Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd FAAC 740 - zasięg kilka metrów.

03 Mar 2016 14:45 1464 6
  • Poziom 6  
    Witam,

przeszukałem forum, ale nie znalazłem podobnego problemu. Otóż posiadam w bramie napęd FAAC 740, ktory od nowości ma skandalicznie niski zasięg. Napęd był montowany przez firmę zakładającą ogrodzenie, która montuje ich mnóstwo, wiec nie podejrzewam że coś poknocili.
    Na początek wymieniłem baterie w pilotach, bo pomyslalem ze mi jakies stare wsadzili. Ale po wymianie, nadal musze podjezdżac autem pod samą bramę i kilka razy wciskac pilota celując w napęd żeby coś zadziałało.

Od strony podwórza, gdzie napęd jest niezasłonięty przez murek dziala nieco lepiej, ale bez szału.

Irytuję się bo brama garazowa na napedzie Somfy otwiera sie bez problemu, nie musze nawet wyjmowac pilota ze schowka ani nim nigdzie celowac.

Co moze byc przyczyną braku zasięgu napędu bramy/ pilota ? Nad bramą wzdłuż drogi idzie linia elektryczna, ale chyba az tak nie powinna zakłócać?
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Linia energetyczna może zakłócać..... Inne wynalazki również ( np. domowe stacje pogody).
    Napęd Somfy masz prawdopodobnie na 868MHz, a w Faac możesz mieć 433.
    MHz.
    Napęd Somfy jest wysoko, a centrala z odbiornikiem Faac pewnie blisko gruntu.
    Zapewne nie masz też wyprowadzonej anteny zewnętrznej, tylko w odbiorniku jest kawałek przewodu....
  • Poziom 6  
    Jest tak jak opisujesz. Nie mam anteny i napęd jest oczywiście przy gruncie. Ta linia energetyczna nie jest wysokiego napięcia, dlatego zasięg paru metrowy jest podejrzany. Nie mam nic innego co by mogło zakłócać.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Miałem kiedyś taki przypadek, że radio FAAC było uszkodzone ale w specyficzny sposób: - niby działało ale z niewielkiej odległości... Po wymianie (na takie samo) jak ręką odjął 80 - 100 metrów bez problemu.
    Skoro masz piloty somfy, to może dobrym rozwiązaniem było by dokupienie odbiornika somfy i podłączenie go do Faac-a. Miałbyś obie bramy w jednym pilocie...
  • Poziom 39  
    Somfy 433Mhz maja bardzo dobre i stabilne tory radiowe ( i tu kończą się zalety somfy).
    Faac miał stosowane 3 rodzaje odbiorników, w tym odbiorniki na FIX-y ( polskie) miały wady z zasiegiem również. Odbiorniki oryginalne ( na piloty TX) są dużo lepsze, ale piloty beznadziejne. Dlatego stosuje często inne odbiorniki typu elmes, DTM, czy proxima. Radia te o 10 zl droższe od "oryginału", a z reguły nie trzeba stosować zewnętrznej anteny.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Dziekuje wszystkim za popdpowiedzi. Dzisiaj pojawił się u mnie człowiek, który zakładał napęd i bramę. Antena wewnętrzna była prawidłowo zamocowana. Po zdjęciu obudowy zasięg wzrósł o jakies 15m! Założyliśmy na wszelki wypadek antenę zewnętrzną (czyt ok 1,5m skrętki) i zasięg wzrósł do jakichś 50 metrów. Dalej nie testowaliśmy.
    Reasumując - nadal nie wiem czemu wcześniej zasięg był parę metrów, teraz jest wystarczający.

Temat można zamknać.