Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy podgrzewacz wody - Termet G-19 02 czy Junkers WRDP 11-2B

02 Mar 2016 12:56 6681 15
 • Poziom 28  
  Zastanawiam się nad zakupem przepływowego podgrzewacza wody, pomiędzy
  Termet G-19 02 a Junkers WRDP 11-2B. Oba piece mają podobne parametry, jednak Termat jest tańszy i podobno ma też tańsze części. Ktoś ze specjalistów mógłby się wypowiedzieć, który warto wybrać?

  Obecnie mam już wysłużonego i zdezelowanego termeta 0087, który gaśnie przy zbyt małym przepływie wody. Priorytetem jest przede wszystkim możliwość regulacji temperatury na wyjściu pieca i jej stałe utrzymanie, niezależnie od przepływu na wyjściu i możliwie szybkie pojawienie się ciepłej wody po odkręceniu kranu, jak też niska awaryjność.
 • Poziom 36  
  Witam. Jaki ma kolega dostępny serwis w okolicy? To podstawa. Potem można doradzić.
 • Poziom 36  
  A więc, szczeże? To stawiam na Junkers. Niby części droższe ale... Termet to nie to co stare PG. Junkers to terma mało awaryjna, serwis sprawny, komfort cwu dobry. Termet G17 który posiadasz to dobra terma (idioto odporna) ale Polski Termet tych czasów mu nie dorównuje moim zdaniem...
 • Poziom 26  
  Porównaj ceny części...a jeden i drugi się psuje, więc nie wiem skąd informacja, że mało awaryjny jest Junkers. Nie robią już takich urządzeń jak sam napisałeś "idioto odpornych".
  Znam 6 serwisantów tych 2 firm i na brak napraw urządzeń nie narzekają.

  Polska mentalność - mają polskie urządzenie to zamieniają na zachodnie...bo niby lepsze. A później uczą się portfelem. Ile generator iskry w Junkersie kosztuje? W Termecie 113zł, w Junkersie pewnie z 250, albo lepiej.


  Popytaj u serwisantów na temat podgrzewacza GE19-02 bez palnika zapalającego - nowość - nie każdy wie o jego istnieniu. Taki polecam.
 • Poziom 35  
  Junkers! Niezawodny, wysoka sprawność. Wybrać wersję na baterię a nie na hydrogenerator (baterie - muszą być alkaliczne -starczą na długo - mam Junkersa już 5 lat i baterie są od nowości niewymieniane). Ten typ Junkersa, jaki jest w temacie, to akurat jest z zapłonem bateryjnym, piecyk w mniejszej wersji (dobry do niezbyt dużej wanny czy prysznica - jak jest bardzo duża wanna, to optymalny jest WRDP 14-2B). BYle tylko kupić Junkersa w dobrej firmie (np. Gromgaz).
 • Specjalista - systemy grzewcze
  A propos term baz palnika zapłonowego, dla mnie głupota konstrukcyjna. Palnik główny zapala się od iskry. Przyśpiesza uzyskanie c.w. na wylewce ale zapłon może być mało komfortowy- wręcz głośny albo wybuchowy. A jak pochodzi kilka lata i się okopcą elektrody a palnik nałyka się kurzu to może się ostro zapalić i pod i nad urządzeniem. Ja osobiście nawet nie chcę jeździć do tego typu wynalazków. Zapłon od pilota uważam za najlepsze rozwiązanie, łagodzi zapłon palnika głównego. Na dodatek uważam że palniki powinny mieć grzebienie łączące inżektory z przodu i z tyłu bo i tak ludzie zwracają uwagę "mógłby palić ciszej". Polecam Junkersa WRDP11-2B, oczywiście standardowe urządzenia sanitarne. Awaryjność na obecnie sprzedawanych urządzeniach bliska zeru, nie pamiętam kiedy byłem na gwarancji. Termet już się poprawiał a znowu idzie w złą stronę.
 • Poziom 35  
  Junkers (WRDP 11-2B, WRDP 14-2B...) potocznie nazywany jest bezświeczkowym, ale świeczka w tych piecykach jest, tyle, że ona jest zapalana iskrą na chwilę, przy czym gaśnie po zapłonie palnika głównego (w przeciwieństwie do starych piecyków, np. PG-6, gdzie świeczka pali się stale). O ile wiem, piecyki całkowicie pozbawione świeczki robi Vaillant, ale nie bardzo sobie to wyobrażam (wybuchowy zapłon). Vaillant jest nieco przereklamowany - napewno Junkers jest lepszy (bardziej niezawodny, mniej skomplikowany).
 • Poziom 28  
  Kupilem termet G-19 02 electronic, zobaczymy jak będzie. W Junkersach przeraziła mnie dziurawa wężownica po kilku latach pracy (wg. opinii kupujących) oraz cena części wymiennych, a także niepotrzebne bajery (wyświetlacz).
 • Poziom 35  
  Wężownica łatwo może się przepalić w każdym piecyku na skutek złej eksploatacji lub rozregulowania pieca. Spotykałem się z PG-6, w których nagrzewnicę trzeba było wymieniać wcześniej niż membranę (sic!) z powodu rozregulowania. przepustnica gazu na full, układ krzywkowy rozregulowany i obciążenie cieplne zdecydowanie wyższe niż przewidywał producent. Nagrzewnica tego nie wytrzymuje i się przepala. Łatwo może się przepalić w razie zatarcia się głowicy w zespole wodnym (zresztą wtedy ciśnienie pary może wręcz rozsadzić piecyk). Prawidłowa eksploatacja (nie na pełną moc, lecz tyle, ile trzeba do podgrzania wody, bez konieczności mieszania z zimną) wydłuża żywotność nagrzewnicy.
 • Poziom 28  
  Zbigniew Rusek napisał:
  Wężownica łatwo może się przepalić w każdym piecyku na skutek złej eksploatacji lub rozregulowania pieca. Spotykałem się z PG-6, w których nagrzewnicę trzeba było wymieniać wcześniej niż membranę (sic!) z powodu rozregulowania. przepustnica gazu na full, układ krzywkowy rozregulowany i obciążenie cieplne zdecydowanie wyższe niż przewidywał producent. Nagrzewnica tego nie wytrzymuje i się przepala. Łatwo może się przepalić w razie zatarcia się głowicy w zespole wodnym (zresztą wtedy ciśnienie pary może wręcz rozsadzić piecyk). Prawidłowa eksploatacja (nie na pełną moc, lecz tyle, ile trzeba do podgrzania wody, bez konieczności mieszania z zimną) wydłuża żywotność nagrzewnicy.

  W moim starym termecie 0087 przepustnica gazu jest na full od kilkunastu lat, gdyż przy skręceniu w prawo piecyk w ogóle nie odpala (pali tylko świeczka), w lato woda parzy i konieczne jest mieszanie z zimną, nagrzewnica pewnie sporo zakamieniona, a jakoś nie cieknie, więc widać kiedyś potrafili robić wytrzymałe piece.
 • Poziom 28  
  Termet zainstalowany, po tygodniu użytkowania moje wrażenia są następujące:

  Na plus:
  + na pewno w porównaniu ze starym termetem 0087 szybciej pojawia się ciepła woda,
  + piec nie gaśnie nawet przy małym poborze wody,
  + podczas pracy jest bardziej cichy,
  + jeśli wcześniej używano ciepłej wody i po chwili znowu odkręci się kran, to nie leci wrzątek,

  Neutralne:
  W starym termecie miałem wrażenie, że jak (po dłuższym nawet nieodkręcaniu wody) odkręce wodę, to przez chwilę z kranu leci letnia, potem zimna, a potem coraz cieplejsza. Ta letnia pewnie byłą wynikiem pogrzania nagrzewnicy przez ciągle palącą się świeczkę. W nowym termecie po odkręceniu wody leci najpierw zimna, a potem coraz cieplejsza. Mi to bez różnicy.

  Na minus:
  Niestety, przez 20 lat widzę producent nadal nie potrafi zapewnić normalnej regulacji temperatury wody (ustawianej JEDNYM pokrętłem, ewentualnie dwoma pokrętłami typu temperatura od/temperatura do, jeśli ustalenie konkretnej temperatury nie jest łatwe). Widzę natomiast znowu jakieś dziwne ustawienia dwoma pokrętłami (regulacja temperatury wody i jednocześnie przepływu oraz ilośc gazu???) Czy ci ludzie mają jakichś specjalistów od interfejsu użytkownika? Przecież przepływ to ja se moge kurkiem od wody ustawić a nie piecem!

  Co do pokrętła regulacji gazu, w moim odczuciu jego kręcenie nic nie daje.

  Co do pokrętła regulacji temperatury wody.. W pierwszym dniu miałem pozytywne wrażenia ale coraz bardziej robią się neutralne czy nawet negatywne. Przy maksymalnym skrceniu tego pokrętła w prawo, temperatura wody jest tak duża, że aż parzy. Oczywiście mogę odkręcić minimalnie kran i piec odpala. Jeśli jednak nie chcę marnować wody i odkręce kran minimalnie a następnie przekręce to pokrętło regulacji temperatury w lewo, aby zmniejszyć temperature wody to.. piec gaśnie! Muszę trochę mocniej odkrecić wodę, aby zapalił. To co to jest za regulacja? Chyba każdy baran wie że im więcej wody przepływa przez piec tym jej temperatura będzie mniejsza bo w jednostce czasu krócej jest podgrzewana więc to pokrętło też nie spełnia swojej roli!

  A jak wygląda efektywność regulacji w Junkersie?
 • Poziom 35  
  Co do regulacji w Junkersie jest podobnie. 2 pokrętła. Jedno - mniejsze jest do regulacji płomienia (7-stopniowa regulacja), drugie do regulacji wody. Przy przekręceniu maksymalnie w prawo woda jest gorąca i piec odpala przy bardzo małym strumieniu. Jeśli jest przekręcone max. w lewo, to jest duży przepływ wody, woda jest znacznie mniej ogrzana i konieczny jest większy przepływ, by piecyk nie gasł (bywa, że przy tak ustawionym pokrętle wody piecyk nie chce grzać max. mocą - przy przekręconym pokrętle gazu na full - max. w lewo), gdy są w kranie perlatory nadmiernie ograniczające strumień. Optymalne jest pośrednie ustawienie pokrętła wody - może nieco bliżej prawego oporu niż lewego - wtedy można ustawić pokrętło gazu blisko minimum i jest niższe zużycie gazu. Co więcej, Junkers ma wyświetlacz temperatury ciepłej wody (ale jest to wskazanie tylko przybliżone).
 • Poziom 28  
  Najlepsze jest to, że zauważyłem iż Zbigniew Rusek lobbował na Junkersa WRDP 11, a mirrzo na Termeta GE-19-2.
 • Poziom 35  
  phanick napisał:
  Najlepsze jest to, że zauważyłem iż Zbigniew Rusek lobbował na Junkersa WRDP 11, a mirrzo na Termeta GE-19-2.

  Mam Junkersa WRDP 14-2B (czyli nieco większa wersja WRDP 11-2B) i piecyk jest bardzo dobry. Od 5 lat (zamontowany w lustym 2011 r.) nie było nawet najmniejszej awarii. Co więcej, nawet nie zmieniałem baterii zapłonowych (są fabryczne).
 • Poziom 28  
  Na razie termet działa. Zobaczymy za kilka miesięcy, czy nadal będzie tak samo.

  Moderowany przez mirrzo:

  ŻEBRAK