Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica. Przetwarzanie wysokiego DC na 5V DC

02 Mar 2016 22:10 687 5
  • Poziom 2  
    Chciałbym stworzyć sobie bardzo budżetową ładowarkę telefonu, ew. innych urządzeń 5-12V z elementów które posiadam. Problem pojawił się w momencie testów silników DC z magnesami stałymi jako prądnic. Tworzą mi bardzo wysokie napięcie, rzędu 200 V. Zastanawiałem się jak mogę je z małymi stratami zmniejszyć do 5V.
    Pierwsze co mi przyszło do głowy jako tanie i proste to układ mostek (żeby nie ważne było w którą stronę będę kręcił) dalej kondensator 10000uF który wygładza i zbiera ładunek oraz diody zenera które odprowadzają ew. nadmiar. Układ jednak sprawdzał się słabo, zacząłem myśleć nad wykorzystaniem stabilizatorów napięcia połączonych szeregowo (tak żeby każdy wziął część napięcia która go nie przepali). W tym przypadku znowu miałem problem z dalszym używaniem tego napięcia, bo o ile na stabilizatorach pewnie byłoby na wyjściach ΔU=5V o tyle wyjścia między sobą miałyby różnice potencjałów i nie mogłem sobie tak fajnie potem tego połączyć jak bateryjki żeby zwiększyć prąd. Tutaj znowu pomyślałem o umieszczeniu kondensatora na wyjściu każdego ze stabilizatorów i zbierania po kolei ładunków z każdego z kondenstorów, ale uznałem, że nie tędy droga.
    W pewien sposób połączyłem pomysły tworząc kolejny:
    Na wyjściu silnika podłączony byłby MOSFET z żarówką (szeregowo) byłby on sterowany dzielnikiem napięcia (tak żeby przy zbyt dużym napięciu zaczynał zwierać żarówkę do wyjść prądnicy. Dalej byłby kondensator główny o dużej pojemności który by się ładował. Następnie mały ceramik i tuż za nim podłączone równolegle dwa stabilizatory 5V tak żeby osiągnąć prąd wystarczający do ładowania.

Czy któryś z tych pomysłów ma szansę powodzenia bądź jest jakiś prostszy sposób wykonania przetworzenia tego wysokiego napięcia na mniejsze. O przezwajaniu silników nawet nie myślałem bo pewnie nie byłoby to możliwe. Również nie stać mnie żeby kupować wyszukane przetwornice którym nie będzie przeszkadzało takie wysokie napięce.
  • Poziom 29  
    Wystarczy prosty zasilacz impulsowy
  • Poziom 2  
    Czy chodzi Panu o zasilacz sieciowy? Bo nie wiem o jaki inny "zwykły" może chodzić. Jeżeli tak to potrzebowałbym jakiegoś falownika czy czegoś co zmieni mi DC na AC
  • Poziom 34  
    Po co? Zasilacz wtyczkowy impulsowy nie musi być zasilany z AC, równie dobrze będzie pracował z DC.
  • Poziom 2  
    Czyli po prostu wsadzić za silnikiem kondensatory 400V z telewizorów i potem równolegle zwykły zasilacz impulsowy 100-230?

EDIT: Przepraszam za głupoty, dopiero zaczynam zabawę :D już poczytałem jak wygląda zasilacz impulsowy i oczywiście facepalm. Przywykłem do zasilaczy stabilizowanych z transformatorem.
  • Poziom 2  
    Podłączyłem prądnice bezpośrednio do ładowarki 5V 2A. Do testów podłączyłem prądnice bezpośrednio pod wiertarkę 2800 obr/min 450W, niestety ładowarka z podłączonym telefonem dawała krótki opór na prądnicy co ok. pół sekundy, sygnalizowała wtedy pracę błyskiem czerwonej diody (przy normalnym ładowaniu świeci ciągle). Czy może pomóc dodanie za prądnicą mostka i kilku dużych kondensatorów elektrolitycznych z telewizorów? Połączyłbym kondensatory równolegle uzyskując około 800uF. Prądnica. Przetwarzanie wysokiego DC na 5V DC