Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik CMOS CD4017 wariuje

czakun 03 Mar 2016 12:43 855 13
  • #1 03 Mar 2016 12:43
    czakun
    Poziom 5  

Cześć ;)
    Na płytce stykowej zbudowałem poniższy układ. Jego zasada działania polega na tym, że po naciśnięciu przycisku S1 stan wysoki na pinie 14 przełącza stan wysoki na kolejnych pinach z lewej strony. Po kolei świecą diody 1,2,3. Następnie stan wysoki na pinie 7 podawany jest na wejście 15, które resetuje licznik i kolejne zapalanie diod zaczyna się od nowa. Tak być powinno. A jest tak,że licznik wariuje, tzn. samoczynnie przełącza kolejne stany bardzo szybko, a w momencie kiedy nacisnę przycisk zatrzymuje się. Takie marne, niezamierzone losowanie ;) Do tego kiedy przykładam rękę, dotykam licznika, przekręcam go zaczyna zachowywać się w sposób losowy. Słyszałem, że może to być spowodowane złym uziemieniem toteż nie używane piny uziemiłem. Nic nie dało. Całość złożona na płytce stykowej. Proszę o pomoc :!:
    Nota katalogowa licznika

0 13
  • #3 03 Mar 2016 12:54
    willyvmm
    Poziom 26  

Freddy napisał:
    Problemem jest drganie zestyków.

To jeden problem. Drugi to wiszące w powietrzu wejście CLK układu CMOS. I to wydaje się być większym problemem w tym przypadku. Dalej brak odsprzęgania zasilania brak jakichkolwiek kondensatorów itd.

0
  • #4 03 Mar 2016 13:02
    Radzio M.
    Poziom 32  

Na początek wejście CLK przez rezystor np. 10k do masy. Switch pomiędzy zasilaniem a wejściem CLK. Dodatkowo z CLK kondensator 100nF do masy.

0
  • #5 03 Mar 2016 14:32
    czakun
    Poziom 5  

Zrobiłem tak:
    Jest dużo lepiej. Układ zmienia stan dopiero po przyciśnieciu przycisku. Jednak zdarza się, że przeskakuje o parę pozycji co rozumiem jest spowodowane drganiem styków. Rozwiązaniem tego jest, jak znalazłem, przerzutnik RS, ale czy nie da się tego zrobić jakoś łatwiej?
    Ponadto pin 12 ma wisieć w powietrzu?

0
  • #6 03 Mar 2016 15:27
    willyvmm
    Poziom 26  

C1 źle podłączony, pin12 i wszystkie WYJSCIA Q, zostaw niepodlaczone

0
  • #7 03 Mar 2016 15:29
    Radzio M.
    Poziom 32  

Radzio M. napisał:
    Dodatkowo z CLK kondensator 100nF do masy.

Ten C1 już zostaw na miejscu. Dodaj jeszcze 100nF przy nóżce zasilania CMOSa.

0
  • #8 03 Mar 2016 22:04
    czakun
    Poziom 5  

O to chodzi?
    Jeśli o to, to nadal nie pomogło :(
    Podałem impulsy za pomocą generatora 555 i jest to samo, tzn. przez moment działa poprawnie, później zaczyna np. działać do tyłu, losowo...

0
  • #10 03 Mar 2016 23:34
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!
    Ad post #8
    Nie ma prawa działać chociażby z powodu tego, że kondensator jest umieszczony przed elementem stykowym a nie za nim.
    Proponuję jedną z możliwości eliminacji drgań styków:
    Warunkiem poprawności działania:
    stała czasowa R1C >> R2C
    np:
    R1C ≈ 1 µs
    R2C ≈ 20ms
    Pozdrawiam
    KG
    PS
    Faktycznie, w warunku popełniłem "czeski błąd" Dziękuję za wyłapanie go.
    Oczywiście powinno być:
    R1C >> 20ms
    R2C >> 1µs

0
  • #11 04 Mar 2016 12:49
    czakun
    Poziom 5  

Freddy napisał:
    Nieużywanych wyjść nie zwiera sie do masy, napisaliśmy Ci to już przecież.

Tak, oczywiście. Mój błąd, że nie poprawiłem tego na schemacie, fizycznie nie były uziemione.
    Krzysztof Gustaw napisał:
    Witam!
    Warunkiem poprawności działania:
    stała czasowa R1C >> R2C
    np:
    R1C ≈ 1 µs
    R2C ≈ 20ms
    Pozdrawiam
    KG

Ostateczna postać tego warunku to R1C>>R2C ? ;)
    Chodzi o to,że C ma się szybko naładować przez R2 tym samym dając krótki impuls na wejście CLK. Przyjęty czas trwania drgania styków to 20ms w czasie których na CLK jest stan niski, hmm?
    Zrobiłem tak i nic... Z grubsza działa, ale nadal przeskakuje szybko o pare pozycji
    No i dziś podłączając CLK pod 555 działa jak należy...

0
  • #12 04 Mar 2016 13:16
    Freddy
    Poziom 43  

Zanim zadasz w przyszłości pytanie, zerknij czasem do Google, to nie boli.
    To jeden z wielu przykładów http://www.clarvis.co.uk/version2/4017.html

0
  • #13 04 Mar 2016 17:57
    czakun
    Poziom 5  

Fajna stronka, ale nie zmienia to faktu, że nie ma niej rozwiązania do mojego problemu :(

0
  • #14 04 Mar 2016 18:02
    kortyleski
    Poziom 41  

Walczyłem w swoim czasie z drganiami zestyków i niestety dopiero zastosowanie przerzutnika rozwiązało kłopot. Wszelkie układy rc nie działały tak jak powinny.

0
  Szukaj w 5mln produktów