Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wentylator 12V na 5V generuje błąd pomiaru temperatury w uC

tom_ex 03 Mar 2016 16:12 744 9
  • #1 03 Mar 2016 16:12
    tom_ex
    Poziom 15  

Witam,

Zmontowałem prosty układ złożony z Atmegi328, czujnika temperatury LM35DZ oraz wentylatora 12V podłączonego poprzez n-mosfet.

Zaciekawiła mnie pewne kwestia. uC zasilany był 5V i, nie dysponując chwilowo napięciem 12V, podłączyłem to tego samego źródła wentylator. Odczyty z czujnika przy włączonym wentylatorze podniosły się o ok. 10 stopni.

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić powód takiego zachowania? Domyślam się, że wentylator zaczął generować zakłócenia, ale z czego one dokładnie wynikają. Problem nie występował, gdy koniec końców podłączyłem 12V do wentylatora.

Dzięki!

0 9
  • Pomocny post
    #4 03 Mar 2016 17:25
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 04 Mar 2016 10:45
    tom_ex
    Poziom 15  

Rozumiem, faktycznie to proste.

W przypadku zatem, gdy uC zasilam poprzez 12V > stabilizator > 5V, a wentylator bezpośrednio z 12V, to stabilizator gwarantuje mi utrzymanie 5V, zgadza się?

Spotkałem się z bardzo ogólnym stwierdzeniem, że zasilanie wentylatora 12V napięciem 5V może uszkodzić uC. Rozumiem, że jest to jedynie prawdą w sytuacji, gdy wentylator jest zasilany bezpośrednio z wyjścia uC. Dobrze myślę?

0
  • #6 04 Mar 2016 10:59
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

tom_ex napisał:
    W przypadku zatem, gdy uC zasilam poprzez 12V > stabilizator > 5V, a wentylator bezpośrednio z 12V, to stabilizator gwarantuje mi utrzymanie 5V, zgadza się?

Zgadza, ale musisz pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Regulatory-napiecia-stabilizatory.html

tom_ex napisał:
    Spotkałem się z bardzo ogólnym stwierdzeniem, że zasilanie wentylatora 12V napięciem 5V może uszkodzić uC. Rozumiem, że jest to jedynie prawdą w sytuacji, gdy wentylator jest zasilany bezpośrednio z wyjścia uC. Dobrze myślę?

Nie napięcie w tym wypadku uszkodzi mikrokontroler, tylko prąd - także czytaj uważnie: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.html

0
  • Pomocny post
    #7 04 Mar 2016 16:32
    emarcus
    Poziom 35  

tom_ex napisał:

- dobrze, ale zbyt płytko....
    Wracając do źródła twojej wątpliwości:
    post:https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3173037.html#15490930,
    - okazuje się że swoje experymenty przeprowadzasz na płytce Arduino..
    Zatem, zasilając silnik wentylatora ze źródla 5V z płytki (bo tylko takie masz), obciążasz port USB z którego czerpiesz prąd dla całego układu do tego stopnia że stabilizator (5V dla USB) w komputerze nie jest na tyle wydajny i w efekcie masz poważny spadek tego napięcia. Stabilizator napięcia na płytce 'Ar-no' tu nie ucierpi, bo jest pominięty; processor też na ogół nie ucierpi, bo może pracowac przy niższych napięciach zasilania (z pewnymi ograniczeniami z resztą).
    Zatem poza objawami, które zauważyłeś, istnieje szansa na uszkodzenie portu USB, co prawdopodobnie nie chętnie chciałbyś doświadczyc...

e marcus

0
  • Pomocny post
    #8 04 Mar 2016 18:22
    dondu

emarcus napisał:
    processor też na ogół nie ucierpi ...

ucierpi ponieważ:

tom_ex napisał:
    Rozumiem, że jest to jedynie prawdą w sytuacji, gdy wentylator jest zasilany bezpośrednio z wyjścia uC.

a to oznacza przekroczenie dopuszczalnych prądów na pinie.

emarcus napisał:
    Zatem poza objawami, które zauważyłeś, istnieje szansa na uszkodzenie portu USB, co prawdopodobnie nie chętnie chciałbyś doświadczyc...

Aktualnie USB mają zabezpieczenia prądowe.

0
  • #9 04 Mar 2016 19:28
    tom_ex
    Poziom 15  

dondu napisał:

tom_ex napisał:

Zgadza, ale musisz pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Regulatory-napiecia-stabilizatory.html

Chodzi o fakt, że przy dużej różnicy napięć im większy prąd, tym większa temperatura stabilizatora, tak? Tego jestem świadom, dlatego tylko uC jest zasilany na 5V.

dondu napisał:
    tom_ex napisał:

Nie napięcie w tym wypadku uszkodzi mikrokontroler, tylko prąd - także czytaj uważnie: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.htm

Tak, dokładnie o to mi chodziło. :)

Wszystko jasne, dzięki!

0
  • Pomocny post
    #10 04 Mar 2016 19:31
    dondu

tom_ex napisał:
    Chodzi o fakt, że przy dużej różnicy napięć im większy prąd, tym większa temperatura stabilizatora, tak?

To też, ale chodziło mi o to, byś generalnie więcej wiedzy nabył :)

0