Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat kupić? Lustrzanka, bezlusterkowiec czy kompakt

02 Mar 2016 19:10 2610 5
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie! Wraz z żoną planowaliśmy kupno telewizora, ale w sumie chyba nie jesteśmy lemingami więc jest nam niepotrzebny. Zdecydowaliśmy się na zakup sprzętu, dzięki któremu uwiecznimy nasze wspólne chwile, a i być może rozwiniemy nową pasję. Jak na typowego cebulaka przystało, chciałbym mieć jak najwięcej za najniższą cenę. Przewidywany przez nas budżet to max. 1000 – 1200 zł za całość. Nie skreślam zakupu używki, chociaż pewniej bym się czuł z nowym sprzętem (czas poświęcony na przeglądanie aukcji). Trochę już czytałem o możliwych rodzajach aparatów które można kupić, ale przyznam szczerze, że dla laika wybór jest dużo bardziej skomplikowany niż przy kupnie komputera. Zacznijmy od przewidywanego zastosowania sprzętu:

- Zastosowanie podstawowe: uwiecznianie imprez rodzinnych oraz podróży które odbywamy od czasu do czasu (zarówno zdjęcia jak i filmy). Chodzi o robienie zdjęć i filmowanie zarówno w pomieszczeniach jak i na świeżym powietrzu (góry, plaża, boisko), o różnym naświetleniu i o różnych porach dnia (lub nocy). Wydaje się więc, że powinien to być sprzęt uniwersalny i mobilny, jeden do wszystkiego (z ewentualną rozbudową zestawu w przyszłości).

- Zastosowanie dodatkowe: zdjęcia wyróżniające posty na moim blogu, nagrywanie filmików szkoleniowych / instruktażowych. Nie mam pewności czy mój budżet oraz zastosowanie główne nie kłóci się z tymi wymogami (pewnie tak).

Obecnie moje główne rozterki to:

1. Czy mając na uwadze powyższe zastosowania powinienem wybrać lustrzankę, kompakt, bezlusterkowca, a może nawet droższy smartphone z dobrym aparatem?

2. Czy wybrany aparat do „codziennych zastosowań” pozwoli na wykorzystanie go w celach nieco bardziej „profesjonalnych”, jak nagrywanie krótkich wideo oraz robienie zdjęć na www, czy nie ma na to szans i szkoda pieniędzy na szukanie „łączonego rozwiązania” (zwłaszcza w tym budżecie)?

3. Czy do nagrywania filmów wystarczy aparat, czy lepiej kupić w tym celu osobną kamerę w przyszłości?

4. Gdybym "nie złapał bakcyla fotograficznego", czy zakup droższych sprzętów nie mija się z celem? Co z ewentualną odsprzedażą przy nietrafionym zakupie?

5. Mając na uwadze powyższe, jakie modele polecacie?

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i wskazówki. Pozdrawiam serdecznie!
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Hej!

Może nie odpowiem Ci na zadane pytania, ale chociaż podpowiem.
    Miałem wcześniej kompakt NIKON'a, taki typowy z wysuwanym obiektywem, a dałem za niego jak na tamte czasy (około 10 lat temu) sporo pieniędzy (pamiętam, że na 100% powyżej tysiąca) i byłem średnio zadowolony. Jedynym plusem była wielkość (wyłączony chował się w kieszeni). Podobny cenowo CANON kompakt robił o niebo lepsze zdjęcia ale był wielki, prawie jak lustrzanka (znajomi mieli i robiliśmy porównanie zdjęć z jednej wycieczki). Mój NIKON przestał dawać znaki życia jakieś 2-3 lata temu.
    Na tę gwiazdkę zakupiłem do domu CANON lustrzankę i ze zdjęć (i filmów) jestem mega zadowolony, jednak jest bardzo nieporęczny. Robi super zdjęcia w automacie, a jak chcę to mogę sam porobić artystyczne zdjęcia. Z torbą podróżną robi się dodatkowa walizka, no i strach, że gdzieś się obije. Na spacery jest optymalny.

Osobiście wahałem się pomiędzy lustrzanką, a bezlusterkowcem i nie żałuję swojego zakupu. Aparat miał służyć jako rozwinięcie zainteresowań narzeczonej i jakoś średnio się do tego pali :/
    Nie miałem nigdy bezlusterkowca w dłoni i nie widziałem na żywo jak robi zdjęcia, ale w testach robił porównywalne zdjęcia do lustrzanki. Jest wielkości kompaktu, ale z jakością zdjęć lustrzanki. Z tymi aparatami (lustrzanki i bezlusterkowiec) niestety zrobisz taki zoom jaki masz obiektyw, a w kompakcie masz napisane: zoom 200x itp.

Co do bakcyla to jest szansa na przetestowanie. Pamiętaj, że masz 14 dni na zwrot bez podania przyczyny przy zamawianiu z internetu.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Też odpowiem na pytanie, ale nie udzielę odpowiedzi.
    Jestem między innymi fotografem amatorem, chodź już miałem wystawę swoich zdjęć.
    Korzystałem z kilkunastu aparatów, tylko cyfrówki co jest spowodowane moją datą urodzenia.

Niema zestawu uniwersalnego, w tej cenie i nie będę nikogo przekonywał aby wydał 20 tys. aby uzbierał zestaw uniwersalny.

Jeśli chcesz odsprzedać w takiej samej cenie jak kupiłeś kup średniej klasy używaną lustrzankę, za rok sprzedasz w tej samej cenie a i jak optyka będzie ciekawa to i może drożej. Stary sprzęt fotograficzny jest na stałym poziomie cen.

Jak chcesz aparat który pomimo tego że się nie sprawdzi, a będziesz chciał go zostawić to może kompakt, super zoom, telefon.

Do zdjęć nocnych będziesz potrzebował statywu dla długich czasów naświetlania i trybu manualnego lub lampy do zamrożenia ruchu.

Zdjęcia w pomieszczaniu wymagają krótkiej ogniskowej od 10 do 30 mm, w przeliczeniu na pełną klatkę. Dobry obiektyw z szerokim kątem, używany przekracza Twój budżet.

Mała ilość światła wymaga wysokiego użytecznego iso, przeważnie są to pełno klatkowe lustrzanki lub doświetlenia z lampy systemowej.

Video na większej matrycy to problem z płytka głębią ostrości.

Lustrzanki oferują od 5 do 20 min. ciągłego nagrywania wideo.

Lustrzanka na plaży to zły pomysł, jeśli jesteś na wakacjach a nie na sesji zdjęciowej, chyba że jest to wodoszczelny Pentax. Tak samo wszystko co ma ruchomy obiektyw. Jedynie kamerka sportowa w wodoszczelnej obudowie lub telefon.

Do fotografowania sportu sprawdzi się jedynie dobra lustrzanka, wysokie iso, szybki AutoFokus, duża liczba fotografii na sekundę. Ale wymaga długiego obiektywu w dodatku jasnego.

Fotografowanie gór to sprawdzi się bardzo dobrze telefon, szeroki kąt, głębia ostrości od 50cm do nieskończoności, lub prosty kompakt (przy dobrej pogodzie) w innej sytuacji statyw + aparat z trybem manualnym.

Lustrzanka to problem z nauką obsługi ( i nie mówię tu tylko o przeczytaniu kilku poradników, na to są potrzebne miesiące nauki), wychodzą dodatkowe problemy wynikające z tego, że aparat posiada mechanizm lustra:
    - występuje maksymalna ilość zdjęć, mechanizm podnoszenia lustra się zużyje od 40tys. przy amatorskim body do 400tys. zdjęć przy wole roboczym (body do profesjonalnych zastosowań)
    - brudzenie się matrycy, wynika z nieszczelności optyki i zmiany obiektywów,
    - problem z ustawieniem ostrości wynikające w samej obecności lustra, odległość od matrycy do ogniskowej obiektywu może być różna niż odległość czujników ostrości do ogniskowej obiektywu, przez to mogą wystąpić Front lub Back Focusy (ostrość przed punktem lub za punktem w którym ustawiłeś ostrość).

Bezlusterkowce są tylko narażone na zabrudzenie matrycy, ale dla mnie są niewygodne ze względu na wielkość, przeważnie jest też brak wizjera.

Kompakty jak i SuperZoomy nie są narażone na te problemy co lustrzanki, ale oferują mniejsze możliwości i możliwości rozbudowy o specjalistyczne obiektywy. Nie mają też problemu z czasem zapisu wideo i dużą głębią ostrości. Jakość obiektywów jest średnia, co za tym idzie uwidacznia się aberracjachromatyczna, wineta i dystorsja.

W tej chwili mam Lustrzankę z półki pół-profesjonalnej z 5 obiektywami, 3 lampami, zestawami statywów, parasolek, tłami, filtrami, pilotami, 2 kamerki sportowe, jedną kamerę handycam, trochę starszy kompakt, starszą hybrydę (sony f828).
    Każdego z tych sprzętów używam w innej sytuacji.

Fotografuję lustrzanką:
    -wycieczki: krajobraz i architekturę, (obiektyw z szerokim kątem lub z ciężkiego zoomu spacerowego 18-200mm),
    -portrety w plenerze i w studio, (przeważnie 3 obiektywy 50mm/f1,8, 58mm/f2,0, lub 85mm/f1,5),
    -wydarzenia sportowe, samochodowe ( obiektyw 18-200mm, ze względu na długi koniec ),
    -wydarzenia rodzinne/kościół (obiektyw 24-70/f2.8),
    -przyrodę z racji tego, że od wiosny do jesieni wożę go w samochodzie przeważnie z obiektywem 18-200mm.

Kompakt lub telefon:
    -przeważnie zdjęcia w pracy (awarie, sytuacje które zastanę w pracy na maszynie/urządzenie), z racji braku żalu przy zepsuciu, uszkodzenia, spadnięcia, pobrudzeniu i kiesenioprzenośności,

Hybryda:
    -sprawdziła się bardzo dobrze przy robieniu fotokopii, np. digitalizacji ksiąg parafialnych, aparat wykonał w ciągu 3 miesięcy przeszło 100 tys. fotografii, staruszek jeszcze się trzyma.

Filmowanie lustrzanką:
    -przemyślane sceny, na statywie lub slajderze, z dużą głębią ostrości. Detale.

Filmowanie Handycamem:
    -przeważnie na statywie, lokalne wydarzenia/koncerty,
    -zwiedzanie np. urbex,

Filmowanie kamerkami sportowymi:
    -tu chyba nie muszę tłumaczyć gdzie i poco,
    -przy wyjazdach dalszych jako druga kamera w samochodzie.

Najlepszy aparat to ten który aktualnie masz przy sobie.

Nie kupuj lustrzanki dla samego faktu posiadania lustrzanki, ponieważ nie będziesz robił lepszych zdjęć niż kompaktem w trybie automatycznym, a wręcz przeciwnie będą gorsza, dużo zdjęć będzie do wyrzucenia. Z czasem przyjdzie opanowanie ustawień aparatu i techniki wykorzystania światła. Tak samo jeśli nie planujesz kolejnych wydatków na kolejne obiektywy, bo to przeczy idei posiadania aparatu z wymiennym obiektywem. Ale to są Twoje pieniądze, i ty je wydasz.

Iphone photography award udowadnia, że smartfonem można robić dobre zdjęcia, Łłukasz Jakóbiak udowadniam, że można robić dobre programy wideo 3 telefonami.

Kwestią najistotniejszą nie jest sprzęt tylko "decydujący moment".
    Sprzęt tylko pomaga zrobić fotografię sprawniej, łatwiej, czasem z mniejszymi szumami, czasem z mniejszymi zniekształceniami.

Sprawdź na OLX czy sąsiad się nie chce pozbyć aparatu coś co załatwi twoje potrzeby mniej więcej 12mpx i video w 720p, do 300-400zł.

Moja rada kup cokolwiek i zacznij działać. Po czasie będziesz wiedzieć czy Cię sprzęt ogranicza, jeśli będzie ograniczał to będziesz wiedział, że w 20 tys. możesz się nie zmieścisz, a to co masz przyda się do innych zastosowań. A jeśli nie będzie Cię ograniczał to będziesz zadowolony nie wydałeś tych 1,5tys, na coś co nie wykorzystujesz.
  • Poziom 9  
    Nie spodziewałem się aż tak rozległych i rozbudowanych rad, wielkie, wielkie dzięki! Od kilku dni się nie odzywałem, gdyż wziąłem sobie powyższe rady do serca i mocno zgłębiłem temat i sam rynek aparatów z moim budżetem.

Po przemyśleniach wskazuję na główne aspekty, które chcę uwzględnić przy zakupie:
    - budżet mogę nagiąć do max. 1300-1400 zł za komplet. Nie planuję dodatkowych nakładów na sprzęt w przyszłości / kolejnych dwóch latach,
    - nie będę poświęcał długich godzin na naukę fotografowania - zgłębię podstawy, ale nie będę chciał szczegółowo poznać każdego parametru ani nowych obiektywów. 80% zdjęć będzie pstrykane z funkcji auto. Jednak "coś tam się będę bawił" :)
    - aparat musi być poręczny - będzie wykorzystywany głównie na spacerach, wakacjach i "imieninach u cioci", zależy mi zarówno na dobrej jakości zdjęć jak i filmów. Filmy przede wszystkim do nagrywania filmików na youtube na bloga.

W związku z powyższym z poszukiwań wykreśliłem lustrzanki. Po przeglądzie zastanawiam się nad następującymi aparatami (w kolejności obecnych preferencji):

Bezlusterkowce:

1. Olympus PEN E-PL5 (bezlusterkowiec, używka) http://www.optyczne.pl/195.1-Test_aparatu-Olympus_E-PL5_Wst%C4%99p.html
    2. Olympus PEN E-PM2 (bezlsuterkowiec, używka lub nowy lekko przekraczający budżet) http://www.optyczne.pl/217.1-Test_aparatu-Olympus_E-PM2.html
    3. Panasonic DMC-TZ60 (kompakt, nowy) http://www.optyczne.pl/31.4-Test-Test_kompakt...oink%C4%99_2014_Panasonic_Lumix_DMC-TZ60.html
    4. Sony DSC-HX60 (kompakt, nowy) http://www.optyczne.pl/index.php?aparat=1870
    5. Nicon Coolpix S9900 (kompakt, nowy) http://www.optyczne.pl/33.3-Test-Test_wakacyj..._kompakt%C3%B3w_2015_Nikon_Coolpix_S9900.html
    Dalsze: Panasonic DMC-GF6, Nikon 1 J4, Olympus SH-1 i SH-2.

Jak myślicie, który będzie najlepszy dla moich zastosowań? A może jeszcze jakiś inny model?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Skupiłbym się jednak na nowych, nie mając doświadczenia trudno ocenić czy ten aparat tak ma czy jest uszkodzony, podobnie z obiektywami.
    Mam lustrzanki i bezlusterkowce, można je stosować zamiennie obecnie ponieważ do pewnego poziomu obie technologie dają podobna jakość zdjęć.
    Darowałbym sobie jednak wszelkie kompakty itp.

Obecnie są fajne promo na najtańsza lustrzankę canona 1200D czyli to okolice 1300zł i co istotne aparat daje bardzo dobrą jakość w słabych warunkach oświetleniowych ii kręci bardzo dobrze filmy.

Z bezlusterkowców używanych najlepsza oferta to Sony NEX-6 lub nowy Samsung NX300, miałem oba i polecam.
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Zdecydowałem się na zakup używanego Olympus E-PL5 z dodatkowym obiektywem 40-150mm, udało mi się wylicytować sprzęt na gwarancji za niecałe 1200 zł. Pozostaje jeszcze dobór akcesoriów i zaczynam przygodę z fotografią. Przy okazji: myślicie że można wrzucić do tego aparatu akumulator o napięciu 7,4V i większej pojemności (w specyfikacji jest 7,2V i 1150 mAh)? Tak czy inaczej, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! :)