Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny/regulowany - regulacja zgrub./precyz. - pytanie o schemat.

reaper5931 02 Mar 2016 20:00 855 11
Altium Designer Computer Controls
    reaper5931
    Level 8  
    Witam,

Projektuję oklepany zasilacz regulowany symetryczny na LM350/LM337. Transformator 2x 24VAC, tak więc regulacja powinna zawierać się w przedziale ok. 2V – 27V. Schemat znajduje się poniżej. Mam dwa pytania odnośnie tego układu:

1. Chcę dokonać regulacji zgrubnej i precyzyjnej na dwóch potencjometrach (4,7kom i połączonego z nim 470om). Czy konfiguracja jak na schemacie pozwoli na takie działanie?

2. Dioda LED ma sygnalizować napięcie na linii dodatniego i ujemnego napięcia. Czy w dobrą stronę podłączyłem diodę na linii ujemnego napięcia?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję. : )

Zasilacz symetryczny/regulowany - regulacja zgrub./precyz. - pytanie o schemat.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    vonar
    Level 28  
    Potencjometry dobrze. LED w ujemnej gałęzi odwrotnie.
  • Altium Designer Computer Controls
    reaper5931
    Level 8  
    Prąd w założeniu maks. 1A. Tak więc po jednym 2200uF na gałąź powinno wystarczyć?
    lemu
    Level 19  
    Czemu nie ma V i A w ujemnej gałęzi?
    Amperomierz poza pętlą sprzężenia zwrotnego spowoduje spadek napięcia wyjściowego, jego bocznik musi być więc o jak najmniejszym oporze.
    Daj dwa gniazdka masy.
    reaper5931
    Level 8  
    lemu wrote:
    Czemu nie ma V i A w ujemnej gałęzi?
    Amperomierz poza pętlą sprzężenia zwrotnego spowoduje spadek napięcia wyjściowego, jego bocznik musi być więc o jak najmniejszym oporze.
    Daj dwa gniazdka masy.

Tak więc rozdzielić masę linii dodatniej i ujemnej, czy dobrze rozumiem?

Linia ujemna będzie używana sporadycznie, skąd nie uwzględniłem mierników w tej gałęzi.
  • Helpful post
    vonar
    Level 28  
    Mas nie rozdzielisz ze względu na układ uzwojeń transformatora.
    Chodziło po prostu dodatkowe gniazdko na obudowie, podłączone tak samo jak pierwsze.
  • Helpful post
    lemu
    Level 19  
    Nie rozdzielać masy, dwa gniazdka - jedno do pracy z plusem drugie z minusem.
    Przy tym typie prostownika nie da się rozdzielić mas.
    reaper5931
    Level 8  
    W sumie logiczne, rozumiem. Tak więc czy da się coś zrobić z tym spadkiem napięcia wyjściowego z powodu amperomierza? Nie rozumiem sposobu zrealizowania bocznikowania amperomierza jak najmniejszym oporem.

Dodano po 1 [minuty]:

Ricoh_220 wrote:
    Wielka prośba czy tego schematu nie można w poziomie narysować jak wszyscy tylko w pionie ?

Pierwszy raz załączam zdjęcia na elektrodę. Schemat na dysku jest w postaci odwróconej, normalnej. Dopiero gdy wrzucam na hosting z niewiadomych dla mnie powodów automatycznie obraca mi zdjęcie o 90 stopni.
  • Helpful post
    lemu
    Level 19  
    Amperomierz składa się z bocznika i woltomierza. Tu bocznik winien być jak najmniejszy a woltomierz jak najczulszy.
    A. można też włączyć w pętlę s.z. czyli dać go na wyjście scalaka. Napięcie wyjściowe zasilacza
    będzie stabilniejsze ale amperomierz będzie wskazywać prąd dzielnika wyjściowego plus prąd pobierany przez obciążenie.
    reaper5931
    Level 8  
    Dziękuję za pomocne odpowiedzi. :)