Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant 202/3-5 Turbo TEC - Wzrost ciśnienia w układzie c.o.

02 Mar 2016 10:22 1863 6
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Piec - Vaillant 202/3-5 Turbo TEC - wzrasta ciśnienie w układzie c.o. Podejrzewam uszkodzony wymiennik wtórny ponieważ:
    - ciśnienie zwiększa się w szybkim tempie przy grzaniu c.o. (w ciągu ok 30 min potrafi skoczyć z 1,5 bar do 3 bar).
    - przy zakręconym zaworze zimnej wody do pieca i odkręconym kranie na ciepłą wodę ciśnienie spada np z 2 bar do 0 bar w ciągu godziny, a po późniejszym otwarciu zaworu z zimną wodą do pieca, z kranu otwartego na ciepłą wodę przez kilka sekund, płynie brudna woda.
    - przy grzaniu c.o. z zamkniętym zaworem zimnej wody do pieca, ciśnienie nie zwiększa się.
    Proszę o potwierdzenie czy moje przypuszczenia o uszkodzonym wymienniku wtórnym są prawidłowe.
    Dodam, że poduszka powietrzna została wcześniej dopompowana.
  • Poziom 42  
    dziubasek111 napisał:
    - przy zakręconym zaworze zimnej wody do pieca i odkręconym kranie na ciepłą wodę ciśnienie spada np z 2 bar do 0 bar w ciągu godziny, a po późniejszym otwarciu zaworu z zimną wodą do pieca,
    Jak zakręcisz zasilanie zimną wodą, a otworzysz w tym czasie kran z ciepłą wodą, to normalne,że ciśnienie musi spaść do zera.
    dziubasek111 napisał:
    z kranu otwartego na ciepłą wodę przez kilka sekund, płynie brudna woda.
    To też normalny objaw. Zawór poruszasz i tam gdzie się składał osad musi być wypłukany.
  • Poziom 9  
    stanislaw1954 napisał:
    To też normalny objaw. Zawór poruszasz i tam gdzie się składał osad musi być wypłukany.

To jest ewidentnie woda z układu c.o. - nawet czuć specyficzny zapach.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    stanisław1954, jak się czegoś nie wie, to się nie wymądrza. dziubasek111 - tak, możliwe, ze masz uszkodzony wymiennik wtórny.
  • Poziom 9  
    Nowy wymiennik wtórny to koszt 670 zł, więc chciałbym mieć pewność, że to właśnie ta część jest do wymiany. Czy poza wyżej opisanymi przeze mnie obserwacjami coś więcej mogę zrobić, aby zdiagnozować przyczynę wzrostu ciśnienia?

Dodatkowo dzisiaj podczas kąpieli (piec znajduje się w szafce obok prysznica) zaobserwowałem, że po kilku minutach grzania c.w.u temperatura wody maleje.
    Bezpośrednio po umyciu się obserwowałem wskaźnik ciśnienia na piecu i zauważyłem, że:
    - podczas kąpieli i bezpośrednio po niej ciśnienie nie zwiększa się
    - po kilku minutach od kąpieli (w tym czasie brak pracy c.o.) wraz ze spadkiem temperatury w układzie c.w.u. ciśnienie na piecu zaczyna rosnąć (np. od 1.8 bar do 3 bar)
    Moje kąpielowe obserwacje :D w jeszcze większym stopniu wskazują na uszkodzenie wymiennika wtórnego?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam, zamknij zawory na c.o oraz na z.w.u czyli zasileniu wody do kotła, odkręć ciepłą wodę i obserwuj, jak spadnie to wymiennik płytowy padnięty, ale... jak wykręcisz, przytkasz przeciwległą stronę i dmuchniesz a ciśnienie będzie biło na stronę obok to wymiennik pewny. Sama praktyka, wymiennik po opisie masz walnięty na 99%.
  • Poziom 9  
    W0jtek92 - dzięki za konkretną odpowiedź. Wymiennik już zamówiony.