Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwertorowa TIG - plasma

02 Mar 2016 14:03 948 4
 • Poziom 12  
  Witam
  Mam pytanie do znawców tematu jaka jest różnica w budowie między TIG'iem a plasmą i czy jest możliwość przerobienia spawarki inwertorowej TIG na możliwość cięcia plasmą.
  Zauważyłem, że ostatnio na rynku pojawiają się się takie kombajny więc jakieś możliwości pewnie są.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Różnica polega na innym palniku i różnym napięciu i prądzie roboczym. TIG to około 60V napięcia jałowego i prąd do kilkuset amperów. Plazma kilkanaście amperów i napięcie około 200V. Więc przeróbka raczej trudna, a na pewno nie opłacalna.
 • Poziom 12  
  No to już wiem jakie są podstawowe różnice co do zasady a o te informacje mi właśnie chodziło :)
  Czyli przy założeniu że moc zostaje porównywalna to kwestia tak naprawdę transformatora podnoszącego napięcia na wyjściu około 3x.
  Niestety zrobienie odpowiedniego trafo wytrzymującego prądy robocze byłoby raczej trudne (choć jakby dorwał starą spawarkę transformatorową to coś by z tego wydłubał), do tego kwestia napięcia na wyjściu, które jest stałe więc na tafo się nie poniesie :/
  Jak mi się uda dorwać jakiś schemat to może zerknę gdzie ew. na wcześniejszym etapie można by podnieść napięcie.
  Ale prawdopodobnie jak mówi grzeskk może być ciężko bo co prawda nie ma rzeczy niemożliwych są tylko nieopłacalne, to ta może być nieopłacalna :/
 • Poziom 31  
  To nie tylko podniesienie napięcia trafo ale również prostownika. W TIGu diody mają napięcie znamionowe 200 V, a do plazmy musi być pewnie około 1 kV.
 • Poziom 12  
  Zdaje sobie sprawę z wytrzymałości i parametrów napięciowych niektórych elementów.
  Dlatego też napisałem, że jak dorwę schemat to zobaczę jakie elementy są na wyjściu i jakie są możliwości podniesienia napięcia na wyjściu. Oczywiście może się to wiązać z wymianą elementów które mają za niskie wartości napięciowe, być może nie da się to go zrobić przez prostą wymianę bo mogą być jakieś urządzenia monitorujące i regulujące wartość napięcia, wiec trzeba by wtedy dorabiać jakieś układy oszukujące te czujniki itd.... Mam tig shermana 181A i dlatego się zastanawiam. Jedna puki nie mam żadnego schematu to są takie przymiarki teoretyczne. Ale przynajmniej wiem jak patrzeć na całą sprawę.