Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT 3132, Prosty zegar led, regulacja

siwy00020 01 Mar 2016 19:13 1356 4
  • #1 01 Mar 2016 19:13
    siwy00020
    Poziom 8  

Witam wszystkich forumowiczów,
    zakupiłem sobie ten oto kit, ponieważ miał być prosty w montażu.
    Z lutownicą jestem obcykany więc nie miało być żadnych problemów. Jednak po złożeniu wszystkiego i podłączeniu do zasilania 12V zacząłem mierzyć powoli z innym zegarem czas dla kontroli. Okazało się, że zegar spieszy się co godzinę o 15 sekund, czyli 6minut przez 24h.
    W instrukcji montażu jest napisane "Gdyby w trakcie użytkowania zegara okazało się że zegar znacząco spóźnia się lub spieszy można spróbować zmniejszyć lub zwiększyć wartość kondensatora C1."
    Kondensator ten ma wartość według schematu 22pF i tu jest pytanie na jaki go zmienić aby wszystko działało? Dodam, że nie mam żadnego programatora aby zająć się Atmegą. Myślę, że trzeba zmienić kondensator na większy tylko nie mam pojęcia na jaki. Może ktoś z doświadczonych forumowiczów będzie wiedział jakiej pojemności kondensator jest mi w tym przypadku potrzebny. Myślałem już o zakupie trymera i spróbować płynnie regulować pojemność.
    Tylko jeszcze jedno pytanie: Zegar ma bateryjkę, która podtrzymuje godzinę w razie braku zasilania w sieci, czy ją też trzeba odłączać przy wymianie tego kondensatora na inny aby nie było efektu pamięci godziny?
    Załączam link do całej dokumentacji tego zegara:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT3132.pdf
    Dokumentacja jest także w załączniku.

Proszę o porady jak zestroić ten zegarek przy użyciu tego jednego kondensatora i czy w ogóle jest sens się w to bawić. Dodam, że dostęp do kondensatorów mam ograniczony bo mogę kupić je jedynie w sieci

0 4
  • #2 02 Mar 2016 00:42
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Tam jest głupi sposób i nie stosowany dodatkowo pobierania taktowania także dla procesora, co obciąża obwód generatora i uniemożliwia podania zakresu pojemności dla PCF8583.

Także u każdego będzie inna pojemność z uwagi na ten rozrzut parametrów kondensatora i rezonatora

Zastosować trymer (ceramiczny) w granicach 25pF i kręcić.

Baterie powinno się jednak wyjąć aby nie uszkodzić samego PCFa

0
  • #3 02 Mar 2016 09:48
    siwy00020
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź, czyli widzę, że jakąś metodą prób i błędów da się to wyregulować.
    Ale takie małe pytanko jeszcze, czy jak dam za dużą pojemność tego kondensatora to zegarek zacznie się spóźniać? Oczywiście rozumiem, że podczas regulacji trzeba odłączać wszelkie zasilanie. Zamówiłem już trymer i czekam aż do mnie dotrze.
    Czyli najlepiej zacząć od tych 22pF i zwiększać tak? A jeśli będzie potrzebne więcej niż 25pF?
    Pozdrawiam

0
  • #4 03 Mar 2016 05:57
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Można to dokładnie wyregulować ale trzeba mieć miernik częstotliwości (okresu).

Miernik podłącza się wtedy do wyjścia INT(trzeba je podciągnąć do plusa poprzez rezystor) układu PCF, na którym jest cały czas częstotliwość 1Hz, +- dokładność częstotliwości kwarcu.
    W ramach testu można sobie podłączyć do tego wyjścia diodę LED (katoda do INT) z rezystorem szeregowym z 1kΩ i do +5V. Dioda będzie migać.

Baterie wyjąc całkowicie; po włączeniu zasilania będzie startował od stanu początkowego.

Pojemność zwiększać; wlutować sam trymer

0
  • #5 03 Mar 2016 13:40
    siwy00020
    Poziom 8  

Widzę, że jest Pan obeznany w temacie więc chciałbym aby sprawdził Pan czy dobrze wszystko zrozumiałem.
    Cały zegar zasilam napięciem 12V. Nie wiem czemu na schemacie jest 5V. Skoro w instrukcji jest zasilanie 7-12V.
    Zamierzam zrobić tak(nie posiadam miernika częstotliwości)
    1. Odłączyć całkowicie baterię i zasilanie zegara z zasilacza oraz wlutować trymer
    2. dodać diodę z rezystorem do układu PCF i zasilania +12V tak jak na obrazku
    3. Zasilić cały zegar napięciem 12V i sprawdzić z jaką częstotliwością mruga dioda
    4. Odłączyć zasilanie i trymerem powiększyć pojemność
    5. Włączyć zasilanie i po częstotliwości mrugania diody stwierdzić czy wartość zbliża się do 1 sekundy(w razie konieczności zwiększyć jeszcze raz pojemność trymerem)
    AVT 3132, Prosty zegar led, regulacja

Czy procedura jest poprawna? Czy dioda ta będzie odpowiadała mrugnięciom dwukropka na wyświetlaczu zegara? Pytam Ponieważ nie chciałbym czegoś spalić.
    I czy istnieje możliwość abym dostroił to jakoś w miarę mając sekundnik innego zegarka czy bez miernika częstotliwości się nie obędzie?
    Dziękuję i pozdrawiam

Edit: Teraz dopiero zauważyłem, że na początku jest stabilizator napięcia na 5V, wiec pod jego wyjście powinienem podłączyć anodę diody?
    Czy mogę po prostu sugerować się migającym dwukropkiem i to będzie taki sam odpowiednik jak dioda?

0