Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS R556L - Gdzie jest czujnik temperatury CPU? Wentylator chodzi na max

01 Mar 2016 08:32 1725 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Wpadł mi w ręce laptop ASUS R556L. Wentylator chodzi na max obrotów od samego włączenia i cały czas utrzymuje ten stan. Gdzie znajduje się czujnik temperatury? Podejrzewam, ze to on szfankuje. Podmieniłem już wentylator i dalej to samo. Laptop był zalany wcześniej ale jakiś czas było ok. Nie wiem czy to ma jakiś związek. Procesora nie zdejmę bo jest na stałe jak wiele inncy rzeczy w tym modelu. Dodam tylko ze procesor nie jest gorący tylko lekko ciepły (na oko max 30 stopni). Działa bez obciążenia bo laptopa rozłożyłem na części pierwsze.
  • Spec od komputerów
    Wcale nie nie musi to być problem czujnika.
    Masz prawidłowe odczyty temperatur?
    Podaj oznaczenie kodowe płyty.
    Bios przeprogramowałeś?
  • Poziom 17  
    Pod procesorem lub blisko niego.
  • Poziom 10  
    Nr. na płycie:
    PN: 60nb020-mb2302
    Bios wymieniłem na najnowszy
    Odczytu nie zrobiłem bo mam płytę wyjętą. Dotykałem ręką to nie był za bardzo ciepły nawet procesor a wentylator szalał. Myślałem żeby wlać trochę alkoholu pod procesor (niewielka przerwa jest) albo dać do czyszczenia w myjce (zakładam że to przez zalanie piwkiem).

• Spec od komputerów
    Płyta to prawdopodobnie X555LD - schemat raczej niedostępny.
    Za odczyt odpowiadają 2 elementy - czujnik w procesorze i układ na płycie - tzw. thermal sensor - odczytujący z czujnika (np. dioda temperaturowa) i przekazujący do np. KBC informację o temperaturze (szyną danych).

Ale zacznij od sprawdzenia elementów chłodzenia -
    pablo111l napisał:
    niewielka szpara jest
    i doprowadź do porządku. Potem sprawdź czy usterka nadal występuje.
  • Poziom 10  
    tak to ten model płyty. Chłodzenie już sprawdzone. Wszystko z nim OK (do testów podpinałem drugie).
  • Spec od komputerów
    Odpal OCCT i wrzuć wyniki testów.