Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ zasilany z baterii ładowany z baterii słonecznej

01 Mar 2016 15:08 996 3
  • Level 14  
    Witam Was :) ,

Zabieram się za projektowanie mojego nadajnika do stacji meteo. Nadajnik będzie dachu domu więc nie uśmiecha mi się chodzić co kilka miesięcy ładować baterię.
    Zakupiłem Więc baterię słoneczna o napięciu 6V i 2W mocy co daje nam około 0,33 A prądu ładowania.

Nadajnik będzie posiadał czujniki : kierunku wiatru, prędkości, opadów, temp., ciśnienia, wilgotności..

planuję zasilić go ogniwami z laptopa ( posiadam w domu nie chciałbym kupować nowych) myślałem nad 3 szt. połączonymi równolegle .. nie wiem czemu ale napięcie na wyjściu mają 3,9V ..

zakupiłem ładowarkę "LI-ION 5V 1A TP4056 z USB"

oraz Moduł mini przetwornica step down MP1584 .

No i zastanawiam się czy to będzie dobry pomysł to wszystko połączyć

Czyli bateria słoneczna do układu ładowania wyjście do baterii oraz do sterownika .. tylko że wyjściowe napięcie będzie w granicach 4,2 V ... no i tutaj do pomocy przychodzi nam przetwornica step down którą bym ustawił na 3,3 V.

Dodatkowo w układzie sterowania chciałbym mierzyć napięcie na baterii więc muszę wykorzystać dzielnik napięcia.. który też pochłania mi energię ... (może poprzez tranzystor dołączany do napięcia ?) oraz myślałem nad pomiarem prądu przez baterię słoneczną ( to była by taka ciekawostka .. )

tylko pytanie czy to nie będzie pobierało zbyt dużo prądu i panel nie nadąży mi ładować baterii :P
  • Level 22  
    Podziele sie moim doswiadczeniem z ladowaniem akumulatora panelem fotowoltaicznym. Stary akumulator 12V 7 Ah, pojemnosc mala bo to mocno zuzyty akumulator. Panel 12V 5W. W optymalnych warunkach pracy ma dawac 300mA. Przy takim zwyklym podlaczeniu przez diode prostownicza maksymalny prad ladowania jaki uzyskalem to 250mA. Trzeba mi kilku dni, zeby naladowac ten stary akumulator :).
    Uklad kontroli ladowania zasilam z panelu. Dzielnik rezystorowy podlaczony do aku, ktory czerpie z aku gdy jest ciemno, ma kilkaset kR. Nie przejmowalbym sie tym na Twoim miejscu. Jak chcesz, zeby panel zdazyl naladowac baterie, to musisz zalozyc ze te 330mA bedziesz mial przez 2h dziennie. Czyli panel da Ci 660mAh. Pomierz ile zuzywa reszta sredniodobowo i pomnoz przez 24h jak bilans wychodzi dodatni to ok.
    660mAh / 24h = 27,5mA. Czyli Twoj uklad moze maksymalnie pobierac tyle :) A im mniej tym lepiej.
    Pamietaj zeby noca panel nie rozladowywal baterii.
    Ja proponuje tak: panel - przetwornica step up/down ustawiona na 4,4 V , dioda do baterii (Schottky), zasilanie ukladu z baterii tez poprzez przetwornice na wyjsciu 3,3V. Zabezpieczenie przed rozladowaniem baterii musi byc. A przede wszystkim pomiar pradu zuzywanego z baterii przez Twoj uklad :)
  • Level 14  
    Hej,
    Dzięki za odpowiedź.
    Mam kilka pytań do Ciebie :

1) Jaki zastosowałeś układ kontroli ładowania ??

Jeśli ja zastosuję ładowarkę baterii na układzie TP4056 to chyba nie muszę stosować pomiaru prądu zużywanego z baterii. Jedynie pomiar napięcia na niej aby układ nie rozładował jej poniżej 2,8 V
  • Level 22  
    Laduje moj akumulator do 14,4V. Gdy osiagnie to napiecie mosfet odcina ladowanie. Ladowanie rozpoczyna sie ponownie, gdy napiecie spadnie ponizej 13,8 V. Panel mi da maksymalnie 300mA wiec nie mam tu duzych pradow.
    Mam tutaj zwykly komparator z histereza. LM393.
    U Ciebie to wszystko zalatwi LTC4056. Uklad z noty katalogowej bedzie wystarczajacy. Tak mi sie wydaje.
    O poborze pradu pisalem przez czujniki pisalem, bo wazny jest bilans energetyczny. Chodzi o to, czy slonce da rade naladowac to co zuzyja czujniki. :)