Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai W241d / SLP2424 - zwarcie w zasilaczu monitora LCD - jak diagnozować?

02 Mar 2016 18:56 1323 3
 • Poziom 1  
  Witam

  Wymieniałem kondensatory na płycie głównej paroletniego monitora Hyundai W241d, wszystko szło sprawnie, niestety już po wymianie, przy pomiarze napięć niezdarze omsknęła się ręka, płyta główna osunęła się na zasilacz i spowodowałem zwarcie na tyle mocne, że natychmiast "wywaliło" korki w mieszkaniu.
  Co ciekawe, bezpiecznik 3.15AH na płytce zasilacza wtedy ocalał i przepalił się dopiero po ponownym podłączeniu urządzenia. Wymieniłem bezpiecznik, ale niestety, zasilacz pali teraz bezpieczniki od razu po załączeniu. Po czym wnioskuję, że gdzieś jest przepięcie. Dzieje się tak nawet, kiedy zasilacz jest odłączony od płyty głównej.
  Na oko nie widać żadnych uszkodzeń w elementach na płytce, jedynie w miejscu gdzie doszło do zetknięcia -- jest dość mocno przytopiony radiator.
  Niestety moja wiedza z elektroniki jest dość wątła. Z przylutowaniem i pomiarem paru rzeczy jestem sobie w stanie poradzić, ale w tym przypadku nie wiem nawet od czego zacząć, gdzie i jak szukać ewentualnego przepięcia.
  Domyślam się, że po takiej akcji zasilacz może być już nie do odratowania i równie dobrze wszystko może być uszkodzone, aczkolwiek przyjmę wszelkie sugestie. Jak zlokalizować wadliwy element?
  Załączam zdjęcie obu płytek, zasilacza(SLP2424) oraz miejsca, w którym przytopił się radiator.
 • Poziom 39  
  Wpierw poczytaj czym jest przepięcie jeśli chcesz używać tego pojęcia na forum tematycznym ;)
  Masz oznaczenia zasilacza, poszukaj mapy do niego.
  Jako amator siadasz do SMPS , to wyzwanie ;)
  Zdjęcia są tu zbędne , tylko zaśmiecają forum . Musisz mieć mapę tego zasilacza lub podobnego by sobie wyobrazić co tam jest .
  Potrafisz zmierzyć element typu dioda , tranzystor ?
  Popatrz na klucz przetwornicy , mostek prostowniczy , wszelkie półprzewodniki po pierwotnej stronie - tam jest uszkodzenie :)
  Jeśli oczekujesz by prowadzić za rączkę - pomyliłeś forum :)
 • Poziom 43  
  nCom napisał:
  płyta główna osunęła się na zasilacz i spowodowałem zwarcie

  Mocno podejżewam, że oprócz uszkodzenia pierwotnej strony zasilacza (jak kolega wyżej wspomniał, do sprawdzenia mostek, tranzystor kluczujący) padła też płyta główna, a z tym na pewno juz sobie nie poradzisz.
  Wniosek, zwróć się do serwisu.
 • Poziom 39  
  nCom napisał:
  płyta główna osunęła się na zasilacz i spowodowałem zwarcie

  No właśnie pokaż miejsce w którym przysmażyla się płyta główna.