Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dBase lub PARADOX - Format bazy danych jaki wybrać?

02 Mar 2016 10:09 2496 16
Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
  • Helpful post
    yild
    Level 14  
    Żadne dBase czy Paradoxy to jest obecnie zło.

Jakoś nie określiłeś czy ma być jedna baza czy jest wiele baz (na każdym komputerze osobno) - jeśli jedna to mysql (bez ograniczeń), sql server express (10GB dla 2008, 2012), oracle express 11(do 11GB iirc), firebird (bez ograniczeń), jak wiele to firebird ('lekki'), sqllite ('lekki'). W skrócie musisz szukać baz transakcyjnych.
    Dostępy przez ODBC.

Oracle i ms sql server mają ograniczenia na RAM i liczbę procesorów.

Nie ma się co pchać w technologie które już 20 lat temu miały problemy z wielodostępem (user idzie na kawę z otwartą formatką a drugi sobie czeka bo tabeli nie może otworzyć...).
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    yild
    Level 14  
    hansklis wrote:
    Z tymże przy MySQL na serwerze trzeba będzie jak rozumiem postawić serwer, np przez xampp?

Wystarczy MySQL Server dla windows (instalujesz na dowolnym komputerze reszta się do niego łączy), do grzebania w bazie np MySQL Workbench - nie trzeba php/www/phpmyadmin wtedy.
    kinggustav
    Level 25  
    Sorry yild, ale 20 lat temu programy wcale nie działały tak jak piszesz. Zarówno wtedy jak i dzisiaj istniały programy źle napisane, i to o nich zapewne piszesz. :-)
    User removed account
    User removed account  
    yild
    Level 14  
    kinggustav wrote:
    Sorry yild, ale 20 lat temu programy wcale nie działały tak jak piszesz. Zarówno wtedy jak i dzisiaj istniały programy źle napisane, i to o nich zapewne piszesz. :-)

Działały i działają kiepsko napisane, u mnie w firmie w zeszłym roku właśnie taki na dbase system magazynowy został wycofany (na szczęście) i właśnie dochodziło do sytuacji jak powyżej (brak możliwości księgowania na wybranym magazynie bo ktoś sobie otworzył wcześniej i wyszedł).

Nie mogę skrótem napisać tylko elaboraty?
    W końcu wiadomo że są programiści i programiści :P

hansklis wrote:
    Gdyby nie ograniczenie access do 2gb to było by przynajmniej dla mnie idealnie. Swoją drogą z czego wynika to ograniczenie?

Mogę się domyślać że z 'antycznych' ograniczeń wielkości pliku w fat32... ;)
    (jestem wrogiem Accessa...)
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    marcinj12
    Level 40  
    Tak czytam, czytam i się zastanawiam, co tak kombinujesz... Najpierw piszesz, że baza docelowo może mieć 6-8 GB, potem: że potrzebujesz przynajmniej 1 TB, a najlepiej bez ograniczeń... Najpierw decydujesz się na MySql, potem jednak na SQLite... Niby pytasz o narzędzia do analizy wydajności i szybkość wyszukiwania, a potem o (bezsensownym z punktu widzenia wydajności) pchaniu gigabajtów danych do jednej, plikowej bazy... To się wszystko nawzajem wyklucza...

Może napisz co robisz, jakiego rodzaju dane w tej bazie chcesz przechowywać i skąd wziąłeś te wyliczenia, bo jak dla mnie to czysta abstrakcja na razie...
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    marcinj12
    Level 40  
    Pracując z taką dużą ilością danych nie widzę innej możliwości, niż normalny system bazodanowy... "Polityka bezpieczeństwa firmy" jakoś do mnie nie przemawia - też pracuję w korporacji o bardzo wysokich standardach bezpieczeństwa, a mimo to jak trzeba, to da się załatwić różne rozwiązania, które są konieczne.

Nie musi to być łatwe ani szybkie, ale skoro masz do zrobienia jakiś projekt, to chyba postawienie bazy danych jest do zrobienia? W końcu z jakiś baz firma musi korzystać? Mówisz, że potrzebujesz bazy o takich i takich parametrach i jak nie Ty, to Twój szef porozmawia z IT, szefem IT czy kim potrzeba i nagle się okaże, że jednak da się. Jeśli nie jesteś za to odpowiedzialny to kwestia znalezienia osoby, która skonfiguruje serwer i dostarczy Ci gotowe rozwiązanie.
    Najrozsądniej będzie użyć tej bazy, z której już korzystacie - ktoś z IT powinien coś zasugerować, często firmy mają swoje "ulubione", preferowane rozwiązania bazodanowe, do których zatrudniają administratorów. A jeżeli okaże się to nie do przeskoczenia (w co, powtarzam, nie wierzę), to mówisz szefowi że projektu nie zrealizujesz ze względu brak dostępu do wymaganych narzędzi.

Przy takich ilościach danych nie ma najmniejszego sensu iść w stronę plikowych baz danych, bo ona podziałają dobrze może tydzień zanim urosną tak bardzo, że praca na nich stanie się koszmarem. Nie wiem czy wiesz, że plikowe bazy danych są za każdym razem przepychane przez sieć w całości - jeżeli chcesz dopisać 1 rekord do bazy, program musi pobrać przez sieć cały plik z bazą, dopisać jedną linijkę i przesłać go z powrotem do źródła. Nie muszą mówić, jak to wpłynie na wydajność sieci przy częstym zapisie z wielu komputerów? A już sam wielodostęp w przypadku takich baz jest hmm... pełen przygód ;)

Nie musi to być MySql, z darmowych równie dobrze sprawdzi się PostgreSQL (dobrze działa z dużymi bazami danych) lub - raczej pełne, komercyjne wersje - SQL Server czy nawet Oracle, choć z tym ostatnim trzeba trochę powalczyć z konfiguracją...

Ja osobiście bym kładł nacisk na SQL Server - dobrze sobie radzi z dużymi bazami, jest względnie prosty w podstawowej administracji i dobrze współgra z .NETowymi czy ASP.NETowymi aplikacjami.
    Jeżeli jako serwery bazodanowe używacie Linuxa - to z kolei PostgreSQL.

Podsumowując: i tak zrobisz jak uważasz, ale bez załatwienia sobie porządnego bazodanowego serwera nie widzę rozsądnych możliwości zrealizowania tego projektu. Zamiast na wyborze technologii, skup się bardziej na przeforsowaniu u swoich przełożonych normalnego rozwiązania. Rozwiązania złożone z kilku patyków sklejonych taśmą na dłuższą metę się nie sprawdzają.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    JacekCz
    Level 39  
    hansklis wrote:
    Witam,
    program ruszył, użyłem ostatecznie MySql , działa bardzo fajnie. Jako plikowe bazy danych używam firebird lub SqlExpress

Myślę że nie rozumiesz co to jest "plikowa baza danych".
    Trochę jestem zdziwiony że na bazie pobieżnych rad na elektrodzie w ten sposób firma podejmuje decyzje w/s rozwoju IT, ale nie moje owce itd...
    User removed account
    User removed account