Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor

29 Lut 2016 23:54 2283 7
  • Poziom 10  
    Witam.

Koledzy, mam problem z lodówką Siemens KI38VA50/04 - od pewnego czasu chłodziarka mrozi zamiast tylko chłodzić... Zamrażarka działa normalnie. Poczytałem trochę podobnych tematów i dzisiaj zabrałem się za porządne rozmrożenie całej lodówki, tak na początek. Skrobiąc zwały "śniegu" z tylnej ścianki, zerknąłem na panel sterujący i przypomniałem sobie, że któregoś dnia poczułem zapach "palonej elektroniki" po otwarciu lodówki - niestety nie pamiętam, czy już wtedy mroziła czy zaczęło się to dopiero po tym, jak poczułem ten zapach. Tak czy inaczej wymontowałem moduł sterujący i oto co na nim znalazłem:

Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor Siemens KI38VA50/04 - Lodówka mrozi zamiast chłodzić - przepalony tranzystor

Wygląda to na spalony tranzystor... Czy takie coś da się naprawić ? Czy warto ? Co mogło być powodem tej usterki ?

Przegooglałem cały wieczór i niestety nie znalazłem nigdzie do kupienia tego modułu :/ Jest tylko cały panel sterujący z obudową za ponad 400PLN :cry:

Bardzo proszę o poradę, co z tym zrobić ? Czy szukać jakiegoś elektronika, który mi to naprawi, czy szykować 400PLN ? :|

Pozdrawiam !
    zmooora
  • SterControlSterControl
  • Poziom 17  
    Podaj symbol tego tranzystora.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 17  
    Witam ten "tranzystor"to triak kosztuje w okolicach 10 zł.Zamrazarka powinna zaczac chłodzić.pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Jest to triak STM BTA12-600TW i faktycznie cena waha się w okolicach 10PLN :) Ile może kosztować wymiana tego elementu ?
  • Poziom 17  
    to zalezy od tego gdzie chcesz to wymienic mysle ze za przysłowiowa flaszke.
  • Poziom 10  
    Panowie, dzisiaj wymieniłem ten przepalony element (wlutowany został trochę inny - BTA16-600B). Niestety lodówka nie działa :cry: Moduł sterowania się włącza, lampki kontrolne świecą, żarówka też ale nic poza tym się nie dzieje... cisza. Przyjrzałem się ścieżkom na tej płytce i wywnioskowałem, że jak się zewrze dwie anody tego triaka, to powinno załączyć się chłodzenie - i faktycznie tak jest, więc wygląda na to, że "mechanicznie" wszystko nadal jest OK. Teraz wiem, że ten oryginalny triak przepalił się i pozostał w pozycji/stanie zwierającym anody i dlatego lodówka bez przerwy działała i chłodziła...
    Pytanie dlaczego nie działa teraz ? Czy powodem może być to, że wlutowany został nieoryginalny element ? Jaki może być inny powód ? Zmiana ustawienia temperatury nic nie pomaga...
    Co dziwne, lampki wskazujące wybraną temperaturę migają - oznacza to, że lodówka "myśli", że temperatura w środku jest za wysoka i trzeba chłodzić, ale z jakiegoś powodu tego nie robi.

Pozdrawiam,
    zmooora
  • Poziom 17  
    Poprostu nie działa ci sterowanie triakiem musiało sie uszkodzic cos jeszce.
  • Poziom 10  
    Sprawa zakończona - kupiłem nowy moduł sterujący (-400PLN) i lodówka działa jak nowa. Miałem nadzieję, że wymiana samego triaka wystarczy, ale najwyraźniej coś więcej musiało się spalić na tej płytce...