodny.

0
  • #9 01 Mar 2016 15:17
    Spidre1
    Poziom 4  

Palnik jest mi potrzebny do podgrzewania a bardziej do cięcia max grubośc 1,5cm wyatarczy i fajnie by było jak by się dało coś pospawać no ale chyba propan tlen kupię, bo z acetylenem będzie problem. Wytwornicy nie chcę bo jest to za duże i moim zdaniem nie praktyczne.
    Asako dlaczego z tlenem szczególna ostrożność?

0
  • #10 01 Mar 2016 15:29
    ziemek56
    Poziom 19  

Spidre1 napisał:
    dlaczego z tlenem szczególna ostrożność?

Ponieważ w kontakcie z jakimkolwiek tłuszczem (nawet takim jak ON) może spowodować wybuch. No, co najmniej spalanie detonacyjne.

1
  • #11 01 Mar 2016 15:49
    janek1815
    Poziom 38  

Ubranie może nasiąknąć tlenem a wtedy ugasić już jest bardzo ciężko. No chyba że masz basen obok warsztatu tylko nie skacz na główkę w panice bo pożar ugasisz a zmarnujesz sobie życie.

0
  • #12 01 Mar 2016 15:53
    Spidre1
    Poziom 4  

Okej dzięki za radę ;)

0
  • #13 01 Mar 2016 18:26
    ziemek56
    Poziom 19  

janek1815 napisał:
    Ubranie może nasiąknąć tlenem a wtedy

Dla uściślenia ... Ubranie nasączone brudami tłustymi w kontakcie z tlenem ... tak dla poprawności zjawisk fizycznych. Tlen się nie pali - on spala (lub utlenia) inne rzeczy. Dziękuję za uwagę.

Spidre1 napisał:
    Pytałem się i jedna mała butla 1150 zł ... nie myślałem, że tak dużo ale podobno jest ich mało i nie napełniają w Polsce

Każdy zakład "Linde" lub "Messer" napełnia butlę użytkownika bez problemu (oczywiście poprawną i z ważnym badaniem UDT) za tylko dodatkową opłatą. 3 lata temu było to +35 zł. A nawet jeśli jest inaczej - zobacz, że dzierżawa (zwłaszcza długoterminowa) nie ogołoci portfela. Specjalnie podaję cennik "Linde" Kraków.

www.nowogaz.pl/download/wykaz_gazow_technicznych.pdf

0
  • #14 01 Mar 2016 23:20
    bialy20
    Poziom 20  

Do cięcia stali tlenem zestaw propan-tlen jak najbardziej się nadaje. Sam używam, to mogę polecić... Nie ma żadnej różnicy w stosunku tlen -acetylen, bo i acetylen i propan służą tylko do podgrzania metalu, a samo cięcie wykonujemy tlenem. Świetnie nadaje się także do lutowania twardego, podgrzewania sporych elementów. Gazy są tanie i łatwo dostępne. Jak każde urządzenie pod ciśnieniem, stwarzają pewne niebezpieczeństwo. O tlenie koledzy wspomnieli, acetylen w butli jest raczej bezpieczny... Są do kupienia specjalne bezpieczniki do węży, do tlenu i acetylenu. Aha, przy kupnie palników należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, propan czy acetylen.

0