Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja głośności za wzmacniaczem

01 Mar 2016 17:59 621 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Zbudowałem sobie wzmacniacz na TDA2030, standardowo reguluje sobie głośność potencjometrem wmontowanym jak dzielnik napięcia o rezystancji 100k przed wzmacniaczem. Kieruje do was swoje pytanie ponieważ nie chciałbym spalić kości TDA. Do jednego wzmacniacza chciałbym podłączyć dwa głośniki o rezystancji 4ohm, jeden bezpośrednio przy nim a drugi oddalony o jakieś 25m, i chciałbym aby oba regulowane były osobnymi potencjometrami wmontowanymi w obudowę głośnika. Czy mogę w takim razie zastosować taki dzielnik napięcia? Jeśli tak to o jakiej wartości, 100k ? Jaką taki potencjometr powinien mieć moc, 0,125W ?

Wiem że mogę zastosować transformatory obniżające napięcie z odczepami, ale takie rozwiązanie jest dla mnie za drogie i nie biorę go pod uwagę. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam. :D
  • Poziom 33  
    michalwaw napisał:
    Witam,
    Zbudowałem sobie wzmacniacz na TDA2030

Jakie napięcia zasilania (ew. moc), jaka impedancja głośników?
    michalwaw napisał:
    Czy mogę w takim razie zastosować taki dzielnik napięcia? Jeśli tak to o jakiej wartości, 100k ? Jaką taki potencjometr powinien mieć moc, 0,125W ?

Możesz zrobić dzielnik napięcia ( L-pad) lub wstawić szeregowo rezystor. Jeśli chciałbyś regulować głośność płynnie, to musiałbyś użyć sporego potencjometru drutowego (o mocy nawet kilkunastu W). Nie lepiej regulować stopniem wejściowym?
  • Poziom 2  
    Wiem że najlepiej jest regulować stopniem wejściowym, tylko że chciałbym aby regulacja odbywała się na obudowie głośnika, ponieważ wzmacniacz będzie w innym miejscu i głośniki też. Układ zasilam napiecięm 15V. Głośniki 4 ohm. Zrobiłem taki uproszczony schemat.
  • Poziom 33  
    Te 15V to napięcie pojedyńcze czy symetryczne?
    Mając potencjometr mocy kilku W możesz go wpiąć szeregowo z głośnikiem (pracę jako dzielnik napięcia odradzam - przekręcisz za daleko potencjometr i zrobisz zwarcie na wyjściu wzmacniacza). Potencjometr o wartości np. 47ohm o charakterystyce logarytmicznej.
    Możesz spróbować z typowym potencjometrem osiowym o mocy 0,6W, jeśli moc sygnału nie będzie duża to może się nie przepali - inaczej będzie trochę smrodu.

Te głośniki 4Ω są podpięte pod jedno wyjście równolegle? To niedopuszczalne, ze względu na zbyt małą impedancję wypadkową.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Regulacja głośności za wzmacniaczem