Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie i dobre zamknięte kolumny - RFT, Heco, Beovox, a może znów Tonsil?

01 Mar 2016 19:15 1992 7
  • Poziom 33  
    Witam
    Z racji tego, że mimo wszystko moje ZGC 50-8-44 nie wystarczają mi do sypialni, szukam czegoś o lepszym brzmieniu szczególnie w paśmie niskich tonów. Szukam raczej czegoś z niskiej półki cenowej, w okolice 150 zł. Moją uwagę przykuły marki RFT, Heco i Bang und Olufsen (jako Beovox), szczególnie modele odpowednio z RFT Corona B9271, kilka Heco - PSS 2, P-2000, Phon 1 i 2 oraz Beovox S70. Najbardziej wydają mi się odpowiednie 3 drogi ze średniotonowym głośnikiem kopułkowym, acz dobrze grające 2 drogi też mogą być, chociaż w sypialni raczej szeroki kąt odsłuchu będzie pożądany.
    Z RFT mam o tyle dobre doświadczenia, że pomimo właśnie kiepskich kątów odsłuchu bardzo mi pasowały w spokojnym graniu B9325 i dobrze je wspominam, zwłaszcza znakomite niskie tony. Czy Corona sprostałaby moim wymaganiom? Na plus jest na pewno solidnie wyglądające zabezpieczenie przed uszkodzeniem głośników, za to pomimo zapewnień od wielu ludzi mam wątpliwości co do dobrego brzmienia - wykres to takie trochę fale Dunaju. ;)
    A jak tam z resztą może być? Heco to akurat kojarzę z serii Professional, ale tylko od strony wykresów... z nich wynika bardzo wierne przetwarzanie. Pytanie jak to się przekłada na niższe lub starsze serie?
    Beovox to z kolei przywodzi mi na myśl głośniki Peerlessa. Czy po tanich S 30 też można się spodziewać dobrego brzmienia?
    Czy może nadal pozostać przy Tonsilu? Tylko tutaj widzę, że konstrukcje spod znaku Unitta będą raczej podobne jak ZGC 50-8-44, więc celowałbym już w lata 90. Za Perfect 150 z góry dziękuję - siostra ma i o ile bas jest elegancki to średnie tony zbyt schowane, a góra nieco za ostra. Z ucha nie znam poza tym żadnych innych po 1990 z Tonsila.

Dodam też, że interesuje mnie ciepłe i w miarę realistyczne brzmienie. Za pewne odniesienie wziąłem sobie ortodynamiczne słuchawki Yamaha HP-2 oraz kolumny Tonsil Dynamic Speaker HX 80.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Z serii Phon szukałbym raczej zestawów trójdrożnych, brak kopułki średniotonowej przekłada się na wycofane wokale i instrumenty, co jest raczej nie pożądane.
    W ogóle Phon 22 i inne trójdrożne z tej serii swoimi gabarytami i parametrami przypominają Modele Precision 100 i Professional 450 (te drugie mają takie same przetworniki wysoko i średnio tonowe jak w Precision 100).
    Seria P to kolumny z połowy lat 70. Mam P2302 z 1975. Bardzo szczegółowe wysokie, wyraźne średnie w porównaniu do Precision 100. No i dość wysoki bas za sprawą sztywnych gumowych zawieszeń, trzeba było używać czasem podbicia +1 , +2 dB w niskich partiach. W przypadku Precisionów bas jest naprawdę niski i bardzo stonowany, techno którego nie trawię to nie problem dla nich :). Dodam że kolumny stoją dość wysoko, bo na biurku, ale braku basu nie odczuwam.
    Kluczowym jest tu wielkość pomieszczenia w jakim kolumny będą grały i gdzie będą stały. Pamiętam kolegę jak szukał kolumn do pokoju. W pomieszczeniu 20m² u właściciela grały naprawdę super, kupił, postawił u siebie w małym pokoiku i czar prysł :(

Nigdy nie zestawiam brzmienia danego zestawu głośnikowego do brzmienia słuchawek, bo to zupełnie inna para kaloszy ;)
  • Poziom 33  
    Serdeczne dzięki za odpowiedź.
    Wysoki bas z P 2302 jak mniemam jest w ilości wystarczającej i głównie jest problem z niższym? ;) Ogólnie można to brzmienie scharakteryzować jeszcze neutralnym, mimo wyraźniejszych średnich od Precision (które jak mniemam mają zapewne mocno neutralny dźwięk)?
    Właśnie się też tak domyślałem, że wyższy bas będzie obecny w najniższym paśmie. Wydaje mi się, że ogólnie do wczesnych lat 80 nie produkowano raczej zestawów schodzących naprawdę nisko.
    Sanjose napisał:
    Kluczowym jest tu wielkość pomieszczenia w jakim kolumny będą grały i gdzie będą stały. Pamiętam kolegę jak szukał kolumn do pokoju. W pomieszczeniu 20m² u właściciela grały naprawdę super, kupił, postawił u siebie w małym pokoiku i czar prysł :(

No niestety, w sypialni u mnie na pewno bas bardzo nierównomiernie się rozchodzi i miejacami jest skąpy, acz w sumie jeszcze żadnych innych poza ZGC kolumn tam nie miałem - a one na próbę postawione w dziennym pokoju po prostu dość słabo grały niskimi.

Sanjose napisał:
    Nigdy nie zestawiam brzmienia danego zestawu głośnikowego do brzmienia słuchawek, bo to zupełnie inna para kaloszy ;)

Wiem, wiem, trochę takie dziwne porównanie, chociaż samą barwę chciałem jakoś przybliżyć. ;)

Sanjose napisał:
    Z serii Phon szukałbym raczej zestawów trójdrożnych, brak kopułki średniotonowej przekłada się na wycofane wokale i instrumenty, co jest raczej nie pożądane.
    W ogóle Phon 22 i inne trójdrożne z tej serii swoimi gabarytami i parametrami przypominają Modele Precision 100 i Professional 450 (te drugie mają takie same przetworniki wysoko i średnio tonowe jak w Precision 100).

To też zauważyłem, acz średniotonowe w Phon chyba mają dużo mniejsze kopułki od Professional 450. Te stareńkie średnie z serii P wydają się jakoś dziwnie podobne do tych w 450 i większych.
    W ogóle to bardzo mnie przekonała do 2302 ilość elementów zwrotnicy, jak na nie spojrzałem to przeżyłem takie małe wow. 8-O W porównaniu z Tonsilem nieco młodszym to... nie ma porównania. ;)
  • Poziom 27  
    PZ IX napisał:
    Serdeczne dzięki za odpowiedź.
    Wysoki bas z P 2302 jak mniemam jest w ilości wystarczającej i głównie jest problem z niższym? ;)

Nie schodzą zbyt nisko, 50Hz to tak naprawdę minimum jaki osiągają bez konturu.

PZ IX napisał:
    Precision (które jak mniemam mają zapewne mocno neutralny dźwięk)?

Liniowcami nie są, bo bas w nich jest minimalnie wysunięty do przodu.

PZ IX napisał:
    Wydaje mi się, że ogólnie do wczesnych lat 80 nie produkowano raczej zestawów schodzących naprawdę nisko.

Zależy od producenta, np Pioneer faktycznie miał kilka pukadełek z ogromnym wooferem, a basu zero.

PZ IX napisał:
    To też zauważyłem, acz średniotonowe w Phon chyba mają dużo mniejsze kopułki od Professional 450. Te stareńkie średnie z serii P wydają się jakoś dziwnie podobne do tych w 450 i większych.

W tych starszych kopułki były tekstylne. Prawdopodobnie po 1980 roku zaczęli robić z tworzywa lub wcześniej. W większości miały one 38mm.

PZ IX napisał:
    W ogóle to bardzo mnie przekonała do 2302 ilość elementów zwrotnicy, jak na nie spojrzałem to przeżyłem takie małe wow. 8-O W porównaniu z Tonsilem nieco młodszym to... nie ma porównania. ;)

W praktycznie każdym zestawie od tego producenta jest taka ilość elementów, w Precision znajdziesz żarówkę w torze wysokotonowym ;).
    Zobacz Sobie produkty innych producentów z tamtych lat.
    Grundig, ITT, Yamaha, Celestion itd. Wtedy nie oszczędzano, a każdy model był przemyślany i wykonany zgodnie ze sztuką.
    Z Celestionów ciekawym modelem jest Ditton 120 z membraną bierną.
    Nie słyszałem ich, ale taka konfiguracja powinna dawać ciekawy i miły dla ucha bas.
    Ciężko jest mi przytoczyć coś konkretnego od innych, za mało jeszcze w życiu słyszałem.

Dobór kolumn jest dla każdego przypadku sprawą indywidualną ;).
    My możemy jedynie naprowadzić na coś co może się sprawdzić.

Myślę że wypowie się ktoś jeszcze, z bogatszym doświadczeniem od mojego.
  • Poziom 33  
    Końcem końców zamowiłem Heco Phon 2, które dziś przyjechały do mojego miejsca pracy. Jestem zaskoczony lekko odpustowym wyglądem, a współpracownicy niemal pukają się w głowę. ;) Ale to nie najważniejsze. Jestem bardzo ciekawy jak sobie poradzą brzmieniowo i dziś prawdopodobnie sobie je dokładnie odsłucham.
    Dzięki za pomoc!

Dodano po 5 [godziny] 13 [minuty]:

Niestety, Phon 2 odsyłam z powrotem. Stan nieciekawy jest, brzmieniowo też mi się nie podoba (ale to nie powód zwrotu). Zbyt wyraziste tony wysokie, bas za to bardzo miły. Nie wiem czemu, ale nie mogę znaleźć kolumn podobnych brzmieniowo jak moje "referencyjne" kolumny i słuchawki - gdzieś na poziomie 5-6 kHz jest być może delikatna dziura, dzięki której bardzo ciepło brzmią. Poszukiwań chyba na razie albo i w ogóle zaniecham, a do sypialni wrzucę malutkie zestawy używane swego czasu przez żonę. ;) Niebawem być może posiąde duże kolumny na Tonsilach GDN 30/80, to HX trafią do sypialni...?
    Mimo wszystko dzięki za pomoc, tematu nie zamykam.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    W końcu stanęło na ZG40C/9. O dziwo, na podłodze w sypialni zagrały inaczej niż we wtedy jeszcze nie umeblowanym salonie na stoliku. Bardzo mi się spodobała ta konfiguracja, dodatkowo w połączeniu z Yamaha R-3. :)
  • Poziom 12  
    ZG40C/9 i Yamaha R-3. Jeżeli masz srebrną dokupiłbym K-560 i wieczorami gapił się jak sroka w gnat :D Nie potrafię napisać dlaczego. Starsi zrozumieją ;-)
  • Poziom 33  
    Czarna niestety... Acz i tak bym raczej nie sprzedał. ;) Mimo śmiesznie wyglądającego zasilacza ma fajne brzmienie i ciekawy loudness (ale w sumie dziś i tak go nie używam).